سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت اعلام کرد:

تدوین برنامه ششم براساس دوران پساتحریم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تاکید بر اینکه پُرکردن بازار از کالای خارجی مزیت نیست، گفت: برنامه ششم براساس دوران پساتحریم تدوین می شود.


به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت عصر امروز در حاشیه اولین جلسه عمومی اعضای ستاد برنامه و شوراهای برنامه ریزی برنامه ششم در خصوص اقدامات دولت در دوران پساتحریم گفت: برای اینکه بتوانیم در شرایط غیرتحریمی بهره مندی بیشتری داشته باشیم، باید اهداف و برنامه ها شتاب بیشتری داشته باشد.

معاون رئیس جمهور اظهارداشت: برنامه ششم که در دست تهیه قرار دارد، براساس دوران پساتحریم تهیه خواهد شد و این برنامه با توجه به واقعیت های موجود دنبال می شود و چند ماه طول می کشد تا تهیه شود و از سال ۱۳۹۵ لازم الاجرا خواهد بود.

نوبخت ادامه داد: یکی از تفاوت های برنامه ششم با برنامه های گذشته این است که بودجه سنواتی به صورت یکساله در نظر گرفته شده و در هر یک از سال ها منابعی که مطمئن تر در اختیار قرار گیرد به رشد اقتصادی دست خواهیم یافت.

وی در خصوص آزادسازی پول های بلوکه شده اظهارداشت: این منابع به دو بخش تقسیم می شود که یک بخش منابعی است که ناشی از فروش نفت بوده و سال ها به جهت محدودیت های تحریم به داخل منتقل نشده است، بخش دیگر منابعی است که مربوط به سرمایه گذاری های ناشی از تحریم در کشور صورت نگرفته و این بیش از منابعی که به عنوان منابع ضبط شده در خصوص آن صحبت می شود است.

معاون رئیس جمهور درباره زمان آزادسازی پول های بلوکه شده گفت: این مسئله یک برآیندی دارد که براساس برنامه ریزی است که از سوی طرفین درباره آن تصمیم گیری خواهد شد تا اقداماتی را انجام دهند که تحریم ها برطرف شوند.

نوبخت ادامه داد: موضوع اشتغال از طریق واردات صورت نمی گیرد، ولی بخشی از اهداف برای رسیدن به رشد اقتصادی اجتناب ناپذیر از مسائل وارداتی است. پُر کردن بازار داخلی از کالاهای خارجی برای کشور مزیت نیست؛ اگرچه ممکن است در کوتاه مدت موثر باشد ولی وقتی آثار آن از بین برود مشکلات بلندمدت آن ظاهر خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت درباره اینکه نقدینگی پساتحریم موجب افزایش تورم نخواهد شد؟ گفت: دولت به دنبال افزایش تورم نیست، لذا در طول سال های گذشته تلاش کردیم همراه با خروج از رکود تورم را نیز مهار کنیم. این موضوع در شرایط پساتحریم نیز به عنوان اهداف اصلی مورد تاکید خواهد بود.

وی تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه بیان داشت: تامین منابع لازم از داخل و خارج از الزامات این اهداف است، هرچند از دیگر اهداف برای تحقق آن ایجاد هماهنگی میان قوا است؛ بنابراین از همه ابزارها و توان قوا بهره مند خواهیم شد تا به رشد ۸ درصدی برسیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۴-١٣٩۴, ١٩:٢٣

   

پر مبحث ترین ها