سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کشف زمین خواری ٥ هزار میلیارد تومانی

بروز شده : ٩-٠۴-١٣٩٣, ١١:۴١    نسخه چاپی    
575 بدهکار دانه درشت بانکی با اسم و مشخصات به قوه قضائیه معرفی شدند. سخنگوی این قوه هم خبر داد که این موضوع پیگیری خواهد ش
سابت الف با اشاره به دستورالعمل دولت برای مقابله جدی با زمین خواری نوشت: این دستورالعمل در شرایطی صادر می شود که یک زمین خواری به ارزش ٥ میلیارد تومان کشف و به بیت المال بازگردانده شده است.
بنا به گزارش این سایت ؛ معاون اول رئیس جمهور دستور داد تا وزرای مربوط، بطور ویژه به مسئله زمین خواری بپردازند.

تنها در یک مورد روز جمعه دادستان اصفهان اعلام کرد که یک زمین خواری به ارزش ٥ هزار میلیارد تومان کشف و اموال به بیت المال بازگشته است.
این سومین پرونده مبارزه با فسادی است که معاون اول رئیس جمهور قصد دارد آن را پیگیری کند.
جهانگیری در ماه گذشته به تهیه لیست بدهکاران دانه درشت بانکی پرداخت. 575 بدهکار دانه درشت بانکی با اسم و مشخصات به قوه قضائیه معرفی شدند. سخنگوی این قوه هم خبر داد که این موضوع پیگیری خواهد شد.

حالا معاون اول رئیس جمهور قصد دارد تا به پرونده واگذاری زمین ها در دولت قبل و همچنین زمین خواری بپردازد. با همین نیت امروز در دستورالعملی به وزرای جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، خواستار مقابله و برخورد جدی این وزارتخانه ها با پدیده زمین خواری شد.
جهانگیری از آقایان نعمت زاده، آخوندی و حجتی خواسته تا «نسبت به موارد ذیل به منظور مقابله و برخورد با پدیده زمین خواری اقدام جدی صورت دهند:

1- با توجه به اهمیت صیانت از منابع طبیعی (اراضی ملی و طبیعی)، ضمن در نظر گرفتن ضرورت تحقق برنامه های دستگاه های مختلف به منظور انجام طرح های مهم که در قالب قراردادها و رعایت چارچوب موازین قانونی زمین به منظور انجام طرح های مهمی واگذار نموده اند، ضروری است هر دستگاه گروهی را مامور نموده تا کلیه قراردادهای اراضی ملی و دولتی واگذار شده، مورد رسیدگی قرار گیرد و پرونده اراضی طرح هایی که شروع نشده و یا نیمه تمام رها شده است را بررسی و تعیین تکلیف نمایند و گزارش خود را حداکثر ظرف مدت 3 ماه از این تاریخ همراه با راهکارهای قانونی پیشنهادی برای بازپس گیری موارد مذکور ارائه دهند.

2- طبق گزارش های واصله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به قصد ویلاسازی در مناطق مختلف خصوصا شمال کشور به طور گسترده و غیرقانونی در حال انجام است. ضروری است با هماهنگی استانداران محترم نسبت به جلوگیری از اینگونه تغییرات، اقدام و راهکار مناسب و قانونی برای تامین نیاز مردم اتخاذ شود.

3- اراضی زیادی به منظور انجام عملیات اکتشاف مواد معدنی به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار گردیده است که بر اساس قوانین مربوطه دارای تاریخ انقضا است و پس از آن برابر قانون معادن و آیین نامه مربوطه بایستی به مزایده گذارده شود و چنانچه متقاضی وجود نداشته باشد از نقشه معدنی استان حذف و آزاد اعلام گردد. لطفا ترتیبی دهید که امکان استفاده و بهره برداری از آنها برای عموم فراهم شود.
این درحالی است که روز چهارشنبه 4 تیرماه جمعی از نمایندگان با جمع آوری امضا به دنبال استیضاح وزیر کشاورزی بودند. یکی از مواردی که ایرج ندیمی به عنوان عاملی برای استیضاح وزیر کشاورزی نام برده بود « سکوت در برابر زمین خواری» است.

زمین خواری ٥ هزار میلیارد تومان
آنطور که از نامه معاون اول رئیس جمهور مشخص است، فساد در زمین خواری به شکل سیستمی درآمده است. تاکید بر بررسی دوباره زمین های واگذار شده، تغییرات کاربری زمین و همچنین زمین هایی که به اسم کشف معدن در اختیار دیگران قرار گرفته نشان می دهد که به طور حتم موارد تخلف آنقدر هست که سه وزیر دولت موظف به بررسی و پیگیری آن شده اند.

به علاوه تنها دو روز قبل از اینکه معاون اول رئیس جمهور دستور پیگیری پرونده زمین خواری را بطور ویژه صادر کند، مدیر کل دادگستری استان اصفهان به نماز جمعه رفته بود تا به مناسب هفته قوه قضائیه سخنرانی کند. احمد خسروی که به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه اصفهان سخن می گفت خبر از زمین خواری بزرگی داد که رسانه ها کمتر به آن پرداختند.

مدیر کل دادگستری استان اصفهان گفت: «این دادگستری با کشف یک مورد زمین خواری در اصفهان، حدود پنج هزار میلیارد تومان به بیت المال باز گرداند.» افزود: «این زمین خواری در یکی از نقاط مرغوب اصفهان به مساحت 110 هکتار کشف شد.» او البته توضیح نداد که عوامل این زمین خواری بزرگ چه کسانی بودند و از چه طریق توانسته بودند ١١٠ هکتار از زمین های بیت المال را به ارزش ٥ هزار میلیارد تومان تصاحب کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠۴-١٣٩٣, ١١:۴١

   

پر مبحث ترین ها