سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رکود بی سابقه مسکن در دو سال اخیر

بروز شده : ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:٠۵    نسخه چاپی    
اقتصاد مسکن 20 درصد اقتصاد کل کشور را دربرمی‌گیرد و به علت تحریم‌ها گردش پول به کندی انجام می‌شود، همچنین در بخش صنعت مقداری زیادی پول راکد مانده است که باید در صنعت ساختمان جاری شود.
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قزوین گفت: با توجه به احداث مسکن مهر، در استان مسکن مازاد وجود دارد که تناسبی با تقاضا ندارد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، عبدالصمد سلطانیه ‌در نشست با اصحاب رسانه استان اظهار کرد: رکود مسکن در دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است، به همین منظور این انجمن در نظر دارد همایش تحلیل و پیش بینی بازار مسکن و ساختمان را در قزوین برگزار کند.

وی ادامه داد: آمارهای 6 ماهه نخست سال 92 نشان می‌دهد که در سطح کشور شاهد افزایش قیمت در مسکن بودیم که این میزان در تهران5 درصد و در قزوین 19 درصد بوده و در مجموع باید گفت که بازار مسکن راکد است.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قزوین خاطرنشان کرد: بررسی بازار مسکن در سال 94، ایجاد انگیزه و تحرک در بین گروه‌های سرمایه‌گذار و ترغیب متقاضیان برای خرید و بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش مسکن استان از جمله اهداف برگزاری این همایش خواهد بود.
وی افزود: این همایش 13 آذرماه سال جاری در آمفی تئاتر شهید رجایی قزوین برگزار خواهد شد و انبوه سازان، سرمایه‌گذاران بخش مسکن از استان‌های البرز، گیلان، همدان، مرکزی و زنجان برای حضور در این همایش دعوت شدند.

سلطانیه توضیح داد: در این همایش شرکت‌های دانش بنیان در صنعت ساختمان نیز حضور خواهند داشت و مدیران بخش دولتی و خصوصی استان نیز برای حضور در این همایش دعوت شدند و عبدالعلی زاده مشاور وزیر کشور و ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی از سخنران این برنامه خواهند بود.
وی یادآور شد: در این همایش نشست تخصصی با حضور استاندارقزوین، شهردار، سرپرست مسکن و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و رئیس انجمن انبو‌ه سازان مسکن و ساختمان استان برگزار خواهد شد.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قزوین تصریح کرد: از سال 1310 به بعد صنعت ساختمان در ایران شکل مدرن به خود گرفت و در حال حاضر حدود 85 درصد ساخت و سازهای کشور در حوزه مسکن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و فقط 15 درصد آن توسط دولت انجام می‌شود.
وی اعلام کرد: اقتصاد مسکن 20 درصد اقتصاد کل کشور را دربرمی‌گیرد و به علت تحریم‌ها گردش پول به کندی انجام می‌شود، همچنین در بخش صنعت مقداری زیادی پول راکد مانده است که باید در صنعت ساختمان جاری شود.

سلطانیه با بیان اینکه تولید ناخالص ملی وابسته به مسکن است که باید با تیزبینی و مدیریت این صنعت را به حرکت درآورد، اضافه کرد: تا 12 سال آینده باید 12 میلیون واحد مسکونی در کشور احداث شود و اگر آمار واحدهایی که باید نوسازی و بهسازی شوند را به این آمار اضافه کنیم، باید رقم بالایی واحد مسکونی احداث شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور بیش از 21 میلیون واحد مسکونی وجود دارد که بسیاری از این واحدها استاندارد نیستند.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان قزوین تاکید کرد: در استان قزوین به نیاز تقاضا در ساخت‌وسازها توجه نشده است و طبقه متوسط به بالا در استان نیاز شدید به مسکن دارند و بخش خصوصی نیز تا به امروز به این موضوع نپرداخته است.

وحید مازندرانی دبیر انجمن انبو‌سازان مسکن و ساختمان استان قزوین نیز در این نشست اظهار کرد: در رابطه با رکود صنعت ساختمان باید متذکر شد که برخی از این مسائل از حیطه صنعت ساختمان خارج است و به سیاست و سایر عوامل بستگی دارد.
به گفته‌ی دبیر انجمن انبو‌سازان مسکن و ساختمان استان قزوین، صنعت ساختمان به صورت مستقیم با 100 و غیر مستقیم نیز با 400 شغل درارتباط است.

وی تشریح کرد: در صنعت ساختمان بافت فرسوده بزرگ‌ترین معضل است که نیاز به عزم جدی بخش دولتی و خصوصی دارد و بخش خصوصی برای تمامی قسمت‌های آن برنامه دارد و ما برنامه‌های خود را ارائه خواهیم کرد و انتظار می‌رود که بخش دولتی نیز به ما اطمینان کنند.
مازندرانی تاکید کرد: به جای دامن زدن به رکود باید برای برطرف کردن مشکلات دست به کار شد و حرکتی را ایجاد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:٠۵

   

پر مبحث ترین ها