سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت ‌الله مکارم شیرازی: وجود رسانه در حوزه واجب است

حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین کانون علمی جهان اسلام است در حالی که اهل سنت از نظیر چنین حوزه‌ای بی بهره هستند، طلابی از بیش از 100 کشور دنیا در حوزه علمیه قم تحصیل می‌کنند و همچنین فعالیت‌های مراکز پژوهشی حوزوی نیز واقعا قابل ملاحظه است.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان این که وجود رسانه در حوزه واجب کفایی محسوب می‌شود، گفت: این رسانه می‌تواند جغرافیای جهان اسلام را برای مبلغان تدوین کند.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی عصر چهارشنبه در دیدار با مدیر مسئول، سردبیران و خبرنگاران خبرگزاری حوزه و هفته‌نامه افق، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با اصحاب رسانه حوزه، اظهار داشت: مسئله استفاده از رسانه، در هر عصر و زمان برای پیشرفت اسلام و مسلمین همواره مورد توجه بوده است.

اسلام دین رسانه‌ای

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، ابراز داشت: اعلام آیات سوره برائت توسط حضرت علی(ع)، نشر نامه های پیامبر اکرم(ص) به سلاطین دنیا و مسئله غدیر از نمونه هایی هستند که نشان دهنده توجه اسلام به رسانه است.

استاد برجسته حوزه افزود: واقعه غدیر تبدیل به رسانه عظیمی شد و 30 هزار جمعیت از اقوام مختلف گردهم آمدند و مسئله ولایت با استفاده از رسانه آن روز ابلاغ شد.

آیت الله مکارم شیرازی، وجود منابر در مساجد، خطبه‌های نماز جمعه و اعیاد اسلامی را رسانه‌های مناسب زمان اسلام دانست و اظهار داشت: امروز شاهد گسترش و تنوع رسانه‌ها هستیم و به همین دلیل باید از این فرصت استفاده کنیم تا بهره کافی را برای معرفی دین داشته باشیم.

وی با اشاره به توصیه‌های خود در ملاقات با قاریان و حافظان قرآن، ابراز داشت: همواره به کسانی که در امور قرآنی کار می‌کنند، گوشزد می‌کنم باید علاوه بر قرائت، فهم و عمل به مبانی قرآن، بر لزوم نشر این کتاب الهی نیز اهتمام داشته باشند.

این مرجع تقلید شیعان، انتشار آیات قرآن را مصداق اقدامی رسانه‌ای توصیف کرد و اظهار داشت: امروز خوشحال هستیم که رسانه حوزه پیشگام است و استفاده بهینه را از فرصت رسانه‌ای می‌کند.

وی افزود: اگرچه شأن حوزه بیش از این‌ها است؛ اما همین که فعالیت‌های رسانه‌ای در قالب خبرگزاری و نشریه افق حوزه شکل گرفته، بسیار قابل ستایش است؛ مشروط بر اینکه در این زمینه متوقف نشوند و سعی بر گسترش فضای رسانه‌ای خود داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین کانون علمی جهان اسلام است در حالی که اهل سنت از نظیر چنین حوزه‌ای بی بهره هستند، طلابی از بیش از 100 کشور دنیا در حوزه علمیه قم تحصیل می‌کنند و همچنین فعالیت‌های مراکز پژوهشی حوزوی نیز واقعا قابل ملاحظه است.

مراکز پژوهشی حوزه به دنیا معرفی کنید

این مرجع تقلید با اشاره به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) مبنی اینکه «روزی فرا خواهد رسید که علم از قم به تمام دنیا منتشر می شود»، اظهار داشت: از ظرفیت رسانه حوزه برای معرفی مراکز پژوهشی و حوزوی به دنیا استفاده کنید.

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به کارکنان رسانه حوزه افزود: کار رسانه حوزه، بسیار ستودنی است و زحمات عند الله پاداش بسیاری خواهد داشت و خدمت شما اگر واجب عینی نباشد، واجب کفایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که رسانه حوزه به تعلیم و ارشاد می‌پردازد، در توصیه‌ای ابراز داشت: کاری کنید تا تنوع در هفته نامه افق حوزه بیشتر شود ودر آینده نزدیک به روزنامه تبدیل شود.
ژورنالیستی کار کنید

این مرجع تقلید، تنوع ژورنالیستی اخبار حوزه را خواستار شد و افزود: در بخش صفحه بندی و به ویژه صفحه نخست هفته نامه افق حوزه بیشتر کار کنید و تا دارای جاذبه قوی تری باشد.

وی در ادامه بر لزوم معرفی مراکز پژوهشی، کتابخانه‌ها و مدارس علمیه تاکید کرد و ابراز داشت: این مسئله علاوه بر این که موجب فعال نشان دادن مراکز پژوهشی حوزوی است، موجب تشویق آن ها برای تداوم فعالیت های مفید و مثبت می شود.

جغرافیای جهان اسلام را تدوین کنید

وی تصریح کرد: امروز جغرافیای تاریخ جهان اسلام را نداریم تا برای مثال بدانیم چه تعداد مسلمان در کشورهای مختلف حضور دارند یا فعالیت و فرهنگ آنها به چه شکلی است؛ به همین دلیل رسانه حوزه می‌تواند با تدوین جغرافیای جهان اسلام، گام خوبی را در این زمینه بردارد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مکارم شیرازی افزود: تدوین جغرافیای جهان اسلام برای مبلغان نیز مفید خواهد بود؛ زیرا آنها به سهولت نسبت به مخاطبان خود در اقصی نقاط دنیا شناخت پیدا خواهند کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٢-١٣٩٢, ١١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها