سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله علوی گرگانی: مسائل سیاسی نباید به دین آسیب بزند

آیت الله علوی گرگانی با بیان این که نباید با اطلاعیه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎ و بیانیه با اهل سنت دعوا کنیم‏‏، عنوان کرد: این اعمال ناشایست در سیره هیچکدام از پیامبران و ائمه اطهار(ع) نبوده است. علمای بزرگ اهل سنت نیز از این عمل هیچ گاه سخنی نگفته‌اند و این که مثلا یک شیعه را بکشید.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه امروز مسائل سیاسی فضا را آلوده کرده و به دین آسیب می‌زنند، تأکید کرد: ما نباید با مسائل سیاسی به دین آسیب بزنیم.

آیت الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی در دیدار اعضای ستاد برگزاری اولین کنگره امام جعفرصادق(ع) شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی با اشاره به حضور شیعه و اهل سنت در مکه مکرمه اظهار کرد: پیش از این در مکه افراد با یکدیگر کاری نداشتند اما امروز مسائل سیاسی جو را آلوده کرده و به دین آسیب می‌زنند و گاهی باعث درگیری‌هایی میان دو مذهب شیعه و اهل سنت در این مکان مقدس می شود.

وی با بیان این که آیت الله بروجردی همواره بر مسئله تقویت و نزدیک شدن مذاهب تاکید داشتند‎، ادامه داد: ما نباید به دین با مسائل سیاسی آسیب بزنیم، باید به اهل بیت(ع) عنایت داشته و با انجام کار نیک بدی‌ها را از بین ببریم.

این استاد برجسته حوزه عنوان کرد: ‏‏‏‏‏وحدت برای همکاری و همدلی شیعه و اهل سنت عنوان شده تا با یکدیگر اطلاعات مبادله کرده و آنچه که حقانیت است برای همدیگر بیان کنند.

وی اضافه کرد: این وحدت موجب می‌شود که ملت واحدی شده و با دشمن مشترک که با اساس اسلام مخالف است مبارزه کنیم تا دشمن جایی در بین مسلمین نداشته باشد.

نباید با اطلاعیه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎ و بیانیه با اهل سنت دعوا کنیم

آیت الله علوی گرگانی با بیان این که نباید با اطلاعیه‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‎ و بیانیه با اهل سنت دعوا کنیم‏‏، عنوان کرد: این اعمال ناشایست در سیره هیچکدام از پیامبران و ائمه اطهار(ع) نبوده است. علمای بزرگ اهل سنت نیز از این عمل هیچ گاه سخنی نگفته‌اند و این که مثلا یک شیعه را بکشید.

وی با بیان این که شیعه و اهل سنت در اصول دین یکسان و در فروع دین تفاوت‌هایی دارند‏، افزود: امت پیامبر(ص) 73 فرقه هستند و عده‌ای که اهل پژوهش بودند‏ شیعه را دین کاملی دانسته و شیعه شده‌اند.

این مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌گوید ما اسباب را آماده و به شما می‌رسانیم‏‏؛ هیچ کدام از ما در قیامت نزد خدا حجتی ندارد زیرا خداوند حجت را برای ما تمام کرده است.

آیت الله علوی گرگانی تصریح کرد: امید است با برگزاری کنگره امام جعفر صادق(ع) از مقالات و جلساتی که در آن کنگره انجام می‌شود‏، استفاده کافی را داشته و توفیق بیشتر برای انجام این گونه اعمال داشته باشید.

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه کنگره

همچنین در ابتدای این دیدار یکی از مسئولان برگزاری کنگره امام جعفر صادق(ع) در سخنانی بیان کرد: کنگره امام جعفر صادق (ع) از سوی اداره اوقاف آذربایجان غربی در زادگاه آیت الله خویی برگزار می‌شود.

وی افزود: تاکنون 300 مقاله برای دبیرخانه این کنگره ارسال شده که پس از بررسی، 40 مقاله انتخاب شده و چاپ می‌شود.

مسئول برگزاری کنگره امام جعفر صادق ادامه داد: این کنگره 28 دیماه در شهر خوی برگزار می‌شود و در آن از هشت مقاله برتر تجلیل می‌شود.

وی افزود: در این کنگره اساتید و بزرگان شیعه و اهل سنت حضور داشته و پنج مقاله از علمای اهل سنت به کنگره ارسال شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٢, ١٣:۴٠

   

پر مبحث ترین ها