سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حقوق 10میلیونی برای 7هزار بازنشسته خاص

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:١٣    نسخه چاپی    
در حال حاضر 7هزار نفر عضو صندوق وجود دارند که بالاتر از سقف بازنشستگی می‌گیرند و نظارتی برآن نیست و این مابه‌التفاوت در حدود صد میلیارد تومان است.
خبرآنلاين: بعد از تحقیق و تفحص از سازمان تامین‌اجتماعی،عده‌ای معتقدند صندوق بازنشستگی کشوری هم نیاز به تحقیق و تفحص دارد.وظیفه‌ای که برعهده نمایندگان ملت در مجلس است.صندوق بازنشستگی در حدود 15هزار میلیارد تومان سرمایه دارد.سرمایه‌ای که مربوط به قشر زحمت کش جامعه است.قشری که به‌طور متوسط ماهانه حدود 500هزار تومان حقوق می‌گیرد.البته این مورد مربوط به همه نیست.به‌طور مثال چندی پیش رسانه‌های خبری اقدام به چاپ فیش حقوقی رئیس صندوق بازنشستگی کل کشور کردند که در حدود 25میلیون تومان دریافتی‌اش بود.البته در جواب چاپ فیش حقوقی رئیس صندوق بازنشستگی،این صندوق هم سکوت نکرد و طی اطلاعیه‌ای برخی اخبار و مطالب ساختگی در مورد حقوق 25 میلیون تومانی مدیریت این صندوق را کذب خواند.

اداره کل حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری در پی انتشار خبر دریافت حقوق 25 میلیون تومانی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری،اعلام کرد: «این اخبار به هیچ‌وجه صحت نداشته و تکذیب می‌شود.»

در مورد تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی کل کشور چندی پیش تعدادی از نمایندگان مجلس نامه‌ای را امضا کردند و درخواست تحقیق و تفحص از این صندوق را داشتند که نتیجه همچنان مشخص نیست.مجلس باید کار نیمه‌تمام تحقیق و تفحص را تمام کند.نمایندگانی که تصمیم گرفته بودند این صندوق را مورد بررسی قرار بدهند باید به این موضوع توجه بیشتری کنند.از سویی دیگر،حدود 85درصد بازنشستگان حقوق‌هایی بین 490 هزار تومان تا یک‌میلیون تومان می‌گیرند با این شرایط سخت تورم بودجه،صندوق باید از درآمدها تامین شود،اما به دلیل ضعف شدید مدیریت 800میلیارد تومان از پول نفت گرفته می‌شود نه از درآمدهای خود صندوق.این پول توسط خزانه کل کشور تامین می‌شود و سازمان برنامه‌ریزی کل کشور نیز این بودجه را تامین می‌کند.

یکی از نمایندگانی که نامه تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی کل کشور را امضا کرده بود،سیدعبدالکریم هاشمی نخل‌ابراهیمی،نماینده میناب است.

او می‌گوید: «پرونده تحقیق و تفحص از صندوق بازنشستگی همچنان در دست بررسی است و این موضوع به دست فراموشی سپرده نشده است.البته تعدادی از نمایندگان امضایشان را پس گرفته‌اند که نتیجه در روزهای پیش رو مشخص خواهد شد.»

تاریخچه صندوق بازنشستگی کل کشور
دریافتی‌های بعضی از اعضای صندوق بازنشستگی ارقام نجومی است و بعضی از بازنشستگان بیشتر از حقوق پایه‌شان دریافتی دارند.در این میان رقمی وجود دارد که نشان می‌دهد بودجه‌های نجومی به اسم این سازمان دریافت شده است،اما خدمات ارائه شده به بازنشستگان با این ارقام همخوانی ندارد.تمام اعضای هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری از دوره رئیس‌جمهوری سابق بر سرکار مانده‌اند.

صندوق بازنشستگی تا سال 1383 به صورت ریاستی اداره می‌شد،اما بعد از این سال،قانون ساختار جامع رفاه تامین‌اجتماعی تشکیل شد و سازمان بازنشستگی براساس ماده 17 به صندوق بازنشستگی تغییر نام داد و از حالت ریاستی به‌حالت پارلمانی درآمد،که در واقع این پارلمان کوچک شامل اعضای هیات امنای 9نفره است که اخیرا اعضایش تغییر کرده است.چه اتفاقاتی در صندوق بازنشستگی کشوری افتاده است؟

این صندوق حدود یک میلیون و سیصد هزار بازنشسته دارد و یک میلیون و دویست هزار مشترک صندوق هستند.صندوق با بازنشستگان بالقوه و بالفعل روبه‌رو است.بالفعل کسانی هستند که بازنشسته هستند و حقوق می‌گیرند و بالقوه کسانی هستند که حق بیمه می‌دهند اما به سن بازنشستگی نرسیده‌اند.

دولت در سال 88 تا 92 برای کارمندانی که آمدند رسمی بشوند،اصلا ورود نداشت و همه را پیمانی استخدام کرد و تمام کارکنان قراردادی و پیمانی به سمت تامین‌اجتماعی رفتند.در نتیجه اولین مشکلی که پیش آمد با ماده 101 شروع شد،زیرا تمام ورودی‌های صندوق قطع شد و از لحاظ درآمدی ماده 101 قانون خدمات کشوری،تمام این ورودی‌ها را قطع کرد.

در حال حاضر صندوق به این دلیل با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است. چون در بیست و هشتم ماه باید هزار و صد میلیارد تومان حساب بازنشستگان را شارژ کند،اما هشت صد میلیارد تومانش را دارد از پول نفت(بودجه عمومی کشور) تامین می‌کند! یعنی صندوق فقط سیصد میلیارد تومان درآمد دارد. این موضوع در حالی است که 15هزار میلیارد تومان دارایی صندوق است.تا سال 1383 درآمد و هزینه صندوق بازنشستگی سر به سر بوده است.

از سویی دیگر،در سال 1386 قانون نظام هماهنگ تصویب شد.قانونی که می‌خواست فاصله طبقاتی بین حقوق کارکنان دولت را کم کند،اما محمود احمدی‌نژاد،رئیس‌جمهور پیشین این قانون را در سال 86 اجرا نکرد تا اینکه دو ماه مانده به انتخابات سال 1388،حکمی برای بازنشستگان دولت زده شد و حقوق کارکنان دولت را 7ماه مانده به انتخابات افزایش داد.قرار بود ظرف 5 سال مطالبات بازنشستگان را پرداخت کند. که این پول به مبلغ دوهزار و پانصد میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده و قول داده‌اند در بهمن ماه 200هزار تومانش را روی حقوق بازنشستگان پرداخت کنند.در حال حاضر 500 هزار نفر از آن تعدادی که طلبکار بوده‌اند، باقی‌مانده‌اند.

یکسری از این افراد فوت شده و کم شده‌اند.این قانون نظام هماهنگ را رئیس‌جمهور پیشین دو سال به صورت تعلیق نگه داشت و در زمان باقی‌مانده به انتخابات اجرایش کرد که همچنان معوقات پرداخت نشده است.

کسری های صندوق بازنشستگی
عامل دیگری که نشان‌دهنده مشکلات صندوق بازنشستگی است ورودی صندوق از افراد جدید بود.یعنی فقط کارکنان رسمی و آزمایشی‌ها مربوط به صندوق بازنشستگی می‌شوند و پیمانی و قردادی زیرنظر تامین‌اجتماعی هستند و نتیجه‌اش این شد که تا به حال هیچ کارمند رسمی و قطعی هم نگرفته‌اند و صندوق هم درآمد اصلی‌اش را از دست داد.

درآمدهای صندوق بازنشستگی از کجا تامین می‌شود؟
براساس ماده 25 اساسنامه صندوق بازنشستگی،صندوق از چند جا درآمد دارد.سهم مستخدم 9درصد،سهم کارفرما و دولت سیزده و نیم درصد،مقرری ماه اول ناشی از ضریب و ناشی از هرگونه افزایش حقوق کارکنان،جریمه دیرکرد،سرمایه‌گذاری و کمک دولت است.مسئله به‌وجود آمده اینجاست که مقرری ماه اول را صندوق بازنشستگی نتوانست وصول کند.

مقرری ماه اول را معاونت توسعه به آن ایراد گرفت که یکی از مدیران معاونت توسعه مشخص شد بی‌توجهی کرده است و می‌گفته که چون کارکنان دولت درآمد کافی ندارند چرا باید مقرری بدهند که بعد از شکایت مشخص شد این مقرری از درآمدهای صندوق است و تا مدت‌ها دریافت نمی‌شده است.

مسئله بعدی که باعث از دست رفتن درآمد صندوق شده است،تبصره ذیل ماده 76 مدیریت خدمات کشوری است.حداقل حقوق کارکنان دولت باید چهارصد و نود هزار تومان باشد و حقوقی که صندوق باید بدهد در حدود سه میلیون و چهارصد و سی هزار تومان است.اکنون بازنشستگانی هستند که مبلغی بالغ بر 10 میلیون تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرند که عدم رعایت سقف حقوق بازنشستگی است.

در حال حاضر 7هزار نفر عضو صندوق وجود دارند که بالاتر از سقف بازنشستگی می‌گیرند و نظارتی برآن نیست و این مابه‌التفاوت در حدود صد میلیارد تومان است.

این حکایتی کوتاه است از صندوق بازنشستگی کل کشور که علاوه بر خدماتی که انجام داده است،دارای مشکلاتی هم هست که اگر مجلسیان به عنوان نمایندگان ملت به آن ورود پیدا کنند،ابهامات و نکات غیرشفاف بهتر حل می‌شود تا بلایی که سر سازمان تامین اجتماعی آمد برسر صندوق بازنشستگان کل کشور نیاید.

منبع: تهران امروز
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها