سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری:

تولید علم یکی از رسالت های اساسی روحانیت است

بروز شده : ٣-١٢-١٣٩١, ٢١:۴٧    نسخه چاپی    
اخلاق نویسندگی باید در حوزه حاکم شود، اولویت‌ها شناسایی شود و اکنون یکی از مشکلات ما این است که باید بگوییم بسیاری از مراکز پژوهشی حوزه از عملکرد یکدیگر خبری ندارند و شاهد آثار موازی در یک موضوع هستیم.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: یکی از رسالت های اساسی روحانیت تولید علم است و رهبر معظم انقلاب این رسالت را رسالت سنگین حوزه و دانشگاه می‌دانند و تبعا نسخه برداری و حرکت غیر علمی مورد نظر نخواهد بود.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری قبل از ظهر پنج شنبه در چهاردهمین همایش کتاب سال حوزه كه در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد اظهار داشت: بخشی از فرهنگ سازی جامعه بر دوش روحانیت است و به تعبیر امام صادق(ع) فرمود که عالمان همتشان رعایت مرزهای حلال و حرام و نگهبانی از آن است اما سفیهان کارشان روایت بدون تولید و اظهار نظر است البته اسلام برای ایجاد نشاط در تولیدات علمی مساله نقد را مطرح کرده است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری همایش کتاب سال حوزه گفت: با برگزاری این همایش جایگاه حوزویان در تولید دانش دینی مطرح می‌شود و نزدیک به یک هزار اثر رسیده تمامی آثار تولیدی حوزویان نیست، در دیگر هدف نیز بدنبال این هستیم که نویسندگان برتر حوزوی را شناسایی و معرفی کنیم.

نماينده مجلس خبرگان رهبري گفت: روزی که وارد حوزه شدیم نویسندگان حوزه از انگشتان دو دست تجاور نمی‌کردند اما امروز عاجز و ناتوان از نام بردن تعداد نویسندگان چیره دست حوزوی هستیم که در عرصه مسایل فقهی و نوپیدا حضوری مجتهادانه دارند.

وي اظهار داشت: روحیه پژوهش در حوزه باید تقویت شود و حتی آموزش هم رنگ پژوهش به خود بگیرد تا روزی که طلبه وارد درس خارج شود بتواند تقریرات استاد را به رشته تحریر در آورد.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر شناسایی ظرفیت‌ها و آسیب‌های آثار ارسالی حوزه‌های علمیه گفت: اخلاق نویسندگی باید در حوزه حاکم شود، اولویت‌ها شناسایی شود و اکنون یکی از مشکلات ما این است که باید بگوییم بسیاری از مراکز پژوهشی حوزه از عملکرد یکدیگر خبری ندارند و شاهد آثار موازی در یک موضوع هستیم.

وی بیان داشت: یکی از اولویت‌های معاونت پژوهش حوزه در این است که مراکز پژوهشی بتوانند تکمیل کننده کار یکدیگر باشند و امروز مایه خوشبختی است که در کنار تشویق نویسندگان قابل تقدیر از آیت الله امینی و آیت الله میلانی به عنوان دو شخصیت بزرگ که مجاهدت در عرصه نویسندگی دارند تجلیل می کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: همایش امسال در عرصه فراملی هم بوده و کتاب هایی به زبان های خارجی داشته ایم که صاحبان آثار کتب خود را برای ارزیابی فرستاده اند.

وی افزود: امروز آثار فراوانی در حوزه وجود دارد اما آثار در تراز حوزه کم است و نیاز است که کاستی ها را بررسی کنیم و در عرصه های لازمه بیشتر بدرخشیم و معاونت پژوهشی باید خیز برداشته با اطلاع رسانی و فراخوان از صاحبان فکر دعوت کند تا در سال آینده گزارش بهتری در هایش ارائه کنیم.

به گزارش مهر، معاونت پژوهش حوزه های مرکز حوزه های علمیه، همه ساله همایش کتاب سال حوزه را برگزار می کند ، آثاری می توانند دراین همایش شرکت داده شوند که در زمینه علوم انسانی یا اسلامی مرتبط با حوزه دین توسط فضلا و علمای حوزوی داخل و خارج از کشور تالیف، ترجمه ، تحقیق یا تصحیح شده باشد.

شناسایی کتب و نویسندگان برتر حوزوی و معرفی آن ها به جامعه علمی، تشویق و حمایت از نویسندگان کتب برتر حوزه،تقویت روحیه و انگیزه های تحقیق و پژوهش در حوزه ، ارتقای سطح پژوهش های دینی و حوزوی و هم چنین ترویج فرهنگ پژوهش در میان حوزویان از جمله اهداف برگزاری همایش کتاب سال حوزه هستند.

958 عنوان کتاب و پایان نامه به دبیرخانه چهاردهمین همایش کتاب سال حوزه رسید که 198 اثر به مرحله دوم ارزیابی داوران ارسال شده 12 اثر به عنوان آثار برگزید و 14 اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر انتخاب شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١٢-١٣٩١, ٢١:۴٧

   

پر مبحث ترین ها