سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دوراهی دولت برای افزایش بیشتر وام مسکن

این در حالی است که مخالفان افزایش وام مسکن معتقدند ابتدا باید تورم مهار شود و ارزش به پول ملی بازگردد تا افزایش وام مسکن تاثیر گذار باشد و در حال حاضر و با توجه به شرایط فعلی افزایش وام مسکن تنها باعث ایجاد افزایش نقدینگی و گرانی مسکن خواهد شد.
هنوز از یادها نرفته است بر اساس آخرین آمارهای مرکز آمار ایران از قیمت مسکن در پایتخت که مربوط به بهار سال گذشته بود ، توان خرید وام مسکن 20 میلیون تومانی در سال 92 به کمتر از 5 متر مربع رسیده بود.
به این ترتیب بود که با یک حساب سرانگشتی می شد فهمید، برای آنکه توان خرید این وام معادل سال 84 شود باید وام‌های مسکن تا 78 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

به زبان ساده تر این یعنی با 20 میلیون تومانی زمان دولت احمدی نژاد در تهران در بهترین حالت می شد 5 متر خانه خرید!
همین مقایسه‌ها باعث شد که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحث افزایش وام مسکن در دستور کار قرار گیرد ولی نگرانی از تبعات افزایش بی‌مطالعه و عجولانه این اقدام باعث شد تا دولت در این زمینه دست به عصا حرکت کند تا اینکه بالاخره افزایش وام مسکن تایید شد.

ماجرا هم از این قرار بود که اواخر سال گذشته، شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته پس از بررسی نظرات کارشناسان مختلف سرانجام سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن را به مبلغ 35 میلیون تومان افزایش داد.
در سال جدید نیز در ادامه سیاست های افزایش وام مسکن برای خانه دار کردن مردم، اعلام شد که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار میزان وام مسکن به عدد 45میلیون‌تومان (به‌همراه 10میلیون‌تومان وام جعاله) افزایش یافته است.

به گزارش شفاف‏، وامی که اگر از مصائب دریافت ان برای متقاضیان گذر کرد چرا که باید برای دریافت وام 45میلیون‌تومانی متقاضیان باید حداقل مبلغ سه‌میلیون‌تومان را به‌مدت یک‌سال در بانک مسکن بدون دریافت سود سپرده‌گذاری کنند و کلی هم مراحل اداری طی کنند تا هفت خوان رستم وام طی شود، قیمت‌های بازار مسکن و وام‌های ارائه شده بانکی طی مدت اخیر حاکی از این است که وام 45 میلیونی مسکن حتی تسهیل‌گر خرید یک واحد مسکونی کوچک هم نیست چراکه متقاضیان قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند و با وجود این مبلغ، باید حداقل 100 میلیون آورده شخصی برای خرید کوچکترین آپارتمان در جنوب تهران داشته باشند که عملا چنین موجودی در خانوارهای فقیر و متوسط وجود ندارد.
به همین دلیل دولتی ها تصمیم به افزایش مجدد وام مسکن دارند.

به تازگی نیز، عضو شورایعالی بورس از پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به بانک‌مرکزی برای افزایش وام مسکن تا ۵۰‌درصد از قیمت تمام‌شده خبر داده و گفته: باید بازار رهن ثانویه در کشور توسعه یابد.
حسین عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داده: بانک‌مرکزی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای تقویت بازار رهن را دریافت کرده و باید با وام‌های بلندمدت، زوج‌های جوان را صاحبخانه کنیم.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا 80‌درصد هزینه خرید مسکن، وام پرداخت می‌شود تاکید کرده: در ایران با احتساب قیمت دو تا سه‌میلیون‌تومان در 75متر باید حدود 70‌میلیون‌تومان پرداخت شود.
وزارت راه‌وشهرسازی درخواست خود را به بانک‌مرکزی اعلام کرده و بانک‌مرکزی با هر روشی که می‌تواند باید بازار رهن را توسعه دهد؛ با این روش میلیاردها نفر در دنیا صاحبخانه شده‌اند.

این در حالی است که مخالفان افزایش وام مسکن معتقدند ابتدا باید تورم مهار شود و ارزش به پول ملی بازگردد تا افزایش وام مسکن تاثیر گذار باشد و در حال حاضر و با توجه به شرایط فعلی افزایش وام مسکن تنها باعث ایجاد افزایش نقدینگی و گرانی مسکن خواهد شد.
باید منتظر ماند و دید بالاخره چه آینده ای برای بی خانه ها رقم می خورد و دولت یازدهم می تواند مردم را خانه دار کند یا خیر؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩٣, ١٣:٣۴

   

پر مبحث ترین ها