سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون رئيس جمهور روسيه: نفت امسال 100 دلار مي‌شود

اين امر مي تواند به افزايش پراکنده صادرات نفت در کوتاه مدت منجر شود زيرا کل فعاليت‌هاي پالايشي روسيه از روزانه 5.8 ميليون بشکه کنوني به 5 ميليون بشکه در روز کاهش خواهد يافت.

معاون رئيس جمهور روسيه پيش‌بيني کرد قيمت نفت تا پايان سال جاري ميلادي به 100 دلار در هر بشکه بازگردد.

به گزارش رويترز، لئونيد فدون معاون رييس جمهور روسيه و يکي از سهامداران بزرگ شرکت نفتي خصوصي لوک اويل پيش‌بيني کرد: قيمت نفت تا پايان سال 2015 به 80 يا حتي 100 دلار در هر بشکه بازگردد زيرا توليد نفت در سراسر جهان به دليل کاهش فعاليتهاي حفاري رو به کاهش است.

وي گفت: شاهد آن هستيم که سکوهاي حفاري در آمريکا رو به کاهش است. اين اتفاق در روسيه نيز در حال وقوع است. آمريکاي لاتين نيز به شکل فعالانه در حال کاهش فعاليت‌هاي حفاري است و در نيجريه انتظار مي‌رود توليد نفت به شکل قابل توجهي کاهش پيدا کند. همچنين ميادين درياي شمال نيز دوران سختي را سپري مي کند.

فدون گفت:‌ قاطعانه مي‌توانيم بگوييم که در نيمه دوم امسال شاهد مازاد نفت در ميادين خواهيم بود و توليد شروع به کاهش خواهد کرد.

وي تاکيد کرد: انتظار مي‌رود نفت شيل آمريکا مانع اکتشافات پرهزينه و پرخطر نظير اکتشاف آبهاي عميق را در يک دهه آينده شود.

اين مقام بلندپايه نفت روسيه گفت: انتظار مي‌رود توليد نفت اين کشور در دو سال آينده هشت درصد کاهش پيدا کند که شديدترين کاهش از زمان به قدرت رسيدن ولاديمر پوتين در انتهاي دهه 1990 است چرا که کاهش قيمت نفت شرکتهاي نفتي را به کاهش حفاري در منطقه سيبري مجبور کرده است.

فدون افزود: اين کاهش ممکن است تا پايان سال 2016 به 800 هزار بشکه در روز برسد.

پيش بيني فدون يکي از بدبيانه ترين موارد از سوي يک مقام اجرايي روسي از زمان اعمال تحريمها عليه اين کشور و کاهش شديد قيمت نفت است.

اين درحالي است که وزارت انرژي روسيه انتظار دارد توليد نفت اين کشور در سال جاري ثابت و درحدود 10 ميليون و 560 تا 10 ميليون و 600 هزار بشکه در روز باقي بماند.

فروش نفت و گاز نيمي از درآمدها در بودجه روسيه را تامين مي کند.

توليد نفت روسيه در دهه 1990 درپي سقوط شوروي سابق نصف شد اما به مدد قيمتهاي بالاي نفت از زمان روي کار آمدن پوتين در سال 1999 ميلادي بيش از 70 درصد افزايش يافته است. روسيه در حال حاضر بزرگترين توليدکننده نفت جهان است.

تحريمهاي اعمال شده عليه روسيه به دليل نقش اين کشور در بحران اوکراين دسترسي شرکتهاي روسي به سرمايه‌گذاري و فناوري غربي را طي سال گذشته به شدت کاهش داده و اين در شرايطي است کاهش قيمت نفت اين شرکتها را به کاهش بودجه تخصيص يافته به فعاليت هاي اکتشافي مجبور کرده است.

فدون افزود: همه توليدکنندگان توليد خود را کاهش خواهند داد، زيرا تمام توليدکنندگان در حال کاهش حفاريها هستند.

وي گفت: انتظار مي رود حفاريها در منطقه سيبري 15 تا 20 درصد کاهش پيدا کند.

فدون خاطرنشان کرد: ‌توليد نفت لوک اويل در سال 2015 ثابت خواهد ماند يا قدري کاهش خواهد يافت زيرا اين شرکت در حال کاهش فعاليتهاي حفاري در منطقه سيبري است.

سهامدار بزرگ لوک اويل خاطرنشان کرد: در سال 2016 توليد نفت اين شرکت بهبود خواهد يافت زيرا اين شرکت ميادين جديدي را در روسيه به بهره برداري ميرساند.

فدون همچنين گفت: انتظار دارد که پالايش نفت در روسيه در چند سال آينده به دليل تغييرات مالياتي حدود 800 هزار بشکه در روز کاهش پيدا کند که اين امر پالايشگاه‌هاي ناکارآمد را به کاهش فعاليت ها مجبور خواهد کرد.

اين مقام روسي خاطرنشان کرد: اين امر مي تواند به افزايش پراکنده صادرات نفت در کوتاه مدت منجر شود زيرا کل فعاليت‌هاي پالايشي روسيه از روزانه 5.8 ميليون بشکه کنوني به 5 ميليون بشکه در روز کاهش خواهد يافت.

فدون گفت: پالايشگاه نفت "اوختا" متعلق به لوک اويل در شمال روسيه که روزانه ظرفيت پالايش 80 هزار بشکه نفت را دارد احتمالا جزو پالايشگاه‌هايي است که فعاليت خود را به دليل سوددهي پايين متوقف مي کند.

وي گفت:‌ حتي اگر قيمت نفت به 40 دلار در هر بشکه برسد لوک اويل سود سهام خود را حفظ خواهد کرد زيرا اين شرکت از کاهش هزينه‌ها به دليل کاهش ارزش روبل بهره مي برد.

وي خاطرنشان کرد: هزينه‌هاي اين شرکت به دلار در سال جاري 20 تا 25 درصد کاهش خواهد يافت. هزينه لوک اويل براي توليد هر بشکه نفت به دليل کاهش ارزش روبل از 5 دلار و 59 سنت در سال گذشته به 4 دلار و 46 سنت تنزل کرده است.

لوک اويل پيشتر اعلام کرد که درآمد خالص اين شرکت در سال 2014 به دليل کاهش قيمت نفت و خسارات ناشي از تخريب‌هاي غيرمالي 39 درصد کاهش يافته است.


منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٢-١٣٩٣, ١٠:٢۴

   

پر مبحث ترین ها