سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در جمع نمازگزاران بیان شد:

پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی به شبهات اهل سنت / علی(ع) جان پیامبر است

مرحوم علامه امینی 60 نفر از علمای اهل سنت را نام بردند که در کتاب آنها نوشته شده، این آیه در مورد پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نازل شده است.
مرجع تقلید شیعیان در پاسخ به شبهات اهل سنت در مورد عظمت امیرالمومنین(ع) و جایگاه ایشان نزد پیامبر اسلام گف: بر اساس آیه 61 سوره آل عمران امام علی(ع) جان پیامبر است.
 آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی بعدازظهر شنبه در جمع نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه(س) به تشریح جایگاه امیرالمومنین(ع) پرداخت و با اشاره به آیه 61 سوره آل عمران اظهار داشت: این آیه در مورد جریان مباهله نازل شده و اگر در فضیلیت امیرالمومنین جز این آیه چیزی نباشد، باز هم کافی است.

وی با اشاره به شبهاتی که برخی افراد در مورد شخصیت‌های مورد اشاره در این آیه شریفه وارد کردند، تصریح کرد: مرحوم علامه امینی 60 نفر از علمای اهل سنت را نام بردند که در کتاب آنها نوشته شده، این آیه در مورد پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نازل شده است.

علی(ع) جان پیغمبر است

این مرجع تقلید در تفسیر بخش مربوط به امام علی(ع) در این آیه قرآنی گفت: از معنی این آیه متوجه می‌شویم که علی(ع) جان پیغمبر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی به ذکر حدیث دیگری در مورد فضائل امام علی(ع) در یکی از کتاب‌های مشهور اهل سنت پرداخت و گفت: نقل است که معاویه وارد مدینه شد و چشمش به سعد ابن ابی وقاص فرمانده معروف لشکر افتاد و گفت: سعد همه علی را لعن می‌کنند که تو این کار را نمی‌کنی.

وی ادامه داد: سعد ابی وقاص در پاسخ به معاویه گفت: پیامبر اسلام سه چیز در مورد امام علی(ع) گفت که اگر هر کسی این سه مورد را دارا باشد نمونه جهان بشریت است.

استاد برجسته حوزه اولین نکته مورد اشاره سعد را آیه مباهله عنوان کرد و گفت: سعد ابی وقاص با اشاره به آیه 61 سوره آل عمران به معاویه گفته بود که قرآن می‌گوید علی جان پیغمبر است.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: سعد ابن ابی وقاص در ادامه به معاویه گفت: وقتی پیغمبر می‌خواستند به جنگ تبوک بروند علی(ع) را به عنوان جانشین خودشان معرفی کردند. علی(ع) کمی اصرار کرد که در کنار پیامبر باشد ولی پیامبر به او فرمود که نمی‌خواهی مثل هارون، برادر موسی باشی.

وی گفت: در جنگ خیبر هم یکی پس از دیگری برای فتح خیبر رفتند ولی موفق نشدند و پیغمبر فرمود، فردا پرچم را به دست کسی می‌دهم که همواره به دشمن حمله می‌کند و فرار نمی‌کند و این قلعه را فتح خواهد کرد. به پیغمبر گفته بودند که این شخص کیست؟ پیغمبر فرمود علی. گفتند علی بیمار است و چشمش درد می‌کند. پیامبر، علی(ع) را خواستند و آب دهن را به چشم علی(ع) مالیدند و چشم ایشان خوب شد و در جنگ پیروز شدند.

چهره‌ معاویه تطهیرشدنی نیست

این مرجع تقلید با اشاره به ساخت فیلم معاویه، حسن و حسین در برخی کشورهای عربی اظهار داشت: این فیلم را برای تطهیرکردن چهره معاویه درست می‌کنند، در حالی که آیه 61 سوره آل عمران و روایتی که از کتاب‌های اهل سنت نقل شده است جواب همه آنهاست؟

آیت‌الله مکارم شیرازی حضور گسترده اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان را در مراسم احیا شب نوزدهم ماه مبارک رمضان را قابل تقدیر دانست و گفت: شب گذشته یکی از شبهای قدر بود و بحمدلله همه جا جلسات پر شور و پرفیض دعا بر پا بود و امیدوارم خداوند در سایه دعاها و توسل‌ها و این روزهای عزیز و احیاها و به برکت خون پاک شهید این ماه مشکلات همه مسلمانان را حل کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠۵-١٣٩٠, ٠١:٢۴

   

پر مبحث ترین ها