سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با توجه به تورم بخشی شش ماهه ابتدای سال؛

آیا قیمت خودرو بازهم افزایش خواهد یافت؟

طبق فرمول شورای رقابت هر شش ماه باید تورم بخشی صنعت خودرو از بانك مركزی اخذ و بر اساس فرمول قیمت ها به روز رسانی گردد.
طبق آمارهای اعلامی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران هرچند تورم در اقتصاد كشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش نشان میدهد ولی هنوز مهار نشده است و افزایشی میباشد.
تورم و نوسان قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو نیز نسبت به سال گذشته كمتر بوده ولی در شش ماهه ابتدای سال روند افزایشی داشته و قیمت مواد اولیه در شهریور ماه نسبت به فروردین ماه افزایش نشان میدهد.

قاسم ناصری كارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینكه در مباحث اقتصادی باید كارشناسان اقتصاد نظر بدهند به ایلنا گفت: در شش ماهه ابتدای سال 93 روند افزایش قیمت مواد اولیه نسبت به مدت مشابه سال 92 كمتر بوده ولی روند افزایشی مهار و یا تثبیت نشده است و قیمت مواد اولیه در شهریور ماه نسبت به ابتدای فرودردین ماه 93 درصدی افزایش یافته است.

وی افزود: طبق آمار اعلامی بانك مركزی قیمت تمام اقلام به غیر از دخانیات و حمل و نقل در شش ماهه ابتدای سال جاری افزایش داشته و مطمئناً مواد اولیه مورد نیاز خودرو نیز در این مدت افزایش یافته است.
ناصری تصریح كرد: طبق فرمول شورای رقابت هر شش ماه باید تورم بخشی صنعت خودرو از بانك مركزی اخذ و بر اساس فرمول قیمت ها به روز رسانی گردد.

وی در پاسخ به این سئوال كه، مگر ابتدای سال جاری قیمت خودرو افزایش نیافته است گفت: افزایش اندك قیمت خودرو در ابتدای سال مربوط به تورم سال 1392 بود كه آن هم با اختلاف بسیار نسبت به تورم واقعی انجام شد
ناصری تصریح كرد: متاسفانه قیمت گذاری در ایران جنبه اقتصادی خود را از دست داده و به یك مقوله سیاسی تبدیل شده است كه ادامه این روند مطمئناً موجب ورشكستگی صنعت خودرو خواهد شد.

وی افزود: قیمت گذاری خودرو باید به بازار و اصل عرضه و تقاضا سپرده شود كما اینكه در تمام دنیا نیز اینگونه است و با قیمتهای دستوری نمیتوان برای همیشه قیمت ها را كنترل كرد و ادامه این روند موجب ضرر و زیان تولید كننده و مصرف كننده خواهد شد.
این كارشناس صنعت خودرو خاطر نشان كرد: تجربه نشان میدهد نه تنها در خودرو بلكه در تمام اقلامی كه قیمت گذاری دستوری انجام شده است رانت و فساد شكل گرفته كه هم مصرف كننده واقعی متضرر شده است و هم تولید كننده و تنها دلالان از این بازارها منافع كلان عایدشان شده است.

وی گفت: اینكه قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید روز به روز افزایش قیمت داشته باشد ولی محصول نهایی افزایش قیمت نیابد منطقی نیست و به نظر میرسد منتقدین باید فكری به حال مهار افزایش قیمت مواد اولیه بنمایند.
ناصری در ادامه افزود: اگر بانك مركزی تورم بخشی صنعت خودرو در شش ماهه ابتدای سال را محاسبه كند و به شورای رقابت اعلام نماید مطمئناً قیمت خودرو افزایش خواهد یافت و این وعده كه برخی نمایندگان مجلس در خصوص كاهش قیمت خودرو میدهند مبنای كارشناسی ندارد و صرفاً بر اساس حدس و گمان و جلب نظر مردم مطرح میگردد.

وی در پایان گفت: هیچ تولید كننده ای راضی به افزایش قیمت و از دست دادن مشتریان خود نیست بنابراین مطمئناً خودروسازان بیش از هر كس نگران افزایش قیمتها هستند ولی با افزایش قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید كه بعضا روزانه انجام میشود چگونه میتوانند قیمتهای خود را كاهش دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٧-١٣٩٣, ١٩:٣۴

   

پر مبحث ترین ها