سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آيت الله نوري همداني: باید راه عالمان بزرگ را در راه طلبگی پیش گرفت

برای رسیدن به قله علوم دینی باید همت بلند و اراده و تصمیم قاطع پیشه کرد و جدیت داشت و زحمت کشید.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه خواهران طلبه موقعیت مهمی دارند؛ گفت: در راه طلبگی باید همچون عالمان بزرگ دین قدم برداشت و به اجتهاد و قله علوم اسلامی اندیشید.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی در دیدار جمعی از مسئولان و طلاب حوزه علمیه خواهران استان اصفهان که پیش از ظهر دوشنبه در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با بیان اینکه راه طلبگی راه آسان و ساده‌ای نیست؛ اظهار داشت: باید راه عالمان بزرگ دین در طول تاریخ را طی کنید و نباید به سطوح پایین بسنده کرد بلکه باید به اجتهاد و قله علوم دینی اندیشید و در طول تاریخ بانوان مجتهد و فقیه و قریب الاجتهاد نیز داشته‌ایم.

وی بیان داشت: برکت فراوان برای طلبه وجود دارد تا مردم بدانند خداوند چه توفیقی به آنها داده است اما در این میان نکات مهمی از عالمان دین برای طلاب وجود دارد که باید آنها را فراگرفت و طبق آن پیش رفت.

استاد برجسته حوزه عنوان کرد: اولین نکته مهم در راه طلبگی داشتن اخلاص است یعنی به پروردگار بگویی که من جوانی و طراوت و همه امکانات خود را در راه طلب اخلاص قرار می‌دهم و به طلبگی مبادرت می‌کنم.

وی ابراز کرد: اگر کسی 40 صباح با اخلاص قدم بردارد خداوند چشمه‌های حکمت را از قلب بر زبان فرد جاری می‌کند و موهبت پروردگار به او می‌رسد و خداوند علم، نورانیت و معنویت و استعدادی به او می‌دهد تا بهتر بفهمد و راه را برای او باز می‌کند.

طالب علم را 70 هزار فرشته الهی بدرقه می‌کند

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: خواهران طلبه دارای موقعیت مهمی هستند و قدم گذاشتن در راه طلبگی و فراگرفتن علوم دینی کار ارزشمندی است و خداوند طالبان علم را دوست دارد و طالب علم را 70 هزار فرشته الهی بدرقه می‌کند.

وی با بیان اینکه علم ما دقیق و وسیع است؛ افزود: برای رسیدن به قله علوم دینی باید همت بلند و اراده و تصمیم قاطع پیشه کرد و جدیت داشت و زحمت کشید.

مفسر قران کریم تصریح کرد: انسان با همت بلند پرواز می‌کند و هر انسانی فرزند زحمت خودش است و هرکس کوشا‌تر باشد مجد و عظمت بیشتری به او می‌رسد و نقش اراده و همت بلند در این میان بسیار مهم است.

وی یادآور شد: پله مهم دیگر در راه طلبگی ادبیات عرب، علم صرف و نحو است که پایه علوم اسلامی است و اگر طلبه آن را متوجه نشود بعد از 40 سال درس خواندن هم نمی‌تواند عالم محقق شود چرا که تخصص در آن نداشته است.

داشتن قلم و بیان در راه خدمت به مردم

آیت الله نوری همدانی عنوان کرد: یک طلبه بعد از دانستن ادبیات باید بتواند قلم و بیان داشته باشد و معلوماتش در قلم آورده نشود چرا که با استفاده از قلم و بیان می‌تواند آموختگان خود را در خدمت جامعه و مردم قرار دهد.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه امام خمینی(ره) با قیام خود زمینه ظهور امام عصر(عج) را فراهم کرده‌اند؛ افزود: طلبه‌ها باید ارتباط با امام عصر(عج) را از اعمال مهم خود بدانند و نماز شب و سحر خیزی برای تهجد داشته باشند.

انتقاد از آثار جاهلی نسبت به نگرش بد به بانوان

وی با بیان اینکه در طول تاریخ به بانوان نگرش بدی شده است؛ عنوان کرد: متاسفانه خانم‌ها، مظلومی در نظاره تاریخ هستند و حتی در ادبیات ما نیز شاعران اسلامی این دید را در برخی آثارشان به خانم‌ها داشته‌اند که برگرفته از جاهلیت بوده است.

استاد برجسته حوزه بیان کرد: خانم‌ها بیش از آقایان درتربیت نقش دارند و بسیاری از روحیات ما از مادرانمان برگرفته است و پیامبر گرامی اسلام نیز به حقیقت بیان کرده‌اند که بهشت زیر پای مادران است.

وی با اشاره به قرارگرفتن در جنگ نرم و سخت ابراز کرد: باید زمان، انقلاب اسلامی و ارزش‌ها و فرهنگ انقلاب را شناخته و درک کنیم و کار ما در این زمان بسیار مهم است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩٢, ١٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها