سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس شورای رقابت:

فرمول جدید سبب کاهش قیمت خودرو نمی‌شود

بروز شده : ٢-٠٣-١٣٩٣, ٢٣:٠۶    نسخه چاپی    
وی گفت: با توجه به این‌که در دوره مذکور تورم عمومی و تورم بخشی وجود داشته است، زمانی کاهش قیمت خواهیم داشت که در آینده هیچ تورمی وجود نداشته باشد.
رییس شورای رقابت گفت: زمانی قیمت خودرو کاهش می یابد که هیچ تورمی وجود نداشته باشد.

رضا شیوا در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تغییرات قیمت خودرو اظهار کرد: قیمت‌گذاری‌ها هیچ‌ تغییری نکرده و قیمت کارخانه و مصرف‌کننده همانی است که در خرداد‌ماه پارسال به تصویب رسیده و اکنون کارهای کارشناسی که قرار بوده شورای رقابت در رابطه با بازنگری فرمول محاسبه‌ی قیمت خودرو انجام دهد به اتمام رسیده است و شورا باید تصمیم بگیرد چه زمانی فرمول را اعلام کند.

وی در پاسخ به این‌که آیا فرمول جدید موجب کاهش قیمت خودرو خواهد شد، با اشاره به این‌که تورم بخشی یکی از متغیر‌های این فرمول است توضیح داد: متاسفانه بنا به دلایلی تورمی با رقم بالا از دولت گذشته به ارث برده‌ایم که باید محاسبات خود را نیز براساس تورم خرداد‌ماه سال 1392 تا پایان همان سال انجام داده‌ایم.

وی گفت: با توجه به این‌که در دوره مذکور تورم عمومی و تورم بخشی وجود داشته است، زمانی کاهش قیمت خواهیم داشت که در آینده هیچ تورمی وجود نداشته باشد.
رییس شورای رقابت هم چنین در مورد اینکه آیا روند کاهشی تورم درسال جاری نمی‌تواند در کاهش قیمت خودرو موثر باشد، تصریح کرد: درست است که تورم در حال کاهش است، اما از اسفند‌ 1391 تا اسفند‌ 1392 تورم داشتیم و محاسبه نیز براساس تورم ایجاد شده خواهد بود.

شیوا تاکید کرد: خودروسازان نیز کالاها، قطعات و هزینه‌های ساخت، نیروی انسانی و انرژی را در حالی تهیه می‌کنند که شامل تورم این دوره بوده است. از این‌رو نمی‌توان با جایگذاری این تورم در فرمول محاسبه‌ی قیمت خودرو انتظار اثر مثبت و کاهش قیمت داشت.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که به غیر از تورم، متغیر‌های دیگری در تعیین قیمت خودرو دخیل هستند می‌توانند تا حدودی رقم بالای تورم و قیمت نهایی را تعدیل کند.
telegram 19dey.com
مهدی    3 خرداد 1393 23:34
سلام باتشکر الز اطلاع رسانی شما بزرکوار
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٣-١٣٩٣, ٢٣:٠۶

   

پر مبحث ترین ها