سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رایزن بازرگانی ایران به تجار نامه نوشت؛

ماجرای کلاهبرداری چینی‌ها از تجار ایرانی

بروز شده : ۶-٠١-١٣٩۴, ١٢:٣٣    نسخه چاپی    
اگرچه روابط تجاری و اقتصادی ایران و چین قدمتی به اندازه جاده ابریشم دارد، اما حال و هوای متفاوت این روزهایش چندان بی عیب و نقص هم نیست.


تجارت ایران و چین اگرچه این روزها با زمزمه آمدن اروپایی‌ها و سایر کشورهای آسیایی و حاشیه خلیج فارس به ایران، اندکی متزلزل شده و چینی‌ها بیم از دست دادن بازار بکر ایران را دارند، اما گویا حاضر هم نیستند که به هر قیمتی شرکای تجاری خود را از دست بدهند، بنابراین برخی از شرکت‌های چینی، به کلاهبرداری از تجار ایرانی هم پرداخته اند که منجر به نامه‌نگاری سفارت ایران در چین با تجار شده است.

اگرچه روابط تجاری و اقتصادی ایران و چین از دیرباز و حتی در زمانهای شکل گیری تمدن دو کشور همواره مثبت و رو به رشد بوده و قدمتی به اندازه جاده ابریشم دارد، اما شکل و شمایل جدید خود را پس از مدرن شدن اقتصاد و تجارت خارجی چین بیشتر پیدا کرده و کوچی از سنت به مدرنیته تجاری داشته است.

اوج این روابط در سالهای اخیر را البته شاید بتوان به سالهای تحریم ایران از سوی غرب نسبت داد، سالهایی که اروپایی ها و امریکایی ها، تبادل تجاری و به خصوص مراودات بانکی را با ایران ممنوع اعلام کرده بودند و ایران چاره ای جز تامین نیازهای خود و البته حفظ روابط تجاری خود با دنیا نداشت و بنابراین به سمت کشورهایی گرایش پیدا کرد که تسهیلاتی بیشتری برایش قائل باشد.

در این میان قرعه افزایش چشمگیر روابط تجاری به نام چین هم افتاد. کشوری که بیشترین سود را از تحریم های غرب بر علیه ایران، در روابط تجاری با این کشور برد. پول های نفتی، نفت ارزان، کالاهای بی کیفیت و کم کیفیتی که روانه بازارهای مختلف ایرانی می کرد و در نهایت، پروژه هایی که با ترک تشریفات مناقصه صاحب می شد.

سالهای سال گذشت و چین یکه تاز تجارت خارجی با ایران شد و جای خالی اروپایی ها را پر کرد. اما حال که با گشایش سیاسی به نفع ایران در روابط تجاری با دنیا، پای اروپایی ها و کشورهای پیشرفته دنیا به ایران در حال باز شدن است، چینی ها احساس خطر کرده و به هر طریقی متوسل می شوند تا بلکه در بازار ایران ماندگار باشند.

بر همین اساس، هر روز خبرهای جدیدی از برخی کارشکنی های چینی ها در روابط تجاری با ایران به گوش می رسد. از افزایش برخی کارمزدهای بانکی گرفته تا حال هم کلاهبرداری از برخی تجار ایرانی.

کلاهبرداری که از سوی برخی شرکتهای چینی به تازگی از تجار ایرانی انجام شده است، رایزن بازرگانی ایران در چین را به واکنش وا داشته و او در نامه ای با موضوع معرفی شرکت چینی به اتاق های بازرگانی، خواستار اطلاع رسانی به تجار ایرانی بابت عدم همکاری با این شرکت کلاهبردار شده است.

متن کامل نامه رایزن بازرگانی بدین شرح شده است:
"موضوع: معرفی شرکت چینی به اتاق های بازرگانی
سلام علیکم
احتراما به استحضار می رساند بر اساس اطلاعات دریافت شده تجار ایرانی در ارتباط با شرکت چینی زیر که دچار کلاهبرداری اینترنتی شده اند، خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع شرکت های ایرانی به اتاق های بازرگانی سراسر کشور منعکس شود.
نام شرکت
Shanxi qunli electric co. ltd
شماره ثبت
610000100241562
نشانی
NO.1qunli road. Chengcang district. Baoji city. Shaanxi. P.r.china
موضوع قابل توجه
شرکت ایرانی در ارتباط با خرید کالا از شرکت چینی فوق دچار کلاهبرداری اینترنتی شده و احتمال همدستی فروشنده با هکر بسیار بالا است.
سیدرضا سیدآقازاده"telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠١-١٣٩۴, ١٢:٣٣

   

پر مبحث ترین ها