سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمي مکارم:

حوزه ترفند ایران هراسی را دفع کند

مسایل زیادی ایجاد شده که حوزه باید پاسخگوی آن باشد البته ما معتقدیم که اسلام دینی جهانی و جاودانه است و برای تمامی این مسایل پاسخ دارد.
 آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ایران به دنبال حکومت بر دیگر کشور‌ها نیست گفت: حوزه باید ترفند ایران هراسی را دفع کند.
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه  که در سالن همایش های  مدرسه فیضیه برگزارشد در سخنانی با اشاره به رسالت‌ها و ویژگیهای حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروز مسایل مستحدثه زیادی به وجود آمده است گفت: مسایل زیادی ایجاد شده که حوزه باید پاسخگوی آن باشد البته ما معتقدیم که اسلام دینی جهانی و جاودانه است و برای تمامی این مسایل پاسخ دارد.
وی اظهارداشت: من به مدیریت حوزه علمیه هم پیشنهاد داده‌ام تا موضوعات مستحدثه در اختیار علما و فضلا قرار گیرد و پاسخ مناسبی برای آن ارایه دهند.

وی بخشی از شبهات جامعه را ناشی از القای دشمنان دانست و تاکیدکرد: عرفانهای کاذب مانند شرکتهای هرمی با تغییر نام فعالیت می‌کنند و هدف آن‌ها ضربه زدن به اسلام و مکتب اهل بیت (ع) است و حوزه باید مراقب این مسایل باشد.

ضرورت مقابله با عرفانهای کاذب

آیت الله مکارم عرفانهای کاذب را بلا توصیف کرد و بیان داشت: عرفان اسلامی که حوزه مروج آن است عرفان مبتنی بر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است.

این مرجع تقلید با اشاره به گله‌مندی رهبر انقلاب از حوزه تصریح کرد: گلایه ایشان از حوزه به حق است و حوزه باید نیازهای فقهی مختلف موردنیاز ادارات و نهادهای نظام را بر طرف کند.

استاد برجسته  حوزه علمیه حوزه بیداری اسلامی را فرصتی برای حوزه علمیه دانست و گفت: این بیداری چه دشمنان اعتراف کنند و چه نکنند اسلامی است و حضور در نمازهای جمعه و مقابله با اسرائیل تایید کننده این مطلب است.

این مرجع تقلید با اشاره به ترویج ایران هراسی از سوی دشمنان نظام اسلامی تاکیدکرد: ما نه به دنبال حکومت بر دیگران و نه تسلط بر آنان هستیم بلکه ما دست برادری به سوی همه مسلمانان دراز کنیم و دوست داریم با الازهر رفت و آمد متقابل داشته باشیم.

این مرجع تقلید خرافات را آفتی برای اسلام دانست و تاکیدکرد: ضرر و زیان خرافات برای اسلام از ضرر و زیان دشمنان قسم خورده اسلام بیشتر است و حوزه موظف است با این خرافات مبارزه کند.

استقلال؛ مهم‌ترین ویژگی حوزه

وی با اشاره به ویژگیها و سنت‌های حوزوی بر لزوم حفظ این سنت‌ها تاکید کرد و اظهارداشت: استقلال حوزه یکی از سنت‌ها است و حوزه در سایه این استقلال است که می‌تواند اشکالات دولت و نظام را گوشزد کند و در برابر انحراف‌ها بی‌تفاوت نباشد.

وی فراملی بودن حوزه را از دیگر ویژگی‌ها دانست و بیان داشت: اسلام به ایران محدود نمی‌شود و ما باید نیازهای جهان اسلام را پاسخگو باشیم.

تاکید بر تهذیب د ر حوزه

آیت الله مکارم توجه به اخلاق و تهذیب در حوزه در کنار تعلیم را از دیگر ویژگیهای حوزه برشمرد و اظهارداشت: علمای بزرگ حوزه برای مدرک گرفتن تحصیل نکرده و نمی‌کنند و شاگردان ما هم این مشی را دارند اگرچه مدرک برای حضور حوزویان در مراکز نظام است اما هدف طلاب مدرک گرایی نیست.

وی با بیان اینکه رسالت اصلی حوزه نشر دین است بر لزوم بسیج همگانی برای ترویج و نشر حقایق دینی تاکیدکرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۶-١٣٩٠, ٠٢:٠٣

   

پر مبحث ترین ها