سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله کعبی:

مرجعیت وسیله پیشبرد اسلام است

انقلاب اسلامی مبتنی بر نظریه ولایت فقیه است و پیشینه تئوریک آن از لحاظ فقهی و کلامی پیشینه بسیار طولانی است.
 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مرجعیت صالح امری فردی و شخصی نیست بلکه هدف پیروزی و روش و راه است و مرجعیت وسیله پیشرفت است.

 آیت الله عباس کعبی پیش از ظهر پنج شنبه در همایش ولایت و فقاهت از تحریم تنباکو تا انقلاب اسلامی که در موسسه امام خمینی (ره) برگزار شد با بیان اینکه مرجعیت وسیله پیشرفت است افزود: ریاست حکومت و دولت در دوره حکومت اسلامی بر عهده ولی فقیه است و در امور اجتماعی و سیاسی برائت ذمه در پیروی از ولایت فقیه حاصل می‌شود.
وی ابرازداشت: شهید صدر بعد از پیروزی انقلاب در درس خارج خود به این موضوع اشاره کرده و می‌فرماید‌‌ همان طور که امام خمینی در ماموریت اسلامی خود ذوب شد شما هم باید در ولایت فقیه ذوب شوند زیرا ولایت فقیه ابزار پیشبرد اسلام در دوره معاصر است.

کعبی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر پایه فقه اهل بیت (ع) ایجاد شد خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی مبتنی بر نظریه ولایت فقیه است و پیشینه تئوریک آن از لحاظ فقهی و کلامی پیشینه بسیار طولانی است.

وی ادامه داد: بافت شیعه به گونه‌ای است که از دل آن تئوری انقلاب بیرون آمد؛ فقه شیعه فقه انقلاب است ساز و فقه حکومت و دولت و مبارزه و سیاست و دفاع از عزت مسلمانان است.

کعبی ادامه داد: در دوران ائمه (ع) با وجود اینکه حکومت و ولایت حق ائمه است و حکومت‌های دیگر جائر محسوب می‌شوند هر کدام در قبال حکومت مواضع متناسبی داشتند.

وی افزود: اینکه فق‌ها در طول تاریخ اسلام تشکیل حکومت نداده‌اند دلیلش این نیست که معتقد به ولایت فقیه نبودند و نمی‌خواستند بلکه زمینه برای آن‌ها فراهم نبود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  تاکیدکرد: بررسی فقه شیعه نشان می‌دهد تئوری تشکیل حکومت و نظریه ولایت فقیه در متن فقه از زمان شیخ مفید تاکنون بوده و این طور نیست که از ابداعات امام باشد.

 وی با اشاره به اینکه شیوه‌های برخورد علما و مراجع با حاکمان جور در طول تاریخ متفاوت بوده است گفت: علما و مراجع با برخی مبارزه منفی داشته؛ در برخی حکومت‌ها تصدی در نظام جایر را ممنوع کرده‌اند و در برخی برای پیشبرد اسلام اذن داده‌اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١١-١٣٨٩, ١٨:۴۵

   

پر مبحث ترین ها