سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طلا سقوط کرد

به نظر می‌رسد طلا پس از سقوط 28 درصدی قیمت در سال 2013 که نتیجه اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا بود امسال نیز با کاهش روبرو خواهد شد.
قیمت جهانی طلا به دنبال آمار بهتر از حد انتظار بازار کار آمریکا که ارزش دلار را تقویت کرد و به تقاضا برای این فلز ارزشمند به عنوان دارایی جایگزین لطمه زد، به پایین‌ترین قیمت در 15 ماه گذشته، سقوط کرد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح دوشنبه بازار سنگاپور حداکثر 0.7 درصد افزایش یافت و به 1183 دلار رسید. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با 0.4 درصد کاهش به 1188 دلار بود.

غیبت چین که بزرگ‌ترین مصرف کننده طلا در جهان است بر بازار فیزیکی که معمولا در زمان کاهش چشمگیر قیمت‌ها شاهد افزایش تقاضا از سوی جواهرفروشان و سرمایه گذاران خرده فروش است، تاثیر گذاشته است. بازارهای چین به مناسبت جشن ملی تعطیل هستند و روز چهارشنبه فعالیتشان را از سرمی‌گیرند.

جذابیت طلا برای سرمایه گذاران با افزایش نشانه‌های احیای اقتصاد آمریکا که ارزش دلار را تقویت کرد و انتظارات را برای افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره توسط بانک مرکزی این کشور بالا برده است، کاهش یافته است. نرخ‌های بهره بالاتر تقاضا برای طلا را محدود خواهد کرد زیرا این فلز ارزشمند بهره ای ندارد و از سوی دیگر دلار قوی‌تر تقاضا برای طلا را که پناهگاه مطمئن سرمایه شناخته می‌شود، کاهش خواهد داد.

شاخص دلار بلومبرگ در هفته گذشته برای هفتمین هفته پیاپی صعود کرد که طولانی‌ترین روند صعودی این ارز از ژوئن سال 2010 بوده است.

به نظر می‌رسد طلا پس از سقوط 28 درصدی قیمت در سال 2013 که نتیجه اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا بود امسال نیز با کاهش روبرو خواهد شد.

طلا در سپتامبر شش درصد کاهش یافت که شدیدترین کاهش ماهانه از ژوئن سال 2013 بود و همچنین به میزان 8.4 درصد در سه ماهه سوم کاهش یافت و نخستین کاهش سه ماهه خود در سال جاری میلادی را تجربه کرد.

بیش از چهار میلیارد دلار از ارزش‌های صندوق‌های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا در سال جاری میلادی کاسته شده است. سرمایه گذاران هفته گذشته 10 تن طلا را از طریق این صندوق‌ها فروختند. موجودی طلای "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است روز پنج شنبه به 767.47 تن رسید که پایین‌ترین میزان از دسامبر سال 2008 بود.

گولدمن ساکس پنج شنبه گذشته با اشاره به روند احیای اقتصاد آمریکا که به دورنمای بدبینانه برای طلا استمرار بخشیده است، بر پیش بینی قیمت 1050 دلار هر اونس طلا تا پایان امسال تاکید کرد.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری به 1190 دلار کاهش یافت که پایین‌ترین قیمت از ژوییه سال 2009 بود. قیمت این فلز به دنبال ازسرگیری تولید در آفریقای جنوبی پس از اعتصاب پنج ماهه 13 درصد نزول کرد.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری به 737.75 دلار در هر اونس رسید و هر اونس نقره برای تحویل فوری 16.6825 دلار معامله شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٧-١٣٩٣, ١٢:٠٩

   

پر مبحث ترین ها