سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آلبوم زندگی مارتین‌لوتر کینگ /تصاویر

بروز شده : ۵-١١-١٣٩٣, ٢٢:٣٨    نسخه چاپی    
او در سال 1951 مدرک کارشناسی خود را در رشته الهیات دریافت کرد و در سال 1955 با درجه دکترای دین شناسی نظام مند از دانشگاه بوستون فارغ‌التحصیل شد.

 ژانویه امسال 86 سال از تولد مارتین لوترکینگ فعال حقوق بشر و رهبر جنبش حقوق مدني سياهپوستان ايالات متحده گذشت.

مارتین لوتر کینگ در 15 ژانویه 1929 در جورجیا ی "آتلانتا" متولد شد. نام پدرش نیز مارتین لوتر کینگ بود و مادرش آلبرتا ویلیامز کینگ نام داشت. وی لیسانس خود را در رشته جامعه‌شناسی دریافت کرد و از آنجا که درخواست وی برای ادامه تحصیل در مدرسه الهیات "ییل" پذیرفته نشد به "پنسیلوانیا" رفت تا در مدرسه دین‌شناسی "کروزر" الهیات بخواند.

او در سال 1951 مدرک کارشناسی خود را در رشته الهیات دریافت کرد و در سال 1955 با درجه دکترای دین شناسی نظام مند از دانشگاه بوستون فارغ‌التحصیل شد.

 مارتین لوتر نخستین بار پس از تحریم شرکت اتوبوسرانی شهر مونتگمری ایالت آلاباما که در اتوبوس هایش میان سیاهپوستان و سفیدان تبعیض قائل می شد به شهرت دست یافت. در اولین روز دسامبر سال 1955 میلادی روزا پارکر یک زن خیاط سیاهپوست که در اتوبوس نشسته بود حاضر نمی شود از جا برخیزد و جایش را به یک مرد سفیدپوست بدهد و به همین دلیل راننده او را به زور از اتوبوس پیاده می کند. در پی این تبعیض آشکار جنبش تحریم علیه شرکت اتوبوسرانی شهر مونتگمری آغاز شد.

مارتین لوترکینگ کشیش جوان شهر در راس این جنبش معترضانه قرار گرفت و با الهام از مقاومت منفی و غیر خشونت بار گاندی علیه استعمارگران بریتانیایی در هندوستان جنبش تحریم را هدایت کرد.

وی در 28 اوت سال 1963 میلادی در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی راهپیمایی بزرگ واشنگتن را به راه انداخت و در مقابل 250 هزار نفر از هوادارانش مشهورترین سخنرانی خود که با جمله «رویایی دارم» آغاز می شد را انجام داد.

سرانجام در 2 ژوئیه سال 1964 میلادی لیندون جانسون که پس از قتل کندی رئیس جمهور آمریکا شده بود در حضور مارتین لوترکینگ قانون مدنی که به هرگونه تبعیض نژادی خاتمه می داد را امضا کرد و در روز 14 اکتبر سال 1964 میلادی مارتین لوترکینگ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

سال 1968 کینگ در ادامه فعالیت های اجتماعی خود "کمپین مردمان فقیر" را برای نشان دادن وضعیت نامناسب عدالت اقتصادی و با هدف کمک به فقیرترین افراد ایالات متحده به راه انداخت.

او در ساعت 6 و یک دقیقه بعدازظهر 4 آوریل 1968 بر روی بالکن هتل "لورن" در "ممفیس" در حالی که برای همراهی کارگران مورد استثمار ممفیس در راهپیمایی آماده می‌شد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و ساعاتی بعد در بیمارستان از دنیا رفت. به مناسبت سالروز تولد مارتین لوتر کینگ نگاهی می اندازیم به آلبوم زندگی و فعالیت های این فعال حقوق بشر در امریکا.


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٩٣, ٢٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها