سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عربستان قیمت نفت خود را بازهم کاهش داد

در پی این اقدامات عربستان بهای نفت در بازارهای جهانی امروز سه‌شنبه نسبت به روز گذشته سه دلار در هر بشکه سقوط کرد.

عربستان اعلام کرد که قیمت فروش ماهانه نفت خام خود را برای مشتریان اروپایی کاهش و برای مشتریان آسیایی افزایش داده است.

به گزارش رویترز، تحلیلگران می‌گویند کاهش قیمت نفت عربستان برای مشتریان اروپایی نشان دهنده این است که این کشور همچنان به دنبال دفاع از سهم بازار خود است.

شرکت نفتی آرامکو عربستان قیمت فروش نفت خود برای بازارهای شمال غرب اروپا که تنها بخش کمی از تولید نفت عربستان را خریداری می کند با چهار دلار و 65 سنت تخفیف نسبت به نفت برنت به فروش رساند که پایین ترین سطح قیمت از سال 2009 تاکنون است.

این درحالی است شرکت آرامکو قیمت فروش نفت سبک عربی خود برای ماه فوریه را برای مشتریان آسیایی که بزرگترین بازار این شرکت را تشکیل می‌دهند 60 سنت در هر بشکه نسبت به ماه ژانویه افزایش داد و با یک دلار و 40 سنت تخفیف نسبت به متوسط قیمت عمان و دوبی به فروش رساند.

تخفیف 2 دلاری عربستان برای فروش نفت خود به آسیا در ماه ژانویه بیشترین تخفیف این کشور طی یک دهه گذشته بود اما فعالان بازار انتظار داشتند که آرامکو قیمت‌ها را به دلیل کاهش عرضه در بازار دوبی دستکم 20 تا 30 سنت در هر بشکه افزایش دهد.

گن مک جیلیان تحلیلگر نفتی در کانتیکات گفت: این اقدامات نشان می‌دهد که سعودیها قصد متعادل کردن قیمتها را در بازار ندارند.

در پی این اقدامات عربستان بهای نفت در بازارهای جهانی امروز سه‌شنبه نسبت به روز گذشته سه دلار در هر بشکه سقوط کرد.

نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه امروز سه‌شنبه با کاهش پنج درصدی 52 دلار و چهار سنت در هر بشکه معامله شد که پایین ترین از سطح مه 2009 تاکنون است. همچنین نفت سبک آمریکا 49 دلار و 44 سنت در هر بشکه معامله شد.


منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٣, ٢٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها