سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

كشته شدن نوزاد ١١ روزه به دست مادر

در تحقيقات اوليه كارآگاهان و با در نظر گرفتن گزارش پزشكي قانوني مشخص شد نوزاد بر اثر مسموميت با ماده مخدر شيشه جان خود را از دست داده است.
اعتياد مادري جوان به ماده مخدر شيشه حادثه‌يي هولناك آفريد و مرگ نوزاد ١١‌روزه او را رقم زد.

به گزارش اعتماد، اواخر تيرماه امسال چشمان نوزاد مرودشتي در حالي كه تنها ١١ روز از زندگي‌اش مي‌گذشت، رو به اين دنيا بسته شد.

نوزادي كه به شكل طبيعي جان خود را از دست نداد و ماده افيوني شيشه بهار زندگي او را به خزاني زودهنگام بدل ساخت. همان ماده مخدري كه پيش از اين، شيشه زندگي مادر ٢٠ ساله او را با شكاف عميقي روبه‌رو ساخت و زندگي‌اش را به تباهي كشاند.

گرماي سوزان آفتاب در آسمان مرودشت جولان مي‌داد. كادر پزشكي بيمارستان شهيد مطهري در حال مداواي بيماران بودند كه ناگهان با فريادهاي بي‌رمق زني جوان روبه‌رو شدند كه نوزادي چند روزه را در آغوش خود داشت. مادر جوان هراسان بود و اضطراب وجود او را رها نمي‌كرد. پيكر بي‌جان نوزاد در حالي كه خون از دهانش روي پيراهن سوخته‌اش سرازير شده بود صحنه‌يي دلخراش را به تصوير مي‌كشاند.

شرايط اضطراري بود و شانس نوزاد براي ادامه حيات اندك. پرستاران به سرعت نوزاد را از دستان زن جوان گرفتند تا براي انجام عمليات احيا آماده كنند اما مادر لحظه‌يي ترديد نكرد و بلافاصله از بيمارستان گريخت.

با اين حال تلاش كادر پزشكي براي نجات جان كودك نتيجه نداد و مرگ نوزاد تنها بعد از ١١ روز زندگي فرا رسيد.

مرگ مشكوك نوزاد باعث شد تا كادر پزشكي بيمارستان شهيد مطهري مرودشت به سرعت با فوريت‌هاي پليسي ١١٠ تماس بگيرد و پليس را در جريان حادثه قرار دهد. تماسي كه به سرعت تيمي از كارآگاهان را براي انجام تحقيقات اوليه راهي بيمارستان كرد.

در تحقيقات اوليه كارآگاهان و به گفته كادر پزشكي بيمارستان مشخص شد نوزاد بر اثر مسموميت شديد جان خود را از دست داده است. اين در حالي بود كه آثار سوختگي و جراحت روي بدن كودك نيز ديده مي‌شد.

شواهدي كه ثابت مي‌كرد مادر جوان در حالت عادي نبوده و احتمال اعتياد او به مواد مخدر دور از انتظار نيست. احتمالي كه با انتقال جنازه نوزاد به پزشكي قانوني رنگ واقعيت گرفت و مرگ با مسموميت ماده مخدر شيشه را تاييد كرد. به اين ترتيب پرونده براي شناسايي و دستگيري مادر فراري در اولويت كاري پليس قرار گرفت.

سرهنگ علي شيبانيان، فرمانده انتظامي مرودشت در تشريح روند رسيدگي به پرونده گفت: در تحقيقات اوليه كارآگاهان و با در نظر گرفتن گزارش پزشكي قانوني مشخص شد نوزاد بر اثر مسموميت با ماده مخدر شيشه جان خود را از دست داده است.

سرنخي كه پليس با پيگيري آن موفق به چهره زني از مادر نوزاد شد. پرونده به دستگيري مادر فراري نزديك مي‌شد. با مشخص شدن هويت مادر نوزاد از طريق چهره‌نگاري تحقيقات ميداني و استعلام كارآگاهان از محل زندگي او آغاز شد. با اين حال اثري از متهم به قتل نبود و به نظر مي‌رسيد تحقيقات پليس با بن بست مواجه شده است.

با اين حال تحقيقات ماموران همچنان ادامه يافت تا سرانجام مادر نوزاد پس از گذشت چهار ماه، شناسايي و در اقدامي غافلگيرانه در يكي از محله‌هاي مرودشت دستگير و براي انجام بازجويي‌ها به پليس آگاهي منتقل شد.

سرهنگ شيبانيان در تشريح روند بازجويي‌ها گفت: در حالي كه قتل نوزاد ١١ روزه از سوي مادرش، فرضيه اصلي كارآگاهان بود بازجويي‌ها از متهم آغاز شد كه در جريان آن، مادر به قتل نوزاد اعتراف كرد. به گفته سرهنگ شيباني مادر ٢٠ ساله كه شديدا به مواد مخدر شيشه اعتياد داشت در جريان بازجويي‌ها به پليس گفت در روز حادثه و به دليل خماري از اعتياد شديد به ماده مخدر، حالت عادي نداشته و با خوراندن آبي مسموم به شيشه به نوزاد، باعث خونريزي شديد معده او شده است.

اقدامي هولناك كه مرگ نوزاد ١١ روزه را رقم زد و از مادر ٢٠ ساله قاتل ساخت. به گفته سرهنگ شيباني متهم به دليل اعتياد شديد به مواد مخدر در روز حادثه دستان فرزندش را با چاقو زخم كرده و پاهايش را با سيگار سوزانده بود. هرچند اين پرونده با اعترافات صريح متهم مختومه و براي سير مراحل قانوني در اختيار مراجع قضايي قرار گرفت اما پرونده مصرف مواد مخدر شيشه و شيوع آن در ميان جوانان ايران همچنان باز است.

براساس آمار منتشر شده از سوي دفتر تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، بررسي‌ها نشان مي‌دهد، شيشه دومين ماده مخدر پرمصرف در كشور است و توجه به آن در چند سال اخير افزايش داشته است؛ سيري صعودي كه با نشانه رفتن نسل جوان، آينده را با خطرات جبران‌ناپذيري روبه‌رو ساخته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ٠٩:۵١

   

پر مبحث ترین ها