سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به دنبال تامین مالی تولید هستیم

میزان رشد نقدینگی در آبان ماه به 23 تا 24 درصد رسیده و بنا به آمار آخرین میزان نقدینگی موجود در جامعه 530 هزار میلیارد تومان است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان این که رشد نقدینگی را معقول می کنیم گفت: در حالی که رشد نقدینگی را کنترل می کنیم به دنبال تامین مالی بخش تولید نیز هستیم.

علی اکبر کمیجانی در گفت و گو با خبرنگار بانک خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره راهکارهای بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی در شرایطی که بخش تولید با مشکل تامین مالی روبه رو است، اظهار کرد: در عین این که به سمت کنترل نقدینگی حرکت می کنیم، در زمینه تامین نیازهای واقعی بخش تولید نیز جدیت داریم.

وی ادامه داد: کنترل نقدینگی به صورتی نخوهد بود که هر نوع رشد نقدینگی متوقف شود. به عبارت دیگر به دنبال معقول کردن رشد نقدینگی هستیم.
معاون اقتصای بانک مرکزی با بیان این که پیش بینی می کنیم میزان رشد نقدینگی تا پایان امسال بین 23 تا 25 درصد باشد، تاکید کرد: میزان رشد نقدینگی در آبان ماه به 23 تا 24 درصد رسیده و بنا به آمار آخرین میزان نقدینگی موجود در جامعه 530 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مسوولان دولت یازدهم طی هشت سال گذشته دلایل بسیاری مانند پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده، تامین منابع مورد نیاز برای جبران کسری‌های پیدا و پنهان بودجه دولت از طریق بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات تکلیفی و اجباری از سوی بانک‌ها با مداخله دولت و همچنین اجرای طرح مسکن مهر موجب شده که حجم نقدینگی از حدود 70 هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت نهم به مرز 470 هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم برسد.

پیش از این علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این که طرح مسکن مهر به تنهایی مسوول نیمی از نقدینگی موجود در جامعه است، گفت که بخشی از نقدینگی در موسسات غیرمتشکل که تحت کنترل بانک مرکزی نیستند قرار دارد که این رقم حدود 30 درصد نقدینگی است و در نتیجه میزان نقدینگی حدود 650 هزار میلیارد تومان است که باید دید چه میزان از این رقم در تولید و اشتغال نقش داشته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۵۶

   

پر مبحث ترین ها