سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگاهی به دلایل نوسان قیمت دلار در بازار؛

بازار ارز به کدام سمت حرکت می کند؟

اما تحليلگران بازار اعتقاد دارند، کمبود دلار در بازار دليل اصلي رشد قيمت ها بوده است. در صورتي که طي روزهاي آينده بانک مرکزي اقدام به توزيع دلار بيشتر در بازار نکند، روند صعودي قيمت ها ادامه پيدا مي کند.

بانک مرکزی تاکید کرده است یکی از بزرگترین دغدغه‌های بانک مرکزی در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌های تغییر آن است.


در حالی که بازار ارز در یکسال گذشته روزهای آرام و کم نوسانی را سپری کرده بود همزمان با پایان مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در وین و همچنین پیش بینی دلار 2850 تومانی در لایحه بودجه سال 94 کل کشور بازار نوسان قیمتی در بازار ارز افزایش یافته و این موضوع موجب افزایش قیمت دلار شده است.

بر همین اساس قیمت دلار در هفته ای که گذشت برای مدتی از مرز 3500 تومان عبور کرد و به رقم 3520 تومان رسید اما در نهایت هفته جاری را با قیمت 3490 تومان به پایان رساند.
در همین رابطه اما تحليلگران بازار اعتقاد دارند، کمبود دلار در بازار دليل اصلي رشد قيمت ها بوده است. در صورتي که طي روزهاي آينده بانک مرکزي اقدام به توزيع دلار بيشتر در بازار نکند، روند صعودي قيمت ها ادامه پيدا مي کند.


همچنین پيش بيني ها نشان مي دهد طي سال 2015 ارزش دلار در بازارهاي جهاني تقويت شود و برهمين اساس وضعيت در بازارهاي مانند طلا بهم خواهد ريخت. در همین رابطه کارشناسان کيتکو پيش بيني کرده اند، بهاي طلا به دنبال افزايش ارزش دلار، روند صعودي به خود مي گيرد که این موضوع می تواند به ادامه دار بودن روند افزایش قیمت دلار در بازار کمک کند.

اما در هفته ای که گذشت نوسان بازار ارز تا اندازه ای پیش رفت که الیاس نادرانٰ غلامرضا مصباحی مقدم و احمد توکلی 3 اقتصاددان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به این موضوع هشدار داده و تاکید کردند بازار ارز باید بدون هیچ تردیدی تحت مدیریت دولت قرار گیرد. نصیحت­ رئیس کل بانک مرکزی به بانک‌ها، که تلویحا تقصیر افزایش قیمت ارز را به گردن آنها می اندازد، ابزاری کاملا ناکارا است. این نحوه موضع‌گیری از کسی که وظیفه حفظ ثبات ارزش پول ملی را بر عهده دارد، چاره­‌ساز نیست و تنها فرصت مهار بازار را از دست دولت می­‌ستاند. تخصیص ارز باید با مدیریت کامل صورت گیرد و هر معامله‌ای خارج از بازار تحت مدیریت، منع شود و صادرکنندگان با اعلان ارز حاصل شده خود، تنها مجاز به عرضه ارز به همین بازار باشند و فروش تنها به کسانی مجاز باشد که جواز خرید ارز از دولت داشته باشند. ارز باید به نرخ واحد که شورای پول و اعتبار تعیین می‌­کند، خرید و فروش شود.

 

در این نامه تاکید شده است سیاست تثبیت نرخ ارز باید با سیاست بودجه­ ای انقباضی همراه گردد تا کسری بودجه پیدا نشده و فشار نقدینگی بر تورم را در پی نداشته باشد.

این 3 اقتصاددان همچنین تاکید کرده اند دوران رکود و تورم فعلی گروه کثیری از مردم وفادارتر به اسلام و ایران را از داشتن حداقل­‌های معیشتی محروم می­‌سازد. سیاست حمایتی حتما باید برای این دسته تأمین شود. بدون هیچ تردیدی باید از طریق کارت هوشمند خرید و مصرف بسته­‌ای از مواد غذایی ضروری را برای این خانوارها به ویژه کودکان­شان تضمین کنیم. دولت آمریکا که سرآمد دولت‌هایی است که حداقل دخالت در اقتصاد را دارد، به همین مقصود، پس از رکود شدید سال 2008 بر دامنه حمایت خویش از فقرا به شدت افزوده است، به طوری که در پایان سال 2013 به 47،609،084 نفر از اتباع خویش (20 درصد جمعیت) کوپن غذا (Food Stamp) داده است و جمعاً نزدیک به 80 میلیارد دلار (79،641،880 دلار) برای این برنامه در سال مذکور اعتبار اختصاص داد.

اما پس از افزایش نوسان های قیمتی بانک مرکزی توضیحاتی را درباره بازار ارز ارائه و تاکید کرد در حال حاضر در خصوص بازار ارز ایران که متاثر از انتظارات است، این حساسیت بیشتر است. بازار ارز ایران و تحولات آن طی سال‌های اخیر (و در حقیقت پس از تلاطم‌های بی‌قاعده سال‌های 1390 و 1391)‌ از اهمیت ویژه‌ای برای افکار عمومی و فعالین اقتصادی و تجاری برخوردار بوده است.

 

بانک مرکزی تاکید کرده است یکی از بزرگترین دغدغه‌های بانک مرکزی در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌های تغییر آن است. این نکته در مصاحبه‌های مقامات بانک مرکزی نیز بارها مورد تاکید قرار گرفته و کاهش قابل توجه ضریب تغییرات نرخ ارز از جمله دستاوردهای مهم و ملموس دولت یازدهم شناخته می‌شود.

 

بانک مرکزی هدف تثبیت دامنه نوسانات ریال را با اتخاذ رویه‌های بدون تورش و متقارن دنبال می‌کند؛ به این مفهوم که به همان میزان که نوسانات افزایشی نرخ ارز نکوهیده است،‌ نوسانات کاهشی آن نیز چنانچه ناپایدار بوده و صرفاً منبعث از انتظارات و رفتارهای سوداگرانه باشد،‌ مخل تولید و سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌کند.


به گزارش نامه نیوز،‌ همچنین در این گزارش آمده است بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نوسان‌های لحظه‌ای و غیربنیادین نرخ ارز بستر مناسبی برای شکل‌گیری حملات سفته‌بازانه و خرید و فروش‌های گروهی در بازار می‌شود و علاوه بر ایجاد تعلل و سکون در سرمایه‌گذاری و تولید، آثار بازتوزیعی درآمدی وسیعی نیز برجای می‌گذارد. اتفاقاً در این زمینه، جهت نوسان نرخ ارز، تاثیر خاصی بر انتقال درآمد یا ثروت ندارد. یکی از اهداف مصاحبه‌های ریاست‌کل بانک مرکزی در حوزه ارز، حذف زمینه‌های تلاطم تصنعی در بازار ارز و کاهش قدرت مانور غیرواقعی سوداگران و جریان‌سازان در آن است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٩٣, ٠٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها