سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری:

بسیاری از ناهنجاری‌ها با تکیه به مردم حل می‌شود

بروز شده : ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:٢٢    نسخه چاپی    
قبل و بعد از انقلاب درباره حضور مردم تجربه‌های بزرگی داشته‌ایم که اگر از هر کدام از آنها استفاده می‌بردیم، می‌توانستیم کارهای اساسی انجام دهیم.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: اگر دستگاه‌های فرهنگی درست رفتار کنند،‌ با یاری مردم می‌توان بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی را برطرف کرد.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار تولیت، مسئولان و مدیران مسجد مقدس جمکران که در دفتر مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، ضمن تسلیت اربعین حسینی، از برگزار کنندگان آیین پیاده‌روی اربعین سالار شهیدان از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا مسجد مقدس جمکران تقدیر کرد.

وی افزود: ظرفیتی که امروز در قم به عنوان عش آل محمد(ص) با وجود حرم کریمه اهل‌بیت(ع)، مسجد مقدس جمکران، مراجع تقلید و حوزه علمیه قم وجود دارد، ظرفیتی است که هنوز نتوانسته‌ایم از آن استفاده ببریم.

مدیر حوزه‌های علمیه، حضور گسترده مردم در پیاده‌روی اربعین حسینی در قم را فرای انتظار دانست و گفت: این حضور گسترده مردم به همه مسئولان نشان داد که اگر در عرصه‌های فرهنگی به صورت برنامه‌ریزی و بر اساس سلسله اصول وارد شویم، نباید در این درباره نگرانی و دغدغه‌ای داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ قبل و بعد از انقلاب درباره حضور مردم تجربه‌های بزرگی داشته‌ایم که اگر از هر کدام از آنها استفاده می‌بردیم، می‌توانستیم کارهای اساسی انجام دهیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری این حضور را خودجوش دانست و گفت:‌ اگر دستگاه‌های فرهنگی درست رفتار کنند،‌با یاری مردم، می‌توان بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی را برطرف کرد.

عضو خبرگان رهبری با ابراز خرسندی از همکاری و تعامل حرم حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها و مسجدمقدس جمکران در برگزاری کارهای فرهنگی اظهار داشت: حوزه نیز در این عرصه ها حمایت خواهد کرد.

وی در ادامه به ظرفیت موجود در مسجد مقدس جمکران اشاره و اظهار کرد: در ایام مختلف،‌شاهدیم که جوانان زیادی از سراسر کشور به این مسجد می‌آیند؛‌اگر برنامه ریزی کاملی برای آنها در نظر گرفته شود، می‌توان شاهد اثرات مفیدی از این حضور باشیم.

زنان قمی در اربعین، الگوی زن مسلمان را به رخ کشیدند

تولیت مسجد مقدس جمکران نیز در این دیدار درباره حضور گسترده مردم در آیین پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) از حرم حضرت فاطمه معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران گفت:‌ مردم قم در اربعین حسینی حماسه بزرگی را رقم زدند.

حجت‌الاسلام محمد حسن رحیمیان این حرکت بزرگ را الگویی برای همگان و دیگر شهرهای ایران معرفی و عنوان کرد: این حماسه بزرگ که در پایگاه بزرگ شیع به وجود آمد الگویی برای برگزاری آیین عزاداری اربعین حسینی برای همگان ایجاد کرد.

تولیت مسجد مقدس جمکران ادامه داد: در خلق این حماسه بزرگ، درست است که دستگاه‌ها و نهادهای مختلف همکاری و تلاش داشتند، ولی آنچه که به وجود آمد، حماسه‌ای مردمی‌ و خودجوش بود.

وی با بیان این که نزدیک به نیم میلیون نفر در این راهپیمایی شرکت داشتند، افزود: در این عرصه حضور خواهران به همراه کودکانشان چشم گیر بود که در حدود 70 درصد شرکت کنندگان را تشکیل می‌دادند.

حجت‌الاسلام رحیمیان افزود:‌ این بانوان با نشان دادن الگوی زن مسلمان با حجاب کامل،‌عفت زن مسلمان را به رخ کشیدند.

وی با اشاره به بروز برخی کاستی‌ها و مشکلات در مسائل ترافیکی و حمل و نقل در نخستین سال برگزاری این حرکت بزرگ، گفت: امید است با همکاری و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر در مناسبت‌های مختلف و سال آینده، خدمات بهتری برای عزاداران حسینی فراهم سازیم.

تولیت مسجد مقدس جمکران در ادامه با ضروری دانستن نگاه فرهنگی به مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص)، بین حرم حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها و مسجد مقدس جمکران خاطرنشان ساخت: این بلوار می‌تواند برای مانور فرهنگی نقش مهمی ایفا نماید.

به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام رحیمیان در ادامه این دیدار، گزارشی از برنامه‌های جدید مسجد مقدس جمکران ارائه داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٠-١٣٩٢, ١٢:٢٢

   

پر مبحث ترین ها