سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاهش نرخ بیکاری یا ایجاد اشتغال ناقص؟

وزارت کار جزئیات گزارش اشتغال‌زایی را اعلام کند

ستناد رئیس جمهور برای ایجاد اشتغال400 هزار اشتغال جدید در نیمه اول گزارش‌های وزارت کار است.روحانی بیان کرد:بر اساس گزارش وزارت کار در شش ماهه گذشته تقریبا بالای 400 هزار اشتغال جدید اعلام شده است یعنی 80 هزار کاهش و 430 هزار افزایش اشتغال داشته‌ایم که امید است این مسیر در شش ماهه دوم سال ادامه یابد.
خبرگزاری تسنیم: عملکرد یکساله دولت در زمینه بیکاری با استناد گزارش‌های مرکز آمار حاکی از کاهش بیش از ۹۹۷ هزار نفری جمعیت فعال است که بیکاری تک رقمی را به ارمغان آورده و به اعتقاد کارشناسان اگر اشتغالی بوده، اشتغال ناقص و غیر پایدار بوده است.
به گزارش تسنیم، در حالی که رئیس جمهور شب گذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی از ایجاد بیش از 400 هزار اشتغال جدید در نیمه اول سال خبر داد و از تک رقمی شدن نرخ بیکاری ابراز خوشحالی کرد،‌که بسیاری از مردم معتقدند کاهش نرخ بیکاری ملموس نیست. این موضوع در حالیست که پس از اعلام کاهش نرخ بیکاری و تک رقمی شدن بیکاری در تابستان امسال از سوی مرکز آمار بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز نسبت به این موضوع انتقادهایی داشتند و بیان می کردند که کاهش نرخ بیکاری در جامعه ملموس نیست.
این موضوع بارها از سوی کارشناسان اقتصادی تأکید شد که نرخ بیکاری کاهش نیافته است، بلکه کاهش نرخ مشارکت اصلی‌ترین دلایل کاهش نرخ بیکاری و تک رقمی شدن نرخ بیکاری است. نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان 92 رقمی معادل 39.1 درصد بود که این رقم در تابستان امسال با کاهش حدود 2 درصدی به 37.2 درصد رسیده است که این مسئله حاکی از کاهش تعداد نیروی کار فعال (شاغل و بیکار) در کشور است.یعنی اینکه از تعداد افرادی که در تولید مشارکت داشته و یا قابلیت مشارکت داشته‌اند کاسته شده است و همین مسئله موجب تک رقمی شدن نرخ بیکاری در تابستان شده است.
وقتی که نرخ مشارکت کاهش پیدا می‌کند یعنی اینکه جمعیت فعال کشور به نسبت کل جمعیت کاهش پیدا کرده است. جمعیت فعال یعنی جمعیت بیکاران جویای کار به علاوه آن‌هایی که شاغل هستند.
نرخ بیکاری در حقیقت بخشی از نرخ مشارکت است .یعنی اگر نرخ مشارکت کاهش پیدا کند، به شرطی می‌توانیم بگوییم میزان فرصت‌های شغلی بیشتر و بیکاری کمتر شده است، که نرخ بیکاری به مقدار متناوبی کاهش پیدا کرده باشد،‌نه اینکه به یکباره نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان 92 در مدت زمانی یکسال 2 درصد کاهش می‌یابد.
اما استناد رئیس جمهور برای ایجاد اشتغال400 هزار اشتغال جدید در نیمه اول گزارش‌های وزارت کار است.روحانی بیان کرد:بر اساس گزارش وزارت کار در شش ماهه گذشته تقریبا بالای 400 هزار اشتغال جدید اعلام شده است یعنی 80 هزار کاهش و 430 هزار افزایش اشتغال داشته‌ایم که امید است این مسیر در شش ماهه دوم سال ادامه یابد.
اما آمارها حکایت از چیز دیگری دارد. اگر بخواهیم با استناد به گزارش‌های مرکز آمار صحبت کنیم، بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، جمعیت 10 ساله و بیش‌تر نشان می دهد که 37.2 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم‌تر بوده است. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از کاهش 1.9 درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1392) و افزایش 0.1 درصدی آن نسبت به فصل گذشته (بهار 1393) می باشد.
واکاوی دقیق در این آمار‌ها حاکی از این است که تعداد شاغلان در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته نه تنها افزایش نداشته که هیچ بلکه 691 هزار و 472 نفر کاهش هم داشته است.
وهمانطور که کارشناسان اقتصادی بیان می کنند، اگر فرض کنیم که 400هزار شغل هم ایجاد شده باشد اما به طور قطع در مقابل, 40 هزار نفر هم بیکار شد‌ه اند.
خب به طور قطع این سوال مطرح می‌شود که چگونه می شود با اضافه شدن بیش از 40 هزار نفر به جمعیت بیکار جامعه چگونه نرخ بیکاری به یکباره در طول مدت یکساله فعالیت دولت تدبیر نرخ بیکاری در تابستان به 9.5 درصد رسیده است.
‌اینکه کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش نرخ مشارکت, بیکاری تک رقمی را به همراه داشته بیراهه نیست چرا که استناد به گزارش مرکز آمار شاهدی برای صحت این اظهار نظرهاست. آمارهای این مرجع رسمی بیانگر این است که تعداد جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در سال 92 از 24 میلیون و 754 هزار و 868 نفر به 23 میلیون و 756 هزار و 966 نفر در سال 93 کاهش یافته است.
با در نظر گرفتن کاهش 997 هزار و 902 نفری جمعیت فعال در طی یکسال فعالیت دولت تدبیرو امید و گزارش‌های ربیعی مبنی بر ایجاد 300 هزار فرصت شغلی جدید در راستای اسامی بیمه شدگان جدید،‌ کارشناسان اقتصادی با رد آمار اشتغال زایی 400 هزار نفری در 6ماهه اول سال جاری معتقدند که اگر اشتغالی ایجاد شده است اشتغال ناقص است نه اشتغال پایدار و مولد که بتواند راه‌گشا معضل بیکاری باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٧-١٣٩٣, ١٨:٢٨

   

پر مبحث ترین ها