سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظر ربیعی درباره مهمترین اشکال در توزیع سبد کالا

مهمترین اشکال در توزیع سبد کالا ایجاد صف بود ؛ که باید با تدبیر مناسب مانع از تکرار این اتفاق شد و در حال مطالعه برای جلوگیری از این مسئله هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: موضوع افرادی را که دریافت سبدکالا شاملشان می‌شد بررسی کردیم و نتیجه این بود که امکان ندارد هر کسی که کارت یارانه داشته باشد به او سبد کالا تعلق نگرفته باشد.
به گزارش واحد مرکزی خبر، ربیعی در نشست خبری امروز سخنگوی دولت حضور داشت، به بحث ایجاد بانک جامع اطلاعاتی شهروندان که در برنامه پنج ساله پیش بینی شده است اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات بر سر راه توزیع سبد کالا، نبود بانک جامع اطلاعاتی بود که وزارت تعاون از سه ماه پیش کار ایجاد این بانک اطلاعاتی را آغاز کرده است.

وی اضافه کرد: وزارت تعاون برنامه شناسایی خود را ادامه خواهد داد و سیاست‌های رفاهی دولت همه افراد مشمول را در برخواهد گرفت.
ربیعی از قول وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه امروز هیئت دولت گفت: کالا به‌وفور در کشور وجود دارد که نه تنها برای این سبد کالا، بلکه برای بیش از یک سال نیاز کشور کالا وجود دارد.
در ادامه این نشست خبری آقای نوبخت گفت : اطلاع رسانی درباره سبد کالا به وزارت تعاون ارتباط دارد و علاوه بر آن در حوزه مسئولیت سخنگوی دولت نیز هست.
وی در جمع بندی این موضوع افزود: سیاست توجه به سفره خانوارهای کم درآمد یک سیاست دائم و مستمر برای دولت تدبیر و امید خواهد بود و ما توزیع این سبد کالا را به همان ترتیبی که قبلاً اشاره شده است در آینده نیز ادامه خواهیم داد.

نوبخت گفت: در آینده به گونه ای عمل خواهیم کرد تا هر دفعه با مشکلات کمتری مواجه باشیم و با تدبیر به سرعت این مسائل حل خواهد شد.
وزیر تعاون نیز از پوشش بیمه ای سراسری در کشور خبر داد و گفت: با همکاری وزارت بهداشت و رفاه این هم‌پوشانی دفترچه‌های بیمه عملی خواهد شد و هم اکنون هر بیماری که دفترچه نداشته باشد می تواند در هر بیمارستان تحت پوشش تأمین اجتماعی از خدمات بهداشتی استفاده کند و حتی در آن واحد در بیمارستان برایش دفترچه صادر خواهیم کرد.
نوبخت در تأیید این موضوع اظهار داشت: در لایحه بودجه سال 1393 کل کشور 2300 میلیارد تومان برای بیمه روستاییان در نظر گرفته شده است.
وزیر تعاون : سبد کالا هیچ ربطی به یارانه نقدی ندارد

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: توزیع سبد کالا هیچ ربطی به یارانه نقدی ندارد.
علی ربیعی درنشست خبری سخنگوی دولت افزود: توزیع سبد کالا مبتنی بر سیاست حمایت از امنیت غذایی خانوارهای پایین جامعه است و هیچ ارتباطی با موضوع یارانه های نقدی ندارد و آن موضوع مبتنی بر سیاست دیگری است.
وی در پاسخ به پرسش های خبرنگاران درباره اتفاقات مربوط به توزیع سبد کالا گفت: تاکنون یک میلیون و 200 هزار نفر سبد کالا دریافت کرده اند و اگر فاصله مشمولان دریافت این سبد حداقل به دو سه میلیون نفر برسد از میزان مراجعه و صف های طولانی برای دریافت آن کاسته می شود.
ربیعی افزود: کارمندان وابسته به قانون کار و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اگر در روزهای آینده این سبد را دریافت کنند و حجم کار سبک شود توزیع سبد کالا میان کارگران نیز آغاز خواهد شد که این از میزان صف ها می کاهد.
وی گفت: در چند روز آینده تعداد کسانی که سبد کالا را دریافت می کنند به پنج شش میلیون نفر می رسد و مطالعات برای اجرای ساز و کارهای لازم به منظور کاهش حجم صف ها ادامه دارد.

وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ادامه توزیع سبد کالا افزود: در مرحله نخست 9 میلیون و 700 هزار خانوار برای دریافت سبد کالا معرفی شدند و تاکنون یک میلیون و 200 هزار نفر آن را دریافت کرده اند و بقیه نیز به تدریج می گیرند.
وی تاکید کرد: سهم مشمولان دریافت سبد کالا از بین رفتنی نیست و این اعتبار در کارت ها محفوظ است و هر زمان که برای دریافت آن مراجعه کنند می توانند سبد کالا را دریافت کنند.
ربیعی گفت: دولت به هیچ عنوان در اجرای تدبیر رفاهی خود اگر هم قصد تبعیض داشته باشد آن تبعیض به نفع فقرا و طبقات پایین تر اجتماعی است و این از سیاست های دولت برای حمایت از قشرهای پایین تر اجتماعی محسوب می شود.

وی افزود: این دولت هیچ گاه محرومان جامعه را نه فقط فراموش نمی کند بلکه حکمت و فلسفه آمدنش تلاش برای رشد کشور و رسیدگی به وضع محرومان است.
ربیعی گفت: متأسفانه برخی مباحث به نحوی مطرح می شود که گویا جهت گیری در دولت وجود دارد در حالی که این طور نیست و به ویژه در وزارت کار و رفاه اجتماعی به زودی مطالعات اساسی و گفتگوها درباره نابرابری های اجتماعی با حضور رسانه ها آغاز می شود و در دولت نیز در سطح علنی به این موضوع پرداخته خواهد شد.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین در پاسخ به پرسشی گفت: توزیع سبد کالا به نحو بهتر ممکن بود به نحوی که اگر از روز نخست به شکل مرحله ای توزیع آن آغاز و اعلام می شد حتماً میزان صف ها کاهش می یافت.
ربیعی افزود: به عنوان مثال خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شبکه های منظمی برای این کار دارند که توزیع سبد کالا از طریق این فرآیند ممکن است و مقداری در توزیع سبد کالا وضعیت بهتر می شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره خبر کشته شدن برخی مشمولان دریافت سبد کالا در صف ها گفت: این اتفاق نیفتاده است حتی فوت یک نفر از افرادی که سن او 86 سال بوده خارج از صف روی داده و این مبتنی بر گزارشی است که امروز وزیر اطلاعات ارائه کرد و بنده نیز شخصاً این موضوع را پیگیری کردم.

ربیعی با رد مرتبط کردن مرگ این فرد با موضوع توزیع سبد کالا افزود: البته این فرد نیز که به رحمت خدا رفته مانند هر ایرانی دیگر مورد تکریم ماست اما به طور مستقیم هیچ ارتباطی با موضوع توزیع سبد کالا ندارد اما متأسفانه انتشار خبر به نحوی بود که گویی به علت ازدحام و فشار در صف ها بوده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: دولت امروز به آسیب شناسی توزیع سبد کالا پرداخت و باید همه متغیرهای غیرقابل کنترل این موضوع بررسی شود.
ربیعی افزود: براساس مصوبه امروز هیئت دولت، وزارت تعاون مسئولیت یافت که خانوارهای مشمول را به خوبی شناسایی کند.

وی گفت: اتفاقاتی که در توزیع سبد کالا روی داد ناشی از این بود که مردم به سرعت به صف ها پیوستند و همانطور که آقای نوبخت گفت این ناشی از مسائل فرهنگی است که مردم به شدت برای دریافت این کالاها مراجعه کردند.
ربیعی افزود: اشکال دیگر این بود که تعداد کارت خوان ها باید افزایش می یافت اما متأسفانه نسبت میان افراد حاضر در صفوف و تعداد کارت خوان ها متناسب نبود و باید تعداد آن افزایش می یافت.

وی گفت: متأسفانه برخی فروشگاه هایی که مسئولیت توزیع سبد کالا را به عهده داشتند به عنوان نمونه از 8 کارت خوان فقط 2 دستگاه را فعال کرده بودند و بقیه را برای رسیدگی به دیگر مسائل خود اختصاص دادند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: مهمترین اشکال در توزیع سبد کالا ایجاد صف بود ؛ که باید با تدبیر مناسب مانع از تکرار این اتفاق شد و در حال مطالعه برای جلوگیری از این مسئله هستیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٢, ١۵:٠٢

   

پر مبحث ترین ها