سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد زنگنه از تصمیم اوپک

بروز شده : ٨-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:١۴    نسخه چاپی    
برداشت من این است که فقط تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس از تلاش عربستان سعودی حمایت کردند اما بیشتر کشورهای عضو مخالف اقدام عربستان بودند.
وزیر نفت تصمیم اخیر اوپک برای حفظ میزان تولید روزانه را به نفع همه کشورهای عضو اوپک ندانست.

به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، بیژن زنگنه در پاسخ به پرسش 'جان دفتریوس' مجری سی ان ان درباره اینکه آیا حفظ سقف تولید اوپک برای ١٢ عضو اوپک تصمیم خوبی بود یا خیر؟ گفت: فکر نمی کنم که این تصمیم به نفع همه کشورهای عضو اوپک باشد چون بعضی از کشورهای عضو اوپک با این توافقنامه مخالف بودند اما برای وحدت و همبستگی اوپک بود که ما تصمیم گرفتیم اقدامی خلاف این تصمیم اتخاذ نکنیم.

دفتریوس در ادامه از وزیر نفت پرسید: برداشت من این است که فقط تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس از تلاش عربستان سعودی حمایت کردند اما بیشتر کشورهای عضو مخالف اقدام عربستان بودند.

زنگنه در پاسخ گفت: من نمی توانم بگویم که هیچکس موافق این تصمیم نبود اما چیزی که می توانم بگویم این است که بیشتر کشورها تلاش می کردند به شیوه ای دیگر تصمیم بگیرند.

خبرنگار سی ان ان سئوال کرد: اگر هدف این اقدام به واقع روسیه و ایران و به دلایل سیاسی نبوده باشد، آیا هدف واقعی این است که تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا اوج نگیرند؟ آیا انگیزه نهایی این است؟

زنگنه اضافه کرد: بعضی از تولیدکنندگان اوپک چنین فکر می کنند، شیل نفت آمریکا یک چالش بزرگ برای آینده اوپک است و نفت شیل اکنون با نفت متعارف و عادی رقابت می کند و سبب کاهش سهم کلی اوپک از بازار می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها