سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر صنعت: می توانیم در پارچه و پوشاک با اروپا رقابت کنیم

از سوی دیگر ما سود واردکنندگان را ضابطه مند کردیم و قطعا بر این موضوع نظارت می شود تا انحصار در بازار واردات خودرو ایجاد نشود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که فکر نمی‌کردم پوشاک ایران تا این اندازه پیشرفت کرده باشد گفت: می‌توانیم در پارچه و پوشاک با اروپا رقابت کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه تخصصی پوشاک ایران که از 12 تا 15 بهمن ماه درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی ایران برگزار می شود با بیان این‌که صنعت نساجی از دیرباز صنعت پیشرو در کشور بوده است اظهار کرد: در کشور ما چند سالی به این صنعت بی توجهی شد و رشدی را که باید کسب نکرد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه نساجی در ماه‌های گذشته اظهار کرد: آنچه که امروز از پوشاک کشور دیدم باعث افتخار است و خودم هم فکر نمی کردم که صنعت پوشاک تا این اندازه پیشرفت کرده باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که بزرگترین حمایت از صنعت این است که ما مصرف کنیم، گفت: باید سعی کنیم از صنایع ایرانی خرید کنیم که این مسوولیت به عهده همه مردم است بنابراین از همه مردم می خواهم به محصولات داخلی اعتماد کنند.

نعمت زاده با بیان این‌که چرا باید دو میلیارد دلار قاچاق پوشاک داشته باشیم ادامه داد: سازمان مبارزه با قاچاق کالا باید در این زمینه برنامه ریزی و تلاش کند ما نیز اخیرا همکاری بسیار خوبی را با آن ها در راستای کاهش قاچاق پوشاک آغاز کرده ایم.

وی همچنین با اشاره به همزمانی نمایشگاه پوشاک ایران و ترکیه گفت: ترکیه توانمندی خوبی در زمینه پوشاک و سالانه 18 میلیارد دلار صادرات دارد. به همین دلیل احساس کردیم که اگر همزمان باشد تعاملی بین صنعتگران ایرانی و ترک ایجاد می‌شود که باعث رشد این صنعت خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در سال های گذشته ردیف خاصی برای حمایت از صادرات در بودجه درنظر گرفته می شد، اظهار کرد: چند سالی است که این موضوع متوقف شده و تلاش ما این است که با کمک دولت و مجلس این مشوق‌های صادراتی را در زمینه های مختلف فعال کنیم.از سوی دیگر ترکیه نیز توانمندی خوبی در بازاریابی دارد که ما باید از آن ها یاد بگیریم.

نعمت‌زاده با بیان این‌که پوشاک و نساجی ما می تواند در بازارهای اروپا عرض اندام کند گفت: معمولا رقابت با کشورهایی که تولید ارزان دارند مشکل است. اما ما می توانیم با پارچه و پوشاک اروپایی رقابت کنیم. اما باید تولید خود را انبوه‌تر کرده تا قیمت تمام شده برای ما کاهش یابد. ما نیز قول می دهیم برای افزایش ظرفیت تولید کمک کنیم.

برگزاری نمایشگاه فروش پوشاک شب عید

تعداد زیادی از مردم در روزهای اخیر برای خرید کالا به نمایشگاه پوشاک مراجعه کرده بودند که نعمت زاده دراین زمینه گفت: به هر حال این نمایشگاه فروش نیست بلکه نمایشگاه تخصصی عرضه توانمندی‌ها است البته ممکن است نمایشگاه هایی در شب عید به عنوان فروش کالا برگزار کنیم که این موضوع را در حال حاضر اصناف و اتحادیه‌ها پیگیری می کنند و نمایشگاه پوشاک برای فروش کالا در شب عید برگزار خواهد شد.

وی افزود: نمایشگاه تخصصی پوشاک برای جذب مشتریان با سفارشات عمده است از سوی دیگر مردم نیز می توانند با حضور در آن از توانمندی‌های پوشاک ایران مطلع شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال ایسنا درباره انتقاد برخی از تولیدکنندگان پوشاک مبنی بر این که دولت ترکیه تمامی هزینه غرفه‌های نمایشگاه پوشاک ترکیه را متقبل شده است، گفت: تردیدی نیست که در این زمینه با ترکیه فرق داریم؛ در عین حال ما از مجلس و دولت درخواست کردیم بودجه های لازم برای این کار در اختیار ما بگذارند. اما به هر حال به رغم نداشتن اعتبارات لازم 50 درصد هزینه های نمایشگاه را خود نمایشگاه از طریق درآمد غرفه‌های خارجی تامین کرد اما این که بتوانیم تمام هزینه را پرداخت کنیم چنین اعتباری را نداریم.

نعمت زاده همچنین درباره موضوع ساماندهی واردات خودرو اظهار کرد: طبق قانون واردات خودرو باید از طریق نمایندگی‌هایی باشد که در دراز مدت بتوانند تضمین تامین قطعات را بدهند و تعمیرگاه‌های مناسبی در سراسر کشور داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت 35 نمایندگی در کشور گفت: حتی برای یک برند دو تا سه نمایندگی وجود دارد اما به دلیل شرایط تحریم و عدم تمدید قرارداد برخی از شرکت های خارجی اوضاعی به وجود آمد که هر کس شروع کرد به واردات خودرو و همین امر موجب نارضایتی مردم در رابطه با خدمات پس از فروش شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراین ما به این تصمیم رسیدیم که قانون عینا اجرا شود. ساماندهی واردات خودرو نه تنها خلاف قانون نیست بلکه عین قانون است.به این ترتیب واردکنندگان باید خودشان ارائه سرویس های پس از فروش را داشته باشند یا با یکی از شرکت‌هایی که این امکانات را دارند قرارداد ببندند. چرا که اگر ما مسیر قبلی را در دراز مدت ادامه می دادیم مشکلات خریداران و خود واردکنندگان بسیار بیشتر می شد.

نعمت زاده ادامه داد: از سوی دیگر ما سود واردکنندگان را ضابطه مند کردیم و قطعا بر این موضوع نظارت می شود تا انحصار در بازار واردات خودرو ایجاد نشود.

وی در ادامه با اشاره به افزایش 24 درصدی صادرات غیر نفتی در 10 ماهه امسال گفت: برخلاف برخی برداشت ها واردات در کشور امسال تنها حدود 15 درصد افزایش داشته که بیشتر مربوط به مواد اولیه و ملزومات صنعت بوده است. به این ترتیب ما امیدواریم که افزایش تولیدات داخلی را ببینیم و هیچ نگرانی از بابت از میزان افزایش واردات وجود ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:‌برای مثال در این 10 ماهه بیش از 120 میلیون دلار تجهیزات دوزندگی به کشور وارد شده که این نشان می دهد کارگاه‌های تولیدی ما تقویت شده‌اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٣, ٢١:۴٩

   

پر مبحث ترین ها