سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شمار قربانیان زلزله نپال از ۳۶۰۰ نفر فراتر رفت

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩۴, ١۶:٣۵    نسخه چاپی    
مقام های نپال می گویند که حداقل ۳۶۱۷ نفر در زلزله شدیدی که روز شنبه این کشور را لرزاند کشته و بیش از ۶۵۰۰ هزار نفر زخمی شده اند.


مقام های نپال می گویند که حداقل ۳۶۱۷ نفر در زلزله شدیدی که روز شنبه این کشور را لرزاند کشته و بیش از ۶۵۰۰ هزار نفر زخمی شده اند.

این درحالی است که هزاران نفر از مردم برای دومین شب پس از زلزله مرگبار در پایتخت این کشور، در فضای آزاد به سر بردند و یک مقام صلیب سرخ گفت برخی از نیروهایش را در جریان عملیات نجات از دست داده است.

بسیاری از خانه ها در کاتماندو از بین رفته است. برای اسکان بازماندگان این زلزله در پایتخت صدها چادر برپا شده است و تخمین زده می شود که یکشنبه شب هم صدها هزار نفر در مرکز نپال دومین شب را در هوای آزاد سپری کرده اند.

زمین لرزه باعث سقوط بهمن در اورست هم شد که در اثر آن دست کم ۱۷ نفر کشته و ۶۱ نفر هم زخمی شدند. تلاش برای خارج کردن قربانیان این حادثه از زیر آوار در کاتماندو پایتخت نپال ادامه دارد.

هنوز دسترسی به برخی مناطق زلزله زده این کشور دشوار است.

زلزله ۷.۸ درجه ای صبح زود روز شنبه در ناحیه ای در مرکز نپال میان کاتماندو و شهر پوکهارا روی داد. پس از آن در روز یکشنبه پس لرزه ای قوی در نپال، هند و بنگلادش احساس شد و بهمن بیشتری در اورست گزارش شد.

گروه‌های نجات تلاش می‌کنند با استفاده از هلی‌کوپتر به مناطقی که دور از دسترس باقی مانده‌اند کمک رسانی کنند.

پاتریک فولر مدیر ارتباطات منطقه آسیا اقیانوسیه صلیب سرخ جهانی به بی‌بی‌سی گفته هنوز سخت است که حد و حدود آسیب‌های وارد شده را ارزیابی کنیم: "مهم‌ترین مسئله ما الان دسترسی به این مناطق است. نه ما و نه دیگران در مورد میزان آسیب‌های وارد شده به مناطق خارج از دره کاتماندو چیزی نمی‌دانیم. جمعیتی بالغ بر شش میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.»

آقای فولر گفته است که نیروها و واحدهای صلیب سرخ در منطقه مشغول کارند و حتی کارکنان خود ما از زلزله آسیب دیده‌اند و ما بعضی از نیروها و داوطلبان‌مان را از دست داده‌ایم.

نپال یکی از مناطق زلزله‌خیز جهان است و پیشتر در سال ۱۹۳۴ بخش وسیعی از پایتخت این کشور در یک زمین‌لرزه از بین رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان از قبل می‌دانستند که زمین‌لرزه‌ای بزرگ در نپال قریب الوقوع خواهد بود.

یک هفته قبل نزدیک به ۵۰ کارشناس زلزله از نقاط مختلف جهان کنفرانسی در کاتماندو برگزار کردند که هدف آن آمادگی برای وقوع زمین‌لرزه و بهبود شرایط ساختمان‌سازی در این شهر اعلام شده بود.

شهر کاتماندو تراکم جمعیت بالایی دارد و مسائل ایمنی در ساخت بسیاری از ساختمان‌هایش رعایت نشده است.
منبع: بی بی سی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩۴, ١۶:٣۵

   

پر مبحث ترین ها