سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وال استریت ژورنال: آیا در اوپک جنگ قیمت در جریان است؟

دوشنبه گذشته عربستان سعودی با کاهش قیمت نفت خود برای بازار آمریکا، ضمن افزایش همزمان آن برای آسیا، بازارهای نفت را غافلگیر کرد.
نشریه وال استریت ژورنال آمریکا در مقاله ای به قلم 'بنوییت فاکون' و 'سارا کنت'، سیاست اخیر دولت عربستان سعودی در زمینه کاهش قیمت نفت برای مشتریان آمریکایی همزمان با افزایش قیمت برای مشتریان آسیایی را مورد توجه قرار داد.

نویسندگان این مقاله که به سبک پرسش و پاسخ تنظیم شده است، نوشتند: دوشنبه گذشته عربستان سعودی با کاهش قیمت نفت خود برای بازار آمریکا، ضمن افزایش همزمان آن برای آسیا، بازارهای نفت را غافلگیر کرد.
این اقدام قیمت نفت در بازار نیویورک را به کمتر از 80 دلار در هر بشکه یا کف قیمت دو ساله رساند.

ناظران بازار انتظار داشتند، عربستان سعودی که بزرگ ترین صادرکننده نفت در جهان است قیمت نفت را بالا ببرد، اما اینک تحلیگران متحیرند که در اوپک چه می گذرد، در آینده چه اتفاقی در این کارتل نفتی خواهد افتاد و قیمت ها تا چه اندازه پایین خواهد آمد.

** آیا در اوپک جنگ قیمت وجود دارد؟

تصور می شد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای دفاع از قیمت به طور واحد عمل کند. قیمت های جهانی آتی نفت در ماه های اخیر بیش از 25 درصد کاهش یافته است، اعضای اوپک به دنبال حفظ سهم بازار، با رقابت در کاهش قیمت در آسیا، عکس آنچه تصور می شد عمل کرده اند.

پس از آنکه به دلیل تولید عظیم نفت سنگین در آمریکا، صادرات کشورهای اوپک به این کشور کاهش یافت، بازار دچار مازاد عرضه شد.
علاوه بر این، همزمان با افزایش چشمگیر تولید نفت در آمریکا، نفت لیبی پس از یک سال وقفه، به بازار برگشت و چشم انداز عدم اطمینان در اقتصاد جهانی نیز موجب شد، تقاضای نفت کاهش و بازار به اشباع برسد.

** چرا عربستان سعودی قیمت نفت خود را کاهش داد؟

عربستان سعودی از ماه اوت تاکنون (چهار ماه) در واکنش به کاهش قیمت شدید نفت آنگولا و لیبی، قیمت نفت خود برای آسیا را کاهش داد.

اگرچه ریاض اکنون قیمت نفت برای آسیا را دوباره بالا می برد، جنگ اکنون به سمت بازار آمریکا حرکت کرده است، جایی که عربستان سعودی قیمت نفت تحویل در ماه دسامبر (آذر) خود را کاهش داده تا با جذب دوباره پالایشگاه هایی که قبلا مشتری نفت این کشور بودند، سهم بازار از دست رفته خود را دوباره به دست آورد.
آمریکا نیز به دلیل دهه های متمادی اتحاد با عربستان سعودی، مشتری استراتژیک این کشور محسوب می شود.

** واکنش اوپک به این اقدام عربستان سعودی چه خواهد بود؟

دبیرکل اوپک گفته است؛ بازار نفت از کاهش اخیر قیمت هراسی ندارد، بسیاری از کشورهای عضو این سازمان در مورد تاثیری که افت قیمت نفت بر درآمد دولت شان دارد، ناراحت هستند.
برخی اعضای غیرخلیج فارسی اوپک به این سازمان فشار می آورند تا در نشست بعدی (27 نوامبر یا شش آذر) سقف تولید کاهش یابد. هرچند عربستان سعودی مشخص کرده که هیچ قصدی برای متوازن سازی بازار به تنهایی ندارد.

** این برای قیمت نفت به چه معنی است؟

به گزارش ایرنا، اگر اوپک نتواند حفاظ های خود را ترمیم و با کاهش تولید موافقت کند، قیمت ها احتمالا کاهش بیشتری را تجربه خواهند کرد و به تولید نفت پرهزینه سنگین آمریکا فشار خواهد آمد.
بسیاری از تحلیلگران قیمت سر به سر کننده سود و زیان برای پروژه های تولید نفت سنگین آمریکای شمالی را حدود 70 تا 80 دلار در هر بشکه می دانند، هرچند می تواند مدتی طول بکشد تا تولید نفت در آمریکا بشدت کاهش یابد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٨-١٣٩٣, ١۵:٠۶

   

پر مبحث ترین ها