سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشعل‌های گاز ایران خاموش می‌شوند؟/ شرکت نفت: 8 میلیارد دلار منابع می‌خواهیم

بروز شده : ٢-١٢-١٣٩٢, ١٧:٣٣    نسخه چاپی    
رستم قاسمی وزیر سابق نفت در روزهای پایانی فعالیت دولت دهم با انتشار گزارشی تاکید کرده بود: در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب گاز بدون استفاده‌ای در مشعل های گازی می سوزد.
همزمان با تبدیل ایران به یکی از کشورهای بزرگ سوزانده گازهای همراه نفت جهان، شرکت ملی نفت از اجرای 40 طرح جدید خاموش کردن مشعل‌های گازی در سطح صنعت نفت خبر داد و اعلام کرد: اجرای این طرح ها به 8 میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در شرایط فعلی ظرفیت تولید گاز ترش و شیرین ایران به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است اما با وجود تبدیل ایران به چهارمین تولیدکننده گاز اما در بخش مصرف سومین مصرف کننده این انرژی پاک در جهان است.

آمارهای رسمی حاکی از ان است که به طور متوسط سالانه بیش از ۱۷۰ تا ۱۷۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در ایران تولید می شود اما حدود ۱۵۰ میلیارد مترمکعب آن به شبکه انتقال و توزیع تزریق می شود به عبارت دیگر روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب گاز در سطح شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز کشور اتلاف می‌شود.

یکی از مهمترین منابع اتلاف کننده گاز طبیعی ایران، مشعل گاز تاسیسات بالادستی نفت در واحدهای بهره‌برداری خشکی و سکوهای دریایی، پالایشگاه‌های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی بوده به طوری فقط در عسلویه روزانه معادل ۱۰ میلیون مترمکعب از طریق ۴۰ مشعل می سوزد.

رستم قاسمی وزیر سابق نفت در روزهای پایانی فعالیت دولت دهم با انتشار گزارشی تاکید کرده بود: در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب گاز بدون استفاده‌ای در مشعل های گازی می سوزد.

از سوی دیگر آمارهای منتشر شده توسط موسسات زیست محیطی نشان می‌دهد که رتبه ایران در تولید گازهای گلخانه‌ای و به‌ویژه تولید گازهای همراه نفت در جهان تک رقمی شده و این در حالی است که پیش بینی می‌شود از سال ۲۰۲۰ میلادی کشورهای تولید کننده کربن مشمول جرایمی شوند.

عبدالرضا اسدي معاون مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شركت ملي نفت با اشاره به تعريف 40 پروژه برای توقف گازسوزی ها در سطح صنعت نفت و گاز کشور، گفت: اجرايي شدن اين طرح‌ها، نيازمند 8 ميليارد دلار سرمايه است.

این مقام مسئول، افزود: به منظور اجرايي شدن پروژه‌هاي مربوط به جلوگيري از سوزندان گازهاي همراه نفت، جلسه‌هاي كارشناسي توسط شرکت نفت با اعضاي كميسيون انرژي مجلس برگزار شده كه در صورت تامين مالي اجرايي مي شوند.

پیش از این هم طرحی مراحل نهایی تدوین و بررسی خود را پشت سر می‌گذارد که در صورت تصویب آن مطابق با بند (۱۵-۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور، امکان فروش مزایده‌ای گازهای همراه نفت را فراهم می کند.

سید موسی موسوی عضو کمیسیون انرژی مجلس پیشتر درباره جزئیات طرح فروش مزایده‌ای گازهای تولید همراه نفت از تمامی میادین نفتی، گفت: در نشست مشترک با مسئولان شرکت ملی نفت، این مجموعه از آمادگی شرکت‌های نفتی برای اجرای این طرح خبر داده است.

در صورت توافق وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی پیش بینی می شود در ۲۶ مورد امکان فروش مزایده‌ای گازهای همراه نفت به شرکت‌های سرمایه گذار بخش خصوصی فراهم شود.

بر اساس قانون بودجه ١٣٩٢ کل کشور، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود از طریق شرکت‌های دولتی تابعه ذی‌ربط، درآمد حاصل از مزایده فروش گازهای تولیدی همراه نفت از تمامی میادین نفتی ایران را که در حال حاضر سوزانده می‌شود، بر مبنای قیمت پایه یک ‌سوم قیمت گاز طبیعی تصفیه شده تحویلی به صنایع، صرف طرح های حفاظت محیط‌ زیست وزارت ‌نفت و شرکت‌های تابعه کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٢-١٣٩٢, ١٧:٣٣

   

پر مبحث ترین ها