سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ناکامی برنامه آمریکا در کاهش صادرات نفت ایران

مقامات دولت اوباما می گویند اهمیت چندانی به برآوردهای ماهانه نمی دهند و تمرکزشان بر حفظ سطح صادارات نفتی ایران در میانگین حدود یک میلیون بشکه در روز طی دوره شش ماهه مذاکرات است—که البته به نظر می رسد ایران از این حد عبور کرده است.
شاید دولت اوباما بتواند ادعا کند که تحریم های نفتی ایران باعث شد جمهوری اسلامی حاضر به سازش بر سر برنامه هسته ای خود شود اما صادرات نفتی ایران در حال حاضر به بالاترین حد از نیمه سال 2012 رسیده و این مسئله تاثیرگذاری استراتژی تحریم ها را زیر سوال برده است.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از فارن پالسی، بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی صادرات نفت ایران طی ماه فوریه به واسطه افزایش خرید از سوی چین، هند و کره جنوبی به 1.65 میلیون بشکه در روز رسید. این رقم بالاتر از سقف غیررسمی حدود یک میلیون بشکه در روز است که به عنوان لغو محدود تحریم ها طی شش ماه توافق موقت بر سر برنامه هسته ای، از جانب دولت آمریکا به تهران اعطا شد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد اطلاعات اولیه نشان می دهد که صادرات نفت ایران طی ماه مارس به حدود یک میلیون بشکه کاهش یافت «اما این رقم با توجه به اطلاعات کامل تر با نزدیک شدن به ماه فوریه افزایش خواهد یافت.» به عبارت دیگر صادرات نفت ایران افزایش یافته و بالاتر از یک میلیون بشکه قرار گرفته است.

صادرات نفت ایران، منبع کلیدی درآمدهای دولت است؛ مقامات آمریکا معتقدند که یکی از دلایل اصلی ایران برای حاضر شدن پای میز مذاکرات، تحریم هایی بود که بر بخش مالی و انرژی این کشور اعمال شده و از سال 2012 اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. با وجود آنکه اقتصاد ایران هنوز در تنگنای سختی قرار دارد، صندوق بین المللی پول طی ماه جاری اعلام کرد اقتصاد ایران می تواند در خلال سال جاری تا سال آینده، شاهد رشدی متوسط باشد.

منتقدان لغو محدود تحریم ها که به واسطه توافق موقت با ایران انجام شد، می گویند صادرات نفتی بالاتر از انتظار، مانند اسلحه ای در دستان تهران است و با تحکیم اقتصاد ایران این احتمال وجود دارد که مذاکرات هسته ای تحلیل بروند. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کردند که «کارهای بسیار فشرده ای لازم است تا تفاوت های موجود میان دو طرف که ماه آینده میلادی بار دیگر در وین دیدار خواهند کرد، حل شود.»

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد «دفاع از دمکراسی» (FDD) که حامی تشدید تحریم ها علیه ایران است گفت: «این مسئله اهرم مذاکرات هسته ای ایران را تقویت می کند و دستیابی به توافق دیپلماتیکی که برنامه نظامی- هسته ای ایران را برچیند، سخت تر خواهد کرد.»

از سال 2012 آمریکا و اروپا با محدود کردن حجم نفتی که ایران می تواند صادر کند، به دنبال به زانو در آوردن اقتصاد این کشور بوده است. به طور کلی سیاست تحریم ها موفقیت آمیز بوده و صادرات ایران را در پائیز گذشته از حدود 2.5 ملیون بشکه در روزه به 800 هزار بشکه در روز رساند. آمریکا بر اساس توافق موقت –و با وجود مخالفت شدید کنگره- اعمال محدودیت بیشتر بر صادرات نفت ایران را متوقف کرد اما اعلام کرد که ایران نمی تواند در طول انجام مذاکرات، حجم مضاعفی از نفت را به فروش برساند.

اما ارقام گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد علیرغم تلاش های آمریکا برای اعمال فشار بر چین و هند به منظور کاهش مصرف شان، این دو کشور همچنان خریداران بزرگ نفت ایران هستند. آژانس اعلام کرد احتمالا چین در سه ماهه نخست سال 2014 حدود 500 هزار بشکه در روز واردات نفت از ایران داشته و این رقم قابل مقایسه با حدود 430 هزار بشکه نفتی است که این کشور سال گذشته به طور روزانه وارد می کرد.

با وجود تلاش های دیپلماتیک آمریکا و تعهدات هند برای کاهش صادارت، خرید نفت ایران از سوی این کشور نیز به شدت افزایش یافته است. آژانس اعلام کرد واردات نفتی این کشور از ایران که در سه ماهه نخست سال گذشته 190 هزار بشکه در روز بود طی مدت مشابه سال جاری به 340 هزار بشکه در روز رسیده است.

مقامات دولت اوباما می گویند اهمیت چندانی به برآوردهای ماهانه نمی دهند و تمرکزشان بر حفظ سطح صادارات نفتی ایران در میانگین حدود یک میلیون بشکه در روز طی دوره شش ماهه مذاکرات است—که البته به نظر می رسد ایران از این حد عبور کرده است.

گزارش افزایش صادرات نفت ایران در حالی منتشر شد که مسکو تلاش های آمریکا رای حفظ فشار بر ایران را به چالش کشیده است. بر اساس گزارش های منتشر شده، روسیه و ایران از آغاز سال جاری در حال مذاکره بوده اند تا توافق نفت در برابر کالا را نهایی کنند. اگر این توافق به امضا برسد ایران در مقابل 500 هزار بشکه نفت در روز، می تواند تا سقف 20 میلیارد دلار کالا وارد کند.

مقامات دولت اوباما از جمله جان کری، وزیر خارجه آمریکا و جک لو، وزیر خزانه داری این کشور بارها تاکید کرده اند که اگر چنین توافقی نهایی شود، می تواند تشدید تحریم های آمریکا علیه روسیه را به دنبال داشته باشد.

آنتون سیلوانف، وزیر مالی روسیه با رد این هشدارها طی روز جمعه اعلام کرد که روسیه تنها تحریم های سازمان ملل علیه ایران را به رسمیت می شناسد، نه محدودیت های آمریکا بر صادرات نفت این کشور را.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٣, ١٣:٠٣

   

پر مبحث ترین ها