سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

استقامت شرط پیروزی در تمام عرصه‌هاست

اگر شتاب‌زدگی در تصمیم‌ها نباشد، بسیاری از دعواها به دادگاه نمی‌کشد و به سرعت حل می‌شود و ما این درس بردباری و حلم را از داستان حضرت نوح یاد می‌گیریم.
مرجع تقلید شیعیان استقامت و پایداری را شرط پیروزی جوانان در تمامی عرصه‌های زندگی عنوان کرد.

 آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی بعدازظهر سه شنبه در جمع نمازگزاران حرم حضرت معصومه(س) در ادامه بحث تفسیر خود درباره امتیازات حضرت نوح، با قرائت آیه 14 سوره عنکبوت اظهار داشت: زندگی حضرت نوح دارای دو بخش است که یک بخش شامل قبل از طوفان است و ایشان طبق آیات قرآنی 950 سال در این مقطع زندگی کردند، اما قرآن کریم به زندگی بعد از طوفان حضرت نوح اشاره‌ای نکرده است.

وی ادامه داد: بعضی از مفسران بزرگ نوشتند که حضرت نوح 300 سال بعد از طوفان زندگی کرده‌اند.

وی شیوه بیان عمر حضرت نوح را از فصاحت قرآن کریم برشمرد و اظهار داشت: قرآن کریم چون می‌خواست عظمت عمر حضرت نوح را بیان کند، می‌گوید عمر حضرت نوح هزار سال منهای 50 سال است.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: قرآن در همه آیات اصول فصاحت و بلاغت را رعایت کرده است و اگر کسی این اصول را بلد باشد، همین نکته برای او کافی است که به عظمت قرآن کریم پی ببرد.

وی در ادامه به درس‌هایی که از این آیه قرآنی می‌توان یاد گرفت اشاره کرد و گفت: خداوند در مجازات بندگانش عجله‌ای نمی‌کند و به عبارت ساده‌تر حوصله خدا خیلی زیاد است و آنقدر به پیامبرش اعلام کرد که از کارش مایوس نشود و ادامه دهد. خداوند رئوف و مهربان است و عجله نمی‌کند.

اگر شتاب‌زدگی در تصمیم‌ها نباشد دعواها به دادگاه منتهی نمی‌شود

این مرجع تقلید با بیان اینکه نباید درباره آنچه که برخلاف میل ما بود فورا تصمیم‌گیری داشته باشیم، اظهار داشت: اگر شتاب‌زدگی در تصمیم‌ها نباشد، بسیاری از دعواها به دادگاه نمی‌کشد و به سرعت حل می‌شود و ما این درس بردباری و حلم را از داستان حضرت نوح یاد می‌گیریم.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: یکی دیگر از درس‌های آیه 14 سوره عنکبوت، این است که عمر طولانی افتخاری برای نوح بود، چراکه هیچ پیامبری به اندازه نوح تبلیغ دین و امر به معروف و نهی از منکر نکرده است ولی نوح این افتخار را در میان انبیا پیدا کرد که 950 سال تبلیغ دین انجام داد.

وی با بیان اینکه باید از داستان حضرت نوح درس استقامت گرفت در توصیه‌ای به جوانان گفت: جوانان اگر می‌‌خواهند کاری انجام دهند، که در مرتبه اول در آن کار شکست خوردند، فورا مایوس نشوند.

استاد برجسته حوزه علمیه استقامت را شرط پیروزی در تمام عرصه‌های زندگی دانست و تاکید کرد: جوانان وقتی که به دنبال درس و زندگی می‌روند مایوس و ناتوان نشوند، بلکه با استقامت به کار خودشان ادامه دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۵-١٣٩٠, ٠٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها