سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیش‌بینی معاون نعمت زاده از قیمت مواد معدنی در بازار جهانی

معاون وزیر صنعت با پیش‌بینی از روند قیمت مواد معدنی در بازار جهانی گفت: هنوز اتفاق خاص و تاثیرگذاری در بازار مواد معدنی دنیا نیفتاده است.
19دی انلاین -

پیش‌بینی معاون نعمت زاده از قیمت مواد معدنی در بازار جهانی

مهدی کرباسیان درباره تاثیر سیاستگذاری جدید چین بر بازار مواد معدنی ایران اظهار کرد: کاهش قیمت‌های مواد معدنی از اواخر سال 2014 شروع شده و چین واردات مواد معدنی خود را در برخی از اقلام مانند سنگ‌آهن کاهش داده است. چین حتی تولیدات برخی از محصولات تولیدی خود را مانند فولاد و برخی از اقلام دیگر کاهش داده است.

او در این باره ادامه داد: از سویی دیگر طی دو سال اخیر این عوامل باعث شد چین میزان صادرات خود را افزایش بدهد و در راستای حمایت از صنعتگرانش با اعطای جایزه‌های صادراتی مناسب، حجم عظیمی از تولیدات خود را فقط صادر کند. این موضوع باعث شده قیمت‌های مواد معدنی در سطح دنیا دچار کاهش یا افزایش‌های نامعقول شوند، چرا که چین در همه اقلام صنایع معدنی مانند فولاد، مس، آلومینیوم بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده محسوب می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه هنوز رکود در بازار مواد معدنی دنیا ادامه دارد، گفت: زمانی که چین در زمینه صنایع معدنی فعال است و حرکت می‌کند به مثابه این است که یک فیل در حال حرکت است و در مسیر خود حیوانات کوچک و کم‌توان را زیر دست و پای خود می‌فشارد. به همین دلیل است که اغلب واحدهای معدنی دنیا دچار این گرفتاری‌ها شده‌اند. اما به هر حال این جریان ادامه دارد. گرچه برخی از افرادی که در حوزه‌های بخش معدن و صنایع معدنی فعال بوده‌اند، به دلیل اینکه در این مدت بازار سنگ‌آهن و فولاد کمی تکان خورد احساس کردند بازار بهبود پیدا کرده و امیدوار شدند. چرا که به نظر می‌رسد هنوز اتفاق فوق‌العاده‌ای در بازار جهانی نیفتاده و در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان اروپا هم دست به گریبان این رکود هستند.

او افزود: هنوز اتفاق خاص و تاثیرگذاری در بازار مواد معدنی دنیا نیفتاده است. از این رو به نظر می‌رسد هم در واردات محصولاتی مانند سنگ‌آهن به چین و هم تولیدات موادمعدنی دیگر در چین اتفاق جدیدی نخواهد افتاد. اما بسیار بدیهی است که چین به دلیل اینکه قصد دارد نرخ رشد بالای شش درصد را حفظ کند، اول اینکه باز هم از ذخایر هنگفت ارزی‌اش که حدود چهار هزار میلیارد دلار در سال 2014 بود و در سال 2015 میزانی کاهش پیدا کرد، استفاده کند. زیرا این کشور تا حدود 500 میلیارد از ذخایر ارزی خود را برای حفظ نرخ رشد بالای شش درصد هزینه کرده است و پیش‌بینی می‌شود امسال هم این روند ادامه پیدا کند.

کرباسیان بیان کرد:در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های بسیار وسیعی در حوزه زیرساخت‌های چین آغاز شده و یکی از اینها پروژه ساخت راه ابریشم است. دیگر پروژه‌های زیرساخت چین هم باعث می‌شود اقتصاد درون چین با افزایش مصرف رونق بگیرد و در هر صورت نرخ رشد حدود شش درصد را چین تجربه ‌کند، با این حال به نظر نمی‌رسد که اتفاق معجزه‌آسایی در این حوزه رخ دهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: این روزها اگر قیمت مس، فولاد و سنگ‌آهن پس از افزایش قیمت مقطعی یکباره نزول پیدا می‌کند، به این دلیل است که نباید انتظار داشته باشیم اتفاق معجزه‌آسایی در سال 2016 با وضعیت فعلی رخ خواهد داد.
22539

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۵, ١۶:۴۵

   

پر مبحث ترین ها