سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برداشت های فکری شخصی نباید به نام دین ارائه شود

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩٢, ٢٢:٠٧    نسخه چاپی    
رییس مرکز مطالعات و پاسخگویی شبهات حوزه علمیه قم تاکید کرد: ابراز و ارائه تفکر و برداشت و قرائت های شخصی از دین نباید به نام قرآن، نهج البلاغه و مقدسات ارائه شود.

به گزارش ایرنا،حجت الاسلامˈمحمدرضا باقرزادهˈ در آیین رونمایی از کتاب ˈآیت افسونگریˈ در قم، با بیان اینکه تفکرات ˈعبدالکریم سروشˈ از ابتدا نیز زمینه انحرافی داشت، افزود: برخی از بزرگان فکری حوزه از جمله آیت الله ˈمصباح یزدیˈ در جلساتی که با این شخص داشتند، پیش بینی این امر را می کردند.

وی همچنین با اشاره به سیر تطور فکری سروش گفت: وی در ابتدا در قامت فردی انقلابی و مدافع تفکر دینی ظاهر شد اما بتدریج با انحرافاتی که ریشه در گذشته فکری و مطالعاتی او بود، به دامن تفکرات ضددینی و قرائت های عجیب از دین غلطید و امروز نیز بعنوان یک روشنفکر دینی در خدمت ترویج روشنفکری غربی است.

وی با بیان اینکه هر تفکری باید تحمل و آمادگی نقد و بررسی را داشته باشد، افزود: خوب است هر کتابی که منتشر می شود به همراه خود نقدی را نیز چاپ کند.

باقرزاده در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به فتنه 88، آن را برنامه از پیش طراحی شده دشمن ذکر کرد و افزود:برخی جریانات داخل نظام که ریشه در تفکر اصلاحات داشتند، برای این فتنه برنامه ریزی کرده بودند.

وی افزود: این فتنه در واقع فاز عملیاتی طرحی بود که آنان برای براندازی و از کار انداختن ارکان های اصلی نظام، آن را مطالعه، بررسی و پس از انتخابات اجرا کردند.

آیین رونمایی از کتاب ˈآیت افسونگریˈ با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه و مولف کتاب در مدرسه معصومیه قم برگزار شد.

این کتاب در 400 صفحه توسط حجت الاسلامˈسید مهدی موسویˈ نگاشته شده و نشر اشراق حکمت آن را منتشر کرده است.

کتاب آیت افسونگری شامل دو بخش است که در بخش اول پس از پرداختن به مفهوم روشنفکری، این پدیده در چهار سطح روشنفکری در غرب، روشنفکری بعنوان یک امر وارداتی در سطح جهان اسلام، ایران و سپس جمهوری اسلامی ارزیابی شده است.

توجه به روشنفکری به مثابه یک جریان جهانی که در جهان اسلام شاخه های متعدد دارد از ویژگی های این کتاب است ضمن اینکه نویسنده در بخش دوم کتاب بر شناسایی سیر تطور فکری عبدالکریم سروش و نحوه شکل گیری حلقه موسوم به ˈکیانˈ تمرکز کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩٢, ٢٢:٠٧

   

پر مبحث ترین ها