سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تعیین مجازات بانک‌ها و موسسات اعتباری متخلف

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٣, ١٠:٣۴    نسخه چاپی    
سود بانک‌ها و موسسات اعتباری که منشا آن فعالیت‌های غیرمادی شامل بنگاه‌داری و نگهداری سهام باشد در سال 1395 با نرخ 28 درصد مشمول مالیات می‌شود. پس از آن هر سال سه واحد به درصد به نرخ مذکور افزوده می‌شود تا به 55 درصد برسد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بحث و بررسی طولانی در خصوص ماده 5 لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در نهایت مجازات‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری متخلف را تعیین کردند.

بر اساس مصوبه مجلس، در صورت انجام نشدن تکالیف ماده 4 این قانون مجازات‌های زیر نسبت به بانک یا موسسه اعتباری متخلف اعمال می‌شود.

الف - بانک مرکزی با اخطار قبلی نسبت به اعمال مجازات قانونی از جمله ماده 44 قانون پولی و بانکی کشور مصوب 18 تیر 1351 و اصلاحات بعدی آن اقدام می‌کند.

ب - سود بانک‌ها و موسسات اعتباری که منشا آن فعالیت‌های غیرمادی شامل بنگاه‌داری و نگهداری سهام باشد در سال 1395 با نرخ 28 درصد مشمول مالیات می‌شود. پس از آن هر سال سه واحد به درصد به نرخ مذکور افزوده می‌شود تا به 55 درصد برسد.

پ - عایدی املاک غیرمنقول مازاد بانک‌ها و موسسات اعتباری شامل زمین، مستقلات، سرقفلی، اموال مشابه آن در سال 1395 با نرخ 28 درصد مشمول مالیات می‌شود. پس از آن هر سال سه واحد درصد به نرخ مذکور افزوده می‌شود تا به 55 درصد برسد. منظور عایدی املاک در این ماده مابه‌التفاوت قیمت بازاری ملک در ابتدا و انتهای سال مالی است و بانک یا موسسه اعتباری که دارایی غیرمنقول مازاد نگهداری می‌کند موظف است از سال 1395 به بعد بر اساس نرخ‌های مقرر در این ماده همه ساله مالیات بر عایدی دارایی غیرمنقول مازاد تحت تملک خود را بپردازد. چگونگی تقویم دارایی موضوع این ماده مطابق آیین‌نامه اجرایی است که توسط بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تهیه می‌شود و ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

ت - مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک‌ها و موسسات اعتباری که به دلایلی جز موارد تبصره یک این ماده و یا حکم قضایی مبنی بر عدم واگذاری اموال و سهام موضوع ماده 4 این قانون، اقدام به اجرای این حکم ننمایند به مدت پنج سال از عضویت در هیات مدیره و نیز تصدی سمت مدیرعاملی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری محروم می‌شوند.

از 211 نماینده حاضر در جلسه، 122 رای موافق، 13 رای مخالف و 13 رای ممتنع داده شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٣, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها