سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرگ 13 نفر در همدان بر اثر مصرف قرص برنج

قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که بری جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبار شده، مصرف می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه عدم استفاده صحیح از قرص برنج، عواقب جبران‌ناپذیری دارد، گفت: در سال گذشته ۱۳ نفر در استان بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند.

به گزارش خرداد، علی‌احسان صالح چهارشنبه در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در سال گذشته ۱۳ نفر در استان بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست داده‌اند.
وی گفت: مرگ‌های ناشی از مصرف قرص برنج در مدت مشابه سال ۹۱، تعداد ۱۴ نفر بوده که از کاهش هفت درصدی برخوردار است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با اعلام اینکه ۹ نفر از جان‌باختگان مرد و مابقی زن بوده‌اند تصریح کرد: قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که بری جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبار شده، مصرف می‌شود.
وی ادامه داد: فسفیدها برای دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک‌زدگی، جونده‌کش و.. نیز مصرف می‌شود.
صالح گفت: قرص برنج که به نام فسفید آلومینیوم نیز شناخته می‌شود، قرصی است که یک عدد از آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد.

وی ابراز داشت: قرص برنج وقتی جذب بدن می‌شود، آنزیم‌های سلولی را بلوکه کرده و باعث سمی‌شدن سلولها در تمام ارگان‌ها می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان با تأکید بر اینکه مسمومیت با قرص برنج هیچ پادزهری ندارد اظهار داشت: نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است و با علائمی‌ از جمله کاهش اشتها و وزن، کم‌خونی و شکستگی می‌تواند خود به خود استخوان مرگ را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه البته این اتفاق ۷۲ ساعت بعد از مصرف می‌افتد، در پاسخ به این سئوال که قرص برنج چه اثراتی بر متابولیسم بدن دارد؟ گفت: اختلالات شدید متابولیکی، نارسایی و حتی از کار‌افتادگی کامل کلیه، افت فشار خون، اختلال نبض، اختلالات کبدی و عصبی، خواب‌آلودگی و بیهوشی از اثرات این قرص است.
صالح در پایان توصیه کرد افرادی که با این نوع قرص سر و کار دارند اقدامات ایمنی را رعایت کنند و در صورت مشاهده علائم، بیمار را به هوای آزاد برده و بلافاصله به بیمارستان انتقال دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:١٣

   

پر مبحث ترین ها