سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تکمیل پازل توسعه کشاورزی با سه راهبرد جدید بانک کشاورزی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش انتخاب ،بخش کشاورزی به عنوان یکی از زیربنایی ترین پایه های اقتصادی کشور در شرایط حساسی قرار دارد. از یک سو این بخش با ابلاغ سیاست های «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نه‌تنها به‌عنوان واژه‌ای مطرح در ادبیات اقتصادی کشور شده، بلکه با گره خوردن بخشی از این سیاست ها با دستگاه های همجوار مستلزم ایجاد شبکه گسترده ای از مدیریت و یکپارچگی و وحدت فرماندهی است .

مسلما از مباحث مهم در این مقوله تشخیص حوزه‌های مهجور و به‌دنبال آن کنترل و رونق است که البته در بخش‌های مختلف راه‌های متفاوتی نیز برای حصول آن وجود دارد.

تجربه سال های گذشته ثابت کرده است که اقتصاد مقاومتی خصوصا در بخش کشاورزی طرحی بسته و درون‌گرا نیست و در صورت توجه مسئولان و به‌کارگیری طرح‌های نوین، می‌توان زمینه را برای پایداری نقاط قوت در بخش کشاورزی فراهم کرد.

مسلما بخشی از پازل بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی به بانک کشاورزی گرده می خورد که برنامه های متنوعی را در سال جاری بر مبنای این مهم برای خود ترسیم کرده است .

مرتضی شهید زاده، مدیر عامل بانک کشاورزی در همین زمینه عنوان می کند در حالی که از یک سو جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در مبارزه با تحریم ها مورد توجه است از سوی دیگر نیز بانک کشاورزی با خدمت به کشاورزان و تزریق نقدینگی به چرخ های بزرگ اقتصادی رونقی بی سابقه را رقم خواهد زد.

در سال جاری بانک کشاورزی با ترسیم سه استراتژی کلی توسعه کشت گلخانه ای،حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس و مشارکت فعال در طرح آبرسانی به روستاها پروژه های مهم و اساسی را در دستور کار قرار می دهد .

در بخش اول بانک کشاورزی با توسعه کشت گلخانه ای صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب، تولید سالم و خارج از فصل را دنبال می کند که موجب می شود محصول در تمام طول سال به رغم کم آبی در دسترس باشد.

در بخش دوم یعنی حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس نیز شاهد کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرها، مدیریت آسانتر و کم هزینه تر، سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و اقتصادی بودن درمان ها و .... خواهیم بود.

محور دیگری که بانک کشاورزی حضور موثر و تلاش هایی در عملیاتی نمودن آن داشته طرح مجتمع های آبرسانی روستایی است که در راستای حمایت از تولید و اشتغال و کاهش آسیب پذیری‌ها و بر پایه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.

بر این اساس "ارتقای بهره‌وری" به‌عنوان شاکله ساختاری در اقتصاد مقاومتی به یکی از رویکردهای اساسی بانک مبدل شده است .

آمارها اذعان دارد که بانک کشاورزی در سال گذشته بالغ بر 375 میلیارد ریال به عنوان سرمایه در گردش آب و کشاورزی در بخش های توسعه یافته و 405 میلیارد ریال در بخش های کمتر توسعه یافته از محل منابع صندوق توسعه ملی به عنوان بانک عامل اختصاص داده است . همچنین این بانک500 میلیون دلار از منابع این صندوق را به بخش آب و کشاورزی اختصاص داده است .

به گفته شهیدزاده با چنین رویکردی بانک کشاورزی با دو راه اساسی سیاست های خود را دنبال می کند . نخست حمایت از کشاورزی معیشتی و راه دوم حمایت و توسعه کشاورزی اقتصادی و تجاری است . از این رو با توجه به ماهیت،اهداف و چشم اندازهای بانک کشاورزی بحث کشاورزی اقتصادی و تجاری با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد هدف کلان بانک کشاورزی تامین منابع مالی، سرمایه گذاری،ایجاد ارزش افزوده ،افزایش درآمد فعالان بخش کشاورزی و صنایع و خدمات مرتبط است .


telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٢-١٣٩۵, ١٩:١٠

   

پر مبحث ترین ها