سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گلایه رئیس‌جمهور «قیمت خودرو» را کاهش می دهد؟

برپایه تازه ترین بررسی شورای رقابت و دست یافتن به فرمول های تازه قیمت گذاری خودرو، بهای خودروها نزدیک به 25 تا 30 درصد افزایش قیمت پیدا کرد.
رییس جمهوری هم به صف مخالفان افزایش قیمت خودرو پیوست.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته در حاشیه نشست هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت افزایش قیمت خودرو برای دولت پذیرفتنی نیست.
او افزود: شورای رقابت در جایگاه خودش تصمیم به افزایش قیمت خودرو گرفته است اما دولت مخالف هرگونه افزایش قیمت خودرو است.

وی با بیان اینکه شورای رقابت در جایگاه قانونی خودش تصمیم به افزایش قیمت خودرو کرده است گفت: امروز هیأت وزیران و رئیس جمهور مراتب تکدر خود را نسبت به افزایش قیمت خودرو اعلام کردند و امیدواریم بررسی مجدد نسبت به قیمت خودرو صورت گیرد.
افزایش قیمت خودروها نتیجه تازه ترین بررسی شورای رقابت است که 14 تیر ماه توسط رییس شورای رقابت طی یک نشست خبری اعلام شد.

برپایه تازه ترین بررسی شورای رقابت و دست یافتن به فرمول های تازه قیمت گذاری خودرو، بهای خودروها نزدیک به 25 تا 30 درصد افزایش قیمت پیدا کرد.
این در حالی است که همین شورای رقابت در خرداد ماه سال با فرمولی که در این ماه به آن رسیده بود قیمت خودروها را 4 تا 7 درصد افزایش داد.

این افزایش اندک قیمت خودروها صدای اعتراض خودرو سازان را بلند و آنها در واکنش اعلام کردند که از این فرمول و قیمت اعلامی تبعیت نخواهند کرد.
همین امر موجب شد که جلسات تازه میان خودروسازان و شورای رقابت تشکیل شود و در نتیجه و بهای خودروهای اعلامی از افزایش نهاتا ۷ درصدی به افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی رسید.

این در حالی است که پیش از آن رییس شورای رقابت مکررا از عدم بازنگری در قیمت‌های اعلامی قبلی خودرو ـ بجز گروه پژو ـ خبر داده بود، با این حال در نیمه تیرماه، این شورا در تناقضی آشکار به تغییر قیمت تقریبا تمام خودروهای مشمول قیمت‌گذاری اقدام کرد.
پس از آن خودروسازانی که یک ماه قبل اعلام کرده بودند که قیمت های اعلامی بر اساس فرمول تعیین شده از سوی شورای رقابت را نمی پذیرند و به آن عمل نخواهند کرد در کمتر از یک ماه تصمیم شورای رقابت برای افزایش 25 تا 30 درصدی قیمت خودرو را قانون و خود را تنها مجری قانون معرفی کردند.

به گزارش فرارو، قیمت های تازه خودروها از سوی رضا شیوا، رییس شورای رقابت در نشست خبری در حالی اعلام شد که به گفته نادر قاضی‌پور، عضو ناظر شورای رقابت، «اصلا شورای رقابت وظیفه قیمت‌گذاری ندارد. این شورا طبق قانون فقط می‌تواند فرمول قیمت‌گذاری را تعیین کند.»
این عضو کمیسیون صنایع و معادن گفته بود:« قطعا این کار صحیح نیست که شورای رقابت یک نرخی را اعلام کند و چند روز بعد و پس از اعتراض خودروسازان، نرخ آنها را اعلام کند. به نظرم آقای شیوا در دام خودروسازان گرفتار شد و مجبور شد چنین نرخ‌هایی را اعلام کند.»

قاضی‌پور همچنین اعلام کرد که در کمیسیون صنایع مجلس به این اقدام شورای رقابت اعتراض کردیم و امیدواریم قیمت‌ها به سابق بازگردد.
پس از آن نیز دیگر اعضای كمیسیون صنایع و معادن مجلس، با مطرح كردن پرسش‌هایی در رابطه با چرایی افزایش چشمگیر قیمت‌ خودرو، اعتراض خود به قیمت‌های جدید را اعلام كردند.

علی‌ علی‌لو، رئیس هیات تحقیق و تفحص خودروسازان و عضو كمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینكه باید موضوع قیمت خودرو شفاف شود، دولت و وزیر را مسوول دانسته تا پاسخ دهند «چرا رضایت مصرف‌کننده را در نظر نگرفته و براساس فرمولی غیرکارشناسی مجوز افزایش قیمت خودرو را داده‌اند.»
رضا شیوا رییس شورای رقابت اما در واکنش به اعتراض نمایندگان به افزایش 20 درصدی خودرو اما مدعی است که «اعلام افزایش 20 درصدی قیمت خودرو کاملا بی پایه و اساس است و خودرو به طور میانگین 5.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.»

او با بیان اینکه خودروسازان اعلام کرده‌اند که قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت را رعایت می‌کنند، اعلام کرد که «قیمت‌های جدید قراردادها، میزان تولید و وضعیت فروش را بهبود بخشیده و بازار حاشیه را از بین می‌برد.»
شیوا همچنین فرمول شورای رقابت منطقی می داند و تاکید دارد که این فرمول جای هیچ اعتراضی ندارد.

علیلو، رئیس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازان اما کارشناسی بودن فرمول قیمت‌گذاری خودرو را رد می کند و می گوید: «چرا باید تورم بخشی و مالیات برارزش افزوده ۲ بار در فرمول قیمت‌گذاری خودرو لحاظ شود. تورم و مالیات بر ارزش افزوده را یک بار در قطعات و اجزای خودرو و یک بار در قیمت نهایی خودرو لحاظ کرده‌اند که این موضوع به هیچ عنوان کارشناسی و منطقی نیست.»
تاکنون که اعتراض نمایندگان تغییری در فرمول و قیمت های اعلام شده از سوی شورای رقابت ایجاد نکرده است. حال که به جمع مخالفان دولت و رییس جمهور هم پیوسته اند باید دید که آیا شورای رقابت این بار به جای آنکه طرف خودروسازان را بگیرد و رضایت آنها را جلب کند طرف مشتریان و مصرف کنندگان را خواهد گرفت یا خیر.

هر چند سابقه نشان داده که با توجه به اینکه خودروسازی در کشور به صنعتی انحصاری تبدیل شده است دولت در تعیین کننده قیمت خودرو چندان نمی تواند نقش آفرین باشد و در نهایت این خودروسازان هستند که می توانند حرف خود را به کرسی بنشانند.
این روند تغییر نخواهد کرد مگر آنکه دولت قطب سوم خودروسازی در کشور را به شکل جدی تری پیگیری کند.
telegram 19dey.com
یک مسلمان    19 تیر 1393 19:41
اگر خود رو سازان احترامی قائل بودندبا توجه به اینکه سخنگوی دولت بار ها اعلام کرده بود با افزایش خودرو دولت مخالف است توجه می کردند معلوم است انها با توجه به رانت و انحصاری که دارند کسی را بجا نمی اورند و فقط و فقط با افزایش قیمت فشار بر مردم را انتخاب کردهاند و اینجا جایگاه دولت پیش افکار عمومی اسیب دیده است امیدوارم دولت فورا با اقای شیوا و خودرو سازان برخورد کند انهمه رانت نتیجه اش این خواهد شد مردم منتظر اقدام دولت هستند اگر قدرت و توان دارد خودش را نشان دهد
  • 0
saeed    20 تیر 1393 10:57
سلام
به نظر من خوررو سازان جدا از مسئولین نیستند اگه غیر از این بود که امسال تعرفه واردات خودرو رو 15درصد گرون نمیکردن. البته که کنترل خودروسازا کاری نداره ، تعرفه واردات رو کم کنن اون وقت خواهید دید که هم رقابت زیاد میشه هم قیمت ارزون. در ضمن نیازی نیست نگران کاهش اشتغال هم باشن
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۴-١٣٩٣, ١٣:۵٠

   

پر مبحث ترین ها