سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله جوادی آملی:

ايمان و کفر عالمان هيچ نقشي در دینی بودن علم ندارد

استاد برجسته حوزه در خصوص تمایز صبغه‌های علوم اظهار داشت: تمايز صبغه‌هاي علوم به تمايز موضوعات است اگر موضوع، فعل خدا، قول خدا، حکم خدا، اثر خدا، اسم خدا و وصف خدا بود اين علم ديني است.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه قبول و یا عدم قبول و همچنین ايمان و کفر عالمان هيچ نقشي در دینی بودن علم ندارد، گفت: اگر درباره فعل و قول خدا روشمندانه بحث شد و آن روش دوام داشت، آن علم ديني خواهد بود.

جمعی از اعضای کمیته علمی کنگره علوم انسانی اسلامی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در خصوص راهکارهای تبیین و دستیابی به علم دینی به ویژه علوم انسلانی اسلامی از منظر نظریه تولید علم دین با آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی به گفتگو پرداختند.

در این دیدار آیت الله جوادی آملی به پرسش‌های علمی مطرح شده پاسخ داد.

وی با اشاره به اینکه تمايز علوم به تمايز موضوعات است گفت: علاوه بر تمایز علوم، تمايز روش‌ها نيز به تمايز موضوعات است، همچنین تمايز صبغه‌ها به تمايز موضوعات است؛ يعني ما اگر خواستيم از نظر معرفت‌شناسي ببينيم که روش این علم خاص، تجربي است يا نيمه‌تجربي و رياضي يا تجريديِ، کلامي يا تجريدي، فلسفي يا تجريدي ناب عرفان نظري، اول بايد خودمان سؤال داشته باشيم، اگر کسي اين روش ها را ارزيابي نکرده باشد، چنين آدمي اصلاً سؤال ندارد وقتي سؤال نداشت نياز پاسخ به او هم نيست.

استاد برجسته حوزه در خصوص تمایز صبغه‌های علوم اظهار داشت: تمايز صبغه‌هاي علوم به تمايز موضوعات است اگر موضوع، فعل خدا، قول خدا، حکم خدا، اثر خدا، اسم خدا و وصف خدا بود اين علم ديني است.

وی ادامه داد: اگر بر اساس فلسفه الهي چيزي در عالَم وجود نداشت مگر خدا و اسماي خدا و اوصاف خدا و احکام خدا و اقوال خدا و افعال خدا و بالأخره اثر خدا، ما از هر چه بخواهيم بحث بکنيم درباره فعل خداست و همان‌طوري که بحث درباره فعل معصوم، قول معصوم، تقرير معصوم ديني است بحث درباره فعل خدا و قول خدا هم يقيناً ديني است.

آیت الله جوادی آملی در ادامه سخنان خود با بیان این مطلب که قبول و نکول عالِم هيچ نقشي در ديني بودن علم ندارد خاطرنشان کرد: تمايز صبغه‌هاي علوم به تمايز علما نيست بلکه تمايز صبغه‌هاي علوم به تمايز موضوعات علم است حالا اگر کسي وجود مبارک امام صادق(ع) را قبول ندارد مثل ابن‌ابي‌العوجاء زنديق معروف که مناظره‌ و گفتگويي با امام صادق(ع) داشت و نقل کرده است من در مناظره اين‌چنين گفتم و امام صادق(ع) اين‌چنين فرمود، اين منقول که علم است ديني است ولو ناقلش کافر باشد.

این مفسر قرآن کریم افزود: قبول و نکول و ايمان و کفر عالمان هيچ نقشي در دینی بودن علم ندارد؛ اگر درباره فعل خدا و قول خدا روشمندانه بحث شد و آن روش هم حدوثاً و بقائاً دوام داشت، آن علم ديني خواهد بود چه شرقي باشد چه غربي.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٢, ١٨:۵۵

   

پر مبحث ترین ها