سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بساط رانت‌های بزرگ اقتصادی با تک نرخی شدن ارز برچیده می شود

روند صعودی فروش نفت در ماههای گذشته و همچنین علائم مثبت حاصل از افزایش نسبی صادرات می تواند شرایط را برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم کند.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با مثبت ارزیابی کردن سیاست یکسان سازی نرخ ارز گفت: تک نرخی شدن ارز نرخ تورم را کنترل و از رانت خواری ها در اقتصاد جلوگیری می کند بنابراین سیاست بانک مرکزی در حرکت به سوی یکسان سازی نرخ ارز قابل دفاع است.

سعید اربابی در گفت و گو با خانه ملت با مثبت ارزیابی کردن حرکت بانک مرکزی به سمت یکسان سازی نرخ ارز ،گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه کشور باید نظام ارزی شناور مدیریت شده باشد بنابراین یکسان سازی نرخ ارز باید در قالب این موضوع انجام شود.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تجربه نشان داده یکی از عوامل بی ثباتی در اقتصاد کشور، وجود ارز چند نرخی بوده، بنابراین یکی از لازمه های ایجاد ثبات اقتصادی یکسان سازی نرخ ارز در بازارها است.
وی با بیان اینکه یکسان سازی نرخ ارز از بسیاری از رانت خواری ها در کشور جلوگیری می کند، افزود: یکسان سازی نرخ ارز به معنی عدم حمایت از بخش تولید نیست به دلیل اینکه تفاوت بالا در قیمت ارز یکی از دلایلی بوده که همواره به بخش تولید کشور ضربه می زند.

اربابی در پاسخ به این سئوال مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی می تواند در یکسان سازی نرخ ارز موفق شود یا خیر؟ گفت: پیگیری سیاست یکسان سازی نرخ ارز از سوی بانک مرکزی موضوع قابل قبول بوده اما آنچه مشخص است باید این بانک شرایط این کار را بصورت کارشناسی و دقیق فراهم کند.
وی ادامه داد: روند صعودی فروش نفت در ماههای گذشته و همچنین علائم مثبت حاصل از افزایش نسبی صادرات می تواند شرایط را برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم کند.

اربابی با بیان اینکه ارز تک نرخی یکی از عوامل موثر در کنترل نرخ تورم است، افزود: باید توجه داشت در حال حاضر تفاوت نرخ ارز مبادله ای با نرخ آزاد زیاد نیست که با یکسان سازی نرخ ارز بخش تولید کشور متضرر شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: اگر بانک مرکزی در موضوع یکسان سازی نرخ ارز در قالب نظام ارزی شناور مدیریت شده موفق شود وضعیت تولید کشور نیز بهبود می یابد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۶-١٣٩٣, ١٢:٠۵

   

پر مبحث ترین ها