سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی: با ابزار فرهنگی به مبارزه با داعش و تکفیر بپردازیم

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩۵, ١٢:١٨    نسخه چاپی    
مرجع تقلید شیعیان مشکل مهم جهان اسلام را تکفیری‌ها بیان کرد و گفت: تکفیر و داعش کشورهای اسلامی و جوانان مسلمان را به خاک و خون می‌کشند و باید برای مبارزه با اینها باید در زمینه‌های مختلف نظامی و فرهنگی تلاش کرد.

 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در همایش صدف کوثر که در جامعه المصطفی برگزار شد با بیان اینکه بحث درباره حضرت خدیجه(س) از جهات مختلف دارای اهمیت است اظهار داشت: درحالی این کنگره برای بانوی بسیار والامقامی تشکیل‌شده که عده‌ای خدمات برجسته این بانو را به فراموشی سپرده‌اند درحالی‌که این بانو را می‌توان الگوی بسیار برجسته‌ای برای مجاهدان راه خدا دانست.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه این بانو را می‌توان بانوی مظلومه نامید، افزود: حضرت خدیجه(س) در آغاز اسلام در حمایت پیامبر(ص) تنها بود اما در این راه ترسی به خود راه نداد و در راه خدا استوار ایستاد، این بانو نخستین کسی بود که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آورد و با تمام وجود خود از آن حضرت حمایت می‌کرد.

وی حضرت خدیجه(س) را بانویی صبور دانست و گفت: حضرت خدیجه(س) زنده نماند تا دوران عظمت پیامبر اکرم(ص) را ببیند و تمام دوران سختی پیامبر را در دوران عمر خود دید، این بانوی محترم زمانی از دنیا رفت که مسلمانان در محاصره بودند.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: حضرت خدیجه(س) با رفتن خود از این دنیا پیامبر اکرم(ص) و دختر ایشان را داغدار ساخت در حالی که وظیفه خود را در مقابل اسلام و پیامبر اکرم(ص) انجام داده بود، مطابق تحقیق دانشمندان آگاه ایشان در هنگام ازدواج یا 25 ساله یا 28 ساله بود و حضرت خدیجه(س) قبل از پیامبر باکسی دیگری ازدواج‌ نکرده بود.

استاد برجسته حوزه علمیه بابیان اینکه حضرت خدیجه(س) از همان جوانی آینده درخشانی برای پیامبر اکرم(ص) می‌دید، گفت: مهریه‌ای که برای آن حضرت تعریف‌شده بود 90 مثقال طلا بود که ایشان این میزان را به خود پیامبر اکرم(ص) هدیه کرد.

وی با اشاره به مظلومیت حضرت خدیجه (س) گفت: در هنگام وضع حمل حضرت زهرا (س) کسی از زنان به کمک ایشان نیامدند و این‌ها نشانه مظلومیت آن حضرت است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به پاکدامنی و عفاف حضرت خدیجه(س) گفت: حضرت خدیجه (س) را می‌توان ام الائمه نام نهاد چراکه ایشان مادر حضرت زهرا(س) و حضرت فاطمه زهرا (س) مادر ائمه(ع) هستند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه متعصبان به ویژه عمال بنی امیه با تاریخ اسلام بازی کرده‌اند و تاریخ را دچار تحریف کرده‌اند، گفت: در رابطه با حضرت خدیجه(س) نیز کسانی که می‌خواستند به حضرت وصله‌هایی بچسبانند می‌گویند ایشان قبل از پیامبر اکرم (ص) دو بار ازدواج کرده بود درحالی‌که این گونه نبوده است.

وی بابیان اینکه زندگانی حضرت خدیجه(س) الگو برای تمام زنان و مردان باایمان است، گفت: آن حضرت در زمان تنهایی پیامبر اکرم(ص) در کنار آن حضرت بودند، درنتیجه ما نیز باید با الگوگیری از حضرت خدیجه(س) در مقابل تحریم‌ها و ناملایمات مقاومت و ایستادگی کنیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی مشکل مهم جهان اسلام را تکفیری‌ها بیان کرد و گفت: تکفیر و داعش کشورهای اسلامی و جوانان مسلمان را به خاک و خون می‌کشند برای مبارزه با اینها باید در زمینه‌های مختلف نظامی و فرهنگی باید تلاش کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه بابیان اینکه در مقابل تکفیری‌ها مبارزات نظامی به‌تنهایی نتیجه نمی‌دهد، گفت: امید است با مبارزه و ابزار فرهنگی به دنیا ثابت کنیم که ریشه اصلی تکفیر کجاست و در مقابل گروه‌های تکفیری و داعش به مبارزه پرداخت.

منبع: تسنیم

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩۵, ١٢:١٨

   

پر مبحث ترین ها