سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کلیات بودجه 94 تصویب شد

به گفته کاتب در بودجه سال آینده، پیش‌بینی دولت از درآمد نفت 71 هزار میلیارد تومان نسبت به سال جاری بود که رشد منفی 8.6 داشت و این رقم در کمیسیون تلفیق به 54 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که نشان می‌دهد اتکای بودجه به درآمد نفتی 25 درصد شده است.

کلیات لایحه بودجه 94 در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

کلیات لایحه بودجه 1394 پس از بحث و تبادل نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) پارلمان، به تصویب نمایندگان رسید.

نمایندگان با 152 رای موافق، 43 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به کلیات این طرح رای مثبت دادند.

براساس این گزارش، نمایندگان مجلس در جلسات علنی صبح و عصر امروز (یکشنبه) بررسی کلیات لایحه بودجه 94 را در دستور کار داشتند.

با توجه به پائین آمدن شدید قیمت جهانی نفت، بودجه امسال کاهش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته است.

دولت در لایحه اولیه بودجه سال ۹۴ قیمت فروش نفت را ۷۲ دلار در نظر گرفته بود، در حالیکه در ماه‌های گذشته قیمت نفت به ۴۰ دلار هم برای هر بشکه رسید.

این در حالی است که در ماه‌های نخستین سال جاری نفت ایران به قیمت ۱۰۵ دلار هم فروخته شده بود.

با این حال وزیر اقتصاد کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار در لایحه بودجه را تکذیب کرد. اما گفت دولت خود را برای فروش نقت ۴۰ دلاری آماده کرده است.

در مقابل کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفت در جریان بررسی و تصویب لایحه بودجه ۹۴ به جای تعیین قیمت نفت در بودجه، میزان درآمدهای قابل تصرف دولت از محل فروش نفت را مشخص کند.

به گفته حسن روحانی، در سال جاری "۲۷.۵ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه در نظر گرفته شده بود و این رقم برای سال ۹۴، به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است."

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز در دفاع از لایحه درباره لایحه بودجه گفت: «میزان درآمدهای نفتی در سال 90 حدود 100 میلیارد دلار، 91 و 92 میانگین 27 میلیارد دلار و در سال جاری کمتر از 25 میلیارد دلار بوده و کشور با این درآمدها اداره شده است.»

به گفته کاتب در بودجه سال آینده، پیش‌بینی دولت از درآمد نفت 71 هزار میلیارد تومان نسبت به سال جاری بود که رشد منفی 8.6 داشت و این رقم در کمیسیون تلفیق به 54 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که نشان می‌دهد اتکای بودجه به درآمد نفتی 25 درصد شده است.

این در حالی است که الیاس نادران در مخالفت ضمن بیان این که بودجه 94هیچ نسبتی با اقتصاد مقاومتی ندارد، گفت:‌ «از سویی دیگر این لایحه از نبود انضباط مالی برخوردار است.»

در جلسه امروز نوبخت نیز به عنوان نماینده دولت به دفاع از لایحه پرداخت.

او گفت: «افزایش رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی مثبت 2.5 درصدی در این بودجه دیده شده است و برای اولین بار میزان وابستگی بودجه به نفت را تا 8 درصد کاهش داده ایم.»

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٩٣, ٢٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها