سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی:

مسئولان با ادبیات وحدت آفرین به حفظ انسجام جامعه کمک کنند

آنچه که بقای نظام را تضمین می کند همین اعتقادات است که باید حفظ و تقویت شود؛ بنابراین هر چه در این راستا سرمایه گذاری کنیم شایسته خواهد بود و باید پایه های اعتقادی مردم، کشور و نظام را حفظ و تقویت کنیم.
یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان با بیان اینکه هرگونه جدایی در بین مسئولان و در بین گروه های مردم امیدها را تضعیف می کند، بر ضرورت حفظ و تقویت وحدت در جامعه تاکید کرد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با وزیر کشور با تبریک دهه مبارک فجر، اظهار داشت: بحمدالله بعد از آن که آقای روحانی روی کار آمدند بارقه امیدی در دل های مردم پیدا شد که امیدواریم این امید روز به روز بیش تر بشود و ضعف در آن پیدا نشود.

وی اظهار داشت: برای اینکه امید همچنان باقی بماند و روز به روز بهتر و بیشتر بشود باید مراقب برخی از آسیب های مشکل آفرین بود.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که هرگونه جدایی در بین مسئولان و در بین گروه های مردم امیدها را تضعیف می کند، بر ضرورت حفظ و تقویت وحدت در جامعه تاکید و تصریح کرد: من اخیرا در لابه لای کلمات، ادبیاتی می بینم که رو به خشونت می رود؛ ادبیات مسئولان باید به گونه ای باشد که انسجام را بیشتر کند نه این که باعث جدایی شود.

وی با توصیه اکید به مسئولان در این ارتباط خاطرنشان ابراز داشت: خیلی مهم است تعبیرات اشخاصی که مسئولیت های مهمی دارند و در جلسات مهمی که شرکت کرده اند؛ این تعبیرها واقعا اثرگذار است، گاهی یک مطلبی را زیرو رو می کند به دوستان سفارش کنید و آقای روحانی هم توصیه کنند ادبیاتی انتخاب شود که رو به سوی انسجام بیشتر برویم.

این مرجع تقلید در ادامه اعتقادات مذهبی را عامل پیروزی انقلاب اسلامی ارزیابی و ابراز کرد: آنچه انقلاب را به ثمر رساند اعتقادات مذهبی مردم بود؛ چیزی که هشت سال مردم را در جبهه ها نگه داشت، اعتقادات بود، زیارت عاشورا، دعای ندبه و دعای توسل بود که باعث پیشرفت شد و حادثه ای واقع شد که دنیا انتظار آن را نداشت.

آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: این که ملتی بدون توسل به شرق و غرب و نیروی خارجی بتواند یک حکومت 2500 ساله را طی 10 روز براندازد مساله ای بی سابقه است و عاملش اعتقادات مذهبی و باورهای دینی و تقید به ارزش ها بود.

وی بیان کرد: آنچه که بقای نظام را تضمین می کند همین اعتقادات است که باید حفظ و تقویت شود؛ بنابراین هر چه در این راستا سرمایه گذاری کنیم شایسته خواهد بود و باید پایه های اعتقادی مردم، کشور و نظام را حفظ و تقویت کنیم.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه گفت: اگر خدای ناکرده حمله ای به کشور صورت گیرد، همین بچه بسیجی ها و نیروهای مذهبی در خط مقدم حاضر می شوند و از کشور دفاع می کنند، بنابراین باید کاری کرد که اعتقادات مردم و جوانان به ویژه دانشجویان تضعیف نشود.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: این دانشجویان هستند که در آینده مصادر کشور را به دست می گیرند از این رو باید پایه های دینی آنها تقویت شود تا جوان ها مؤمن بار بیایند و اگر این متزلزل بشود پشت ما خالی می شود و کسی را برای دفاع از کشور نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: حضرت امام و رهبر معظم انقلاب نیز بر این مسائل بسیار تأکید می کنند چراکه سبب تقویت و حفظ نظام در مقابل دشمنان می شود.

این مرجع تقلید افزود: آمریکا آن قدر که از باورهای دینی ما می ترسند از سلاح های ما نمی ترسد. آمریکایی ها با صرف هزینه ای سرسام آور سرباز به عراق بردند اما بعضی بیماری های روانی گرفتند و برخی خودکشی یا فرار کردند، اما رزمندگان ما با افتخار تمام هشت سال در برابر دشمن ایستادند و این مساله نیز مرهون همان اعتقادات دینی آنان بود.

وی دستگاه های مختلف کشور را در این راستا مسئول دانست و از تمامی مسئولان کشور و نهادها خواستند تا این سرمایه اصلی را حفظ و تقویت کنند.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با تاکید بر این که باید انسجام بین حوزه و دولت بیشتر و از حوزویان در بخش های مختلف بیشتر استفاده شود،ابراز داشت: حوزه های علمیه و مراکز فرهنگی و علمی وابسته به آن ظرفیت های بسیار خوبی دارند که می توانند در بخش های مختلف به شما کمک کنند.

وی بیان کرد: ارتباط بین حوزه و دولت و حوزه و دانشگاه باید روزبه روز بیشتر باشد تا بتوانیم در مقابل دشمنان ان شاءالله وحدت مان را حفظ کنیم.

این مرجع تقلید حفظ وحدت در داخل کشور را یک اصل مهم عنوان و با بیان این که هیچ زمانی به اندازه امروز وحدت برایمان ضرورت نداشته است، تصریح کرد: در گفتگوهای خارجی ها همه انتظار دارند که عزت و کرامت ما حفظ شود.

وی همچنین بخش دیگری از سخنان خود را به مساله پرونده هسته ای ایران اختصاص داده و بیان کرد: انرژی اتمی تبدیل به یک مسأله شرافتی برای ما شده است نه تنها صنعتی و این مساله نیز باید با تدبیر حل بشود.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین در پایان بر ضرورت توجه ویژه مسئولان کشور به شهر مقدس قم تاکید کردند و اظهار داشت: قم را نباید با دیگر شهرهای کشور مقایسه کرد؛ قم متعلق به تمام جهان اسلام است؛ حوزه و مراجع با هزینه خود نیروهای مختلف مورد نیاز نظام و کشور در عرصه های مختلف را تربیت کرده و می کنند؛ از این رو هر گونه توجهی به قم صورت گیرد به جا و شایسته است.

وی همچنين سرمايه گذاري مستقيم و غيرمستقيم در امر فرهنگ سازي خصوصا در دانشجويان را خواستار شد و خاطر نشان كرد: در اين امر همه مسئولين دولتي و صدا وسيما به صورت هماهنگ و متحد عمل كنند.

در ادامه عبدالرضارحماني فضلي ضمن تبريك دهه فجر انقلاب اسلامي سلام دكتر روحاني رئيس جمهور محترم را به آیت الله مکارم ابلاغ کرد.

وزير كشور با اشاره به حساسيت خاص و ويژه در انتصاب استانداران گفت: استان قم به خاطر جايگاه فرهنگي و ديني از حساسيت بيشتري برخوردار است.

انتخاب استاندار لطف خدا بود

وي انتخاب استاندار را لطف خداوند دانست و افزود: ارتباط وسيع و خوب مراجع عظام و حوزه هاي علميه از ويژگي هاي بارز ايشان است.

وزير كشور همچنين با بيان اينكه مسئله امنيت در كشور خصوصا در مناطق مرزي از پيش زمينه هاي فعاليت هاي ديگر است گفت: با اتخاذ تدابير و برنامه ريزي هاي مناسب توانسته ايم گام هاي موثري را در اين زمينه برداريم.

وي با اشاره به كنترل شديد ماههاي اخير در بحث قاچاق مواد مخدر گفت: خوشبختانه مسئله قاچاق كالا و مواد مخدر به صورت چشمگيري كاهش يافته است.

رحماني فضلي رسيدگي به مسائل عمراني و اقتصادي مردم را بسيار مهم شمرد و تصريح كرد: طي سفري كه با حضور رئيس جمهور به استان خوزستان داشتيم پروژه هاي زيربنايي بسيار خوبي افتتاح و كلنگ زني شد.

وي انسجام داخلي و وحدت بين رؤسا و مسئولين قواي سه گانه را مثبت ارزيابي كرد و افزود: اين هماهنگي كه به علت صداقت رئيس جمهور در گفتار و عمل ايجاد شده است در افزايش وحدت بين مردم و مسئولين بسيار موثر بوده است.

دست یابی به توافقات ژنو فضای تحریم را شکست

وزير كشور دستيابي به توافقات ژنو را يكي ديگر از دستاوردهاي مهم دولت عنوان و اضافه كرد: دستيابي به اين توافقات فضاي تحريم را شكسته است.

رحماني فضلي گفت: هم اكنون بسياري از تجار و سرمايه گذاران كشورهاي مطرح جهان خواستار سرمايه گذاري در كشور هستند كه اين امر قطعا زمينه ساز رشد و ترقي ميهن اسلامي در عرصه اقتصادي خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩٢, ٢٢:٠٧

   

پر مبحث ترین ها