سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نتایج برنامه اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربعی کشور بزودی منتشر می شود

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: نتایج برنامه اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور که از زمستان 92 آغاز شده بزودی منتشر می شود.


مهدی کرباسیان در دیدار اعضای هیات مدیره اتحادیه حفاران غیرنفتی با وی، اظهار داشت: نتایج برنامه یادشده، مشخص و نقاط امیدبخش تعیین می شوند که این امر فعالیت های حفاری در بخش معدن را به طور محسوسی افزایش می دهد، بنابراین شرکت های حفاری باید به آمادگی لازم برای اجرای طرح های جدید دست پیدا کنند.
وی ضمن تاکید بر اینکه حفاری یکی از اصلی ترین بخش های اکتشاف است، افزود: ایمیدرو و شرکت های تابعه در سال 93 با انجام 214 هزار متر حفاری بیش از 50 درصد از عملیات این بخش را در کشور انجام دادند که این عملکرد رکوردی در حفاری کشور محسوب می شود.
کرباسیان پیشنهاد داد: شرکتهای حفاری نسبت به ورود موقت تجهیزات و ماشین آلات اقدام نمایند تا امکان کاهش هزینه های مربوطه فراهم شود.
وی گفت: شرکت های حفاری غیرنفتی باید برای انجام پروژه های بزرگ حفاری در معادن برنامه داشته باشند و با افزایش توان فنی و مالی خود بتوانند حفاری پروژه های بزرگ را انجام دهند.
به گفته کرباسیان، ادغام شرکت ها سبب افزایش توان مالی و فنی اعضای این اتحادیه می شود و بزرگ مقیاسی فعالیت ها و رشد اینگونه شرکت ها سبب می شود تا در شرایطی که با تاخیر در دریافت مطالبات خود از دولت مواجه می شوند، بتوانند مقاومت کنند و دچار آسب نشوند.
وی اظهار داشت: شرکت های این بخش می توانند برای انجام مطلوب طرح ها و ایجاد اصلاحاتی در قراردادها در چارچوب قانون، پیشنهادهایی ارایه کنند تا نتایج مناسبی نصیب هر دو بخش دولتی و خصوصی شود.
براساس تفاهم صورت گرفته بین سازمانهای ایمیدرو و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به همراه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدنی و تجارت در اواخر آذرماه 1392 مقرر شد تا 200 هزار کیلومتر از مساحت کشور تحت پوشش اکتشافی برای شناخت ذخایر معدنی قرار گیرد.
فعالیت اکتشافی بر روی هفت درصد از مساحت کشور، موجب شناسایی 57 میلیارد تن ذخیره معدنی شد که از این رقم 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
جمهوری اسلامی ایران دارای 68 نوع ماده معدنی است که در سطح جهان از نظر تنوع مواد معدنی جایگاه دهم و از نظر میزان ذخایر اکتشافی رتبه پانزدهم جهان را از آن خود ساخته است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۴-١٣٩۴, ١٠:۴٩

   

پر مبحث ترین ها