سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شرایط بازار برای تک نرخی شدن ارز فراهم است؟

وی تاکید کرده است هرچند بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز را تعقیب می کند اما اجرای آن در سال جاری بعید به نظر می رسد ولی احتمالا این امر در سال آتی اجرایی خواهد شود.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی گفته است هرچند بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز را تعقیب می کند اما اجرای آن در سال جاری بعید به نظر می رسد ولی احتمالا این امر در سال آتی اجرایی خواهد شود.

یکی از مهم ترین اقداماتی که در یکسال گذشته در اقتصاد کشور از سوی مقامات دولت صورت گرفته برقراری آرامش در بازار ارز و جلوگیری از نوسانات فراوان قیمتی بوده است که این موضوع نقش زیادی در برقراری آرامش در اقتصاد کشور داشته است.

هم اکنون نیز در شرایطی که قیمت دلار در بازار در محدوده 3200 تومان به ثبات رسیده است که طی هفته های اخیر مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک برگزار شد و سعید لیلاز در این رابطه گفته است این مذاکرات جز کار سیاسی نبود و تمام شد و رفت، اما قیمت دلار چیزی حدود 25 تا 30 درصد کاهش یافت و در واقع ارزش پول ملی و ارزش قدرت خرید کارگر و کارمند را در کشور افزایش داده است.

این اقتصاددان تاکید کرده است هم اکنون نوبت به اجرای کارهای اساسی و زیربنایی برای بهبود شرایط اقتصادی است که باید در داخل کشور انجام شود و همزمان در کنار آن سیاست خارجی به پیش برود.
اما بازار ارز شرایطی این روزها به ثبات و آرامش رسیده است که تک نرخی شدن ارز از اولویت های اصلی بانک مرکزی است و برقراری آرامش و ثبات در بازار شرایط را تا حدود زیادی برای اجرایی شدن این سیاست بانک مرکزی فراهم کرده است.

در همین رابطه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفته است مهم‌ترین ویژگی قبل از انجام سیستم تک نرخی ارز ایجاد آرامش و انضباط در اقتصاد کشور است که اکنون در این مسیر حرکت می‌کنیم و روند تورم و نیز ثبات اقتصادی و بازار این موضوع را نشان می‌دهد.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این موضوعات پیش‌نیاز لازم برای تحقق یکسان‌سازی نرخ ارز است، گفته است یک نیاز دیگر نیز وجود دارد که آن نیز تنظیم ارتباطات بین‌المللی بوده و شبکه کارگزاری نظام بانکی است که بعد از شفاف شدن روابط بین‌المللی و حل شدن مسائل بین‌المللی می‌تواند حاصل شود و قبل از آن فکر می‌کنیم، نباید شتاب‌زده به سمت تک نرخی شدن رفت.

اما این اظهارات در شرایطی مطرح شده است که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی شرایط اقتصادی کشور برای تک نرخی شدن ارز پرداخته و تاکید کرده است اجرای این سیاست با چند مانع مواجه است؛ کارشناسان بر این باورند که تحریم‌ها به ویژه تحریم نقل و انتقال ارز، یکی از موانع فنی اجرای چنین سیاستی است. همچنین، تضعیف سمت عرضه که تحریم فروش نفت و تحریم‌های بانکی مهم‌ترین عامل شکل‌گیری آن است نیز از مهم‌ترین موانع فنی حرکت به سوی نظام تک‌نرخی ارز تلقی می‌شود. همچنین همچنین مرکز پژوهش ای مجلس یکسا‌ن‌سازی نرخ ارز در دو سال را امکان‌پذیر ندانسته است.

به گزارش نامه نیوز، همچنین علی محمد احمدی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این رابطه گفته است باید توجه داشت در تک نرخی شدن ارز دو موضوع مهم مطرح است و در صورتی که دولت بخواهد قیمت دلار را در محدوده 2650 تومان تثبیت کند، می توان عنوان کرد تک نرخی شدن ارز اقدام مطلوبی است.

وی تاکید کرده است باید پذیرفت اگر دولت بخواهد قیمت ارز را ابتدا به بالاتر از نرخ فعلی برساند و بعد قیمت دلار را تثبیت کند، راهکار مناسبی را انتخاب نکرده است.
این نماینده مجلس گفته است در حال حاضر با توجه به نزدیک بودن قیمت ارز مبادله ای به نرخ آزاد، می توان عنوان کرد که شرایط برای تک نرخی شدن ارز فراهم شده است بنابراین دولت باید تلاش کند که بر اساس قانون و با رویکرد نرخ ارز شناور مدیریت شده، حداقل ثبات نسبی را در بازار ارز فراهم کند.

وی همچنین درباره آثار تک نرخی شدن ارز گفته است از منظر اقتصادی می توان گفت تک نرخی شدن ارز می تواند از بسیاری از رانت خواری های اقتصادی جلوگیری کند.
همچنین ابوالفضل اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در این رابطه گفته است برای تک نرخی کردن ارز باید به سمتی حرکت کنیم که پرتفوی مناسبی از ذخایر را داشته و به ثبات نسبی رسیده باشیم ضمن آنکه موارد مربوط به مذاکرات هسته ای نیز باید به سرانجام رسیده باشد و در آن زمان به سمت نرخ تعادلی حرکت کرده و نرخ ثابت و یکسان را اعلام کنیم.

وی تاکید کرده است هرچند بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز را تعقیب می کند اما اجرای آن در سال جاری بعید به نظر می رسد ولی احتمالا این امر در سال آتی اجرایی خواهد شود.
همچنین پروین زرین، کارشناس ارشد امور بانکی و فعال اقتصادی گفته است اقدام دولت در نرخ ارز تاکنون با موفقیت های زیادی همراه بود و همانطور که گزارشات اقتصادی نشان می دهد ، خوشبختانه متوسط نرخ ارز در ۱۲ ماهه منتهی به مردادماه سال جاری حدود ۶/۵ درصد کاهش یافته است .

به گفته این کارشناس اقتصادی ؛ آنچه که در بازار ارز قابل مشاهده است این است که واریانس (سنجش پراکندگی) نرخ ارز حدود ۷۰ درصد کاهش یافته برهمین اساس بانک مرکزی توانسته است تلاطمات بازار ارز را کنترل کند
زرین تاکید کرده است دولت تلاش دارد تا سیاست تک نرخی شدن ارز را در دستور کار ویژه خود قرار دهد. اما یکسان سازی نرخ ارز و هماهنگی میان نرخ ارز رسمی و نرخ بازاری باید بگونه ای صورت گیرد که رقم نهایی در حد معقول و استاندارد شده ای باشد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها