سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اقلام سبد کالایی اعلام شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری از ارائه برنج، روغن، پنیر، مرغ و تخم‌مرغ در سبد کالایی که به زودی به مردم داده می‌شود، خبر داد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری از ارائه برنج، روغن، پنیر، مرغ و تخم‌مرغ در سبد کالایی که به زودی به مردم داده می‌شود، خبر داد.
به گزارش فارس، عباس قبادی معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت امروز در نشست خبری گفت: سبد کالایی که قرار است از سوی دولت به بخشی از مردم داده شود، شامل برنج، روغن، مرغ، تخم‌مرغ و پنیر است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تامین گندم گفت: علاوه بر تولید داخلی و خرید گندم مازاد از کشاورزان، تاکنون 5 میلیون تن گندم در سال جاری از منابع خارجی خریداری شده که 2.5 میلیون تن آن وارد کشور شده و بقیه نیز در حال ورود به کشور است.

جزییات سبد کالایی کارمندان و کارگران

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره سبد کالایی و زمان و جزییات اختصاص آن بیان کرد:‌ بین 15 تا 20 میلیون نفر در کشور سبد کالایی دریافت می کنند.

به گزارش ایسنا، عباس قبادی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران امروز چهارشنبه درباره عمده وظایف شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که این شرکت از تجمیع پنج شرکت بزرگ در کشور شکل گرفته است اظهار کرد:‌ عمده وظایف این شرکت ارائه خدمات بازرگانی، ایجاد مراکز و انبارها برای ذخیره سازی کالاهای اساسی، به‌سازی امکانات و خرید، بهبود پخش و توزیع ، تشویق و راهنمایی بخش غیر دولتی، خرید تضمینی گندم و برنج خریداری نشده توسط بخش خصوصی ، تامین کالاهای اساسی، مدیریت تامین و حفظ ذخایر استراتژی و ... است.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر 17 تن ذخیره سیلو در کشور موجود است این درحالی است که این رقم در گذشته 4 میلیون تن بوده است.

قبادی با بیان این‌که در حال حاضر علاوه بر ذخیره سازی گندم می توانیم گندم‌های شمال کشور را خریداری و تبدیل به آرد و در نهایت صادر کنیم اظهار کرد: می توانیم به هاب منطقه تبدیل شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تاکید بر این‌که علاوه بر تحریم‌هایی کشور اقدامات بسیار خوبی در دولت برای مقابله با تحریم‌ها انجام شده خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون با کمبود کالاهای اساسی مواجه نشده‌ایم. و ذخایر فعلی به نحوی است که تا پایان سال بعد امکان تامین کالاهای اساسی وجود دارد.

به گفته وی ، در سال 91 علاوه بر بحث تحریم‌ها مشکلات داخلی و مشکلات ریالی نیز وجود داشته و همواره مشکل ساز بوده است.

کسری شش میلیون تنی گندم در سال گذشته
قبادی با اعلام خبر فوق تصریح کرد: در سال گذشته دو میلیون تن گندم خریداری کردیم و از سال 90 نیز دو میلیون تن ذخیره داشتیم. با تمام این وجود شش میلیون تن کسری گندم در کشور داشته و با مشکلات جدی مواجه بودیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود:‌ در بحث ذخیره سازی گندم ، توزیع و تولید نان در سال قبل مشکلات زیادی داشته ایم ولی امسال حدود 250 فروند کشتی که مجموع بار آن ها نزدیک به 10 میلیون تن است تدارک دیده ایم.

وی با بیان این‌که امسال حدود پنج میلیون تن گندم خریداری شده بیان کرد: از این میزان 2.5 میلیون تن به کشور وارد شده و مابقی آن نیز یا در حال ورود به کشور و یا در حال ترخیص از بنادر است.

خرید بالغ بر دو میلیون تن روغن خام
قبادی درباره میزان ذخیره سازی روغن خام در کشور گفت: در سال گذشته در بحث روغن خام با عدم استقبال بخش خصوصی از ورود به بازار روغن و واردات آن مواجه شدیم. امسال بالغ بر 53 فروند کشتی روغن خام به کشور وارد و نزدیک به دو میلیون تن روغن خریداری شده است. همچنین در بحث برنج کمبود عرضه را تامین کرده‌ایم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که در بخش مرغ ، گوشت و نهاده‌های دامی نزدیک به 85 هزار تن مرغ منجمد ذخیره سازی شده خاطرنشان کرد: 80 هزار تن از کل مجموع مرغ ذخیره سازی شده از محل تولید داخل بوده است.و امسال نسبت به سال قبل یک پنجم واردات مرغ داشته‌ایم.

وی گفت: امکان دارد با توجه به روند تولید مرغ در کشور در بحث صادرات نیز ورود پیدا کنیم.

قبادی در ادامه با بیان این‌که با تعیین قیمت 1050 تومان برای خرید گندم به حمایت از تولید داخلی و خروج آن از کشور به صورت قاچاق و یا مصرف حیوانی آن شده‌ایم، بیان کرد: همچنین در بحث حبوبات سعی کرده‌ایم ورود پیدا کرده و موجودی و ذخیره سازی ما به نحوی است که می توانیم نیاز بازرگانی داخلی را تامین کنیم.

جزییات پرداخت سبد کالایی
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره سبد کالایی و زمان و جزییات اختصاص آن بیان کرد:‌ بین 15 تا 20 میلیون نفر در کشور سبد کالایی دریافت می کنند.

وی با بیان این‌که در بحث سبد کالایی آمادگی داریم که برنج ، روغن و مرغ را به هر میزانی که در مورد نیاز سبد کالایی باشد پرداخت کنیم اظهار کرد:‌ جزییات سبد کالایی در حال نهایی شدن است و قرار است شرکت بازرگانی دولتی برنج، روغن و مرغ و بخش خصوصی نیز تخم مرغ و پنیر را عرضه کند.

وی تصریح کرد:‌ در دولت به محض نهایی شدن بحث‌های پولی و مالی تا پایان هفته دیگر جزییات کاملی از این بحث ارائه می‌شود.

یک میلیون و 300 هزار تن واردات شکر
قبادی درباره آمار میزان واردات شکر و برنج به کشور خاطرنشان کرد: شرکت بازرگانی دولتی در سال قبل یک میلیون و 300 هزار تن شکر و 750 هزار تن برنج را وارد کرده است اما آمار کل کشور از میزان برنج وارد شده 1.4 است.

واردات برنج و شکر از دستور کار خارج شد
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: در حال حاضر ضرورتی به واردات این دو کالا نیست و بخش خصوصی هم به دلیل وفور این کالاها در کشورا نگیزه‌ای برای واردات آن‌ها ندارد.

وی در ادامه درباره احتمال افزایش صادرات مرغ در کشور بیان کرد: تاکنون مقدار محدودی صادرات انجام شده ما مانع صادرات در کشور نیستیم ولی چون این کالا به خوبی در کشور توزیع می‌شود ضرورتی برای صادرات آن نیست و از سود فروش آن در داخل کشور بیشتر است.

وی تاکید کرد:‌تاکنون مقداری صادرات مرغ انجام شده ولی امیدواریم سال آینده یکی از صادرکنندگان مرغ در منطقه شویم.میزان واردات مرغ نیز کمتر از 20 هزار تن بوده است.

قبادی در ادامه درباره وضعیت نهاده‌های دامی در کشور گفت:‌ جو در کشور از تولید خوبی برخوردار است در حال حاضر به تولید جو جنووب وصل شده ایم و تولیدکنندگان در بحث دامداری با خیال راحت بدانند که جوی آن ها در سال بعد تامین می‌شود.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که در بحث ذرت نیز شرایط کشور خوب است بیان کرد: بالغ بر چندین ماه ذخیره سازی ذرت داریم و قیمت آن نیز منطقی است همچنین در حال حاضر نزدیک به 500 هزار تن کنجاله سویا توسط بخش دولتی ذخیره سازی شده است.

تا پایان امسال قیمت نان تغییر نمی کند
وی درباره نرخ نان با بیان این‌که در این موضوع تصمیم جدی گرفته نشده و تا پایان امسال قیمت آن تغییر نمی کند بیان کرد: به طور کلی سیاست دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت نان است.
قبادی افزود:‌اعتبارات خوبی برای پرداخت یارانه نان و گندم در بودجه در نظر گرفته شده و بسته به تصمیم مجلس است که با برنامه ریزی‌های انجام شده در قیمت نان شاهد تغییر باشیم یا نه.

سالانه 11 میلیون تن مصرف گندم در کشور است
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه با تاکید بر این‌که‌ تحریم مانع تامین کالاهای اساسی در کشور نشد، تصریح کرد: کشاورزان در داخل کشور نگاه می کنند که کشت کدام محصول برای آن‌ها به صرفه‌تر است. درحال حاضر قیمت گندم در کشور برای کشاورزان به نحوی است که تولید آن را به صرفه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که کشور ما به لحاظ بارندگی و منابع آب ضعیف است خاطرنشان کرد: با توجه به بارندگی‌های انجام شده در سال جاری و همچنین امید به افزایش بارندگی‌ها در فروردین ماه بتوانیم گندم بیشتری تولید و تهیه کنیم.

قبادی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی و معاونت راهبردی برای دریافت ارز واردات گندم گفت: برای واردات 10 میلیون تن گندم در کشور 250 فروند کشتی در بنادر رفت و آمد می کنند و هر کشتی 10 روز برای تخلیه بار خود زمان نیاز دارد. اگر کشتی‌ها در بنادر تند تند حرکت نکنند و به سرعت گندم وارد کشور نشود استان ها با کمبود مواجه می‌شوند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تاکید بر این‌که بار کشتی‌هایی که تخلیه نمی‌شوند به دلیل مسائل تامین ارز است و نه ترافیک آن‌ها در بنادر تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون در دو مقطع با معطل ماندن کشتی های حامل گندم در کشور مواجه شدیم. یک زمان جابه جایی دولت دهم و یازدهم بود که بار کشتی‌ها در بنادر 45 تا 50 روز معطل ماند.سپس این رقم به صفر رسید. در مقطع بعدی که 45 روزه پیش بود مشکل با ورود رییس جمهور و معاون اول او برطرف شد.

وی در ادامه درباره جزییات طرح انتزاع گفت: کارهای مقدماتی این طرح در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده و ما آمادگی تحویل و اجرای قانون را داریم.
قبادی ادامه داد: از زمانی که این طرح ابلاغ شود تا یک هفته می توانیم طرح را به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کنیم.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که یقینا شرکت پشیتبانی به امور دام به وزارت جهاد کشاورزی واگذار میشود گفت: بحث خرید گندم نیز موضوع جداگانه ای است که قرار شده سال آینده خرید گندم را یا وزارت جاد کشاورزی انجام دهد یا وزارت صنعت، معدن و تجارت.

وی با بیان این‌که در مورد خرید گندم سال آینده توسط این دو وزارتخانه اختلافاتی وجود دارد بیان کرد:‌ قرار شد خود دولت در این مورد تصمیم بگیرد اما به اعتقاد ما هر وزارتخانه‌ای کار خرید گندم را انجام می دهد باید کار سیلو‌های آن را انجام دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩٢, ١٣:٠٣

   

پر مبحث ترین ها