سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آيت الله سبحاني: باید احترام فاطمیه را نگاه داشت

ویژگی الهی بودن در نوروز وجود ندارد و نمی‌توان آن را نوعی عید اسلامی دانست، ولی رسم خوبی است به شرط این که مردم در ملاقات‌ها و سفرهای خود گناهی انجام ندهند و رسانه‌ها هم این موضوع را رعایت کنند.
یکی از مراجع تقليد شيعيان جهان با بیان اینکه: ویژگی الهی بودن در نوروز وجود ندارد و نمی‌توان آن را نوعی عید اسلامی دانست، ولی رسم خوبی است، تأکید کرد: نوروز امسال مقارن با ایام فاطمیه شده است که باید احترام فاطمیه را نگاه داشت.

آيت الله العظمی جعفر سبحانی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد اظهار داشت: عید را از آن جهت به این نام می‌خوانند که به معنای بازگشت به قبل خود بوده، در گذشته وقتی آفتاب به برج حمل می‌رسیده به جای اولیه باز می‌گشت آن روز را عید اعلام می‌کردند.

وي با بیان این که در السنه دینی جمعه را «سيدالایام می‌نامند» گفت: این هم به دلیل برکتی الهی است که در جمعه‌ها وجود دارد و آن را عید می‌نامند.

استاد برجسته حوزه با بیان این که اگر به مفاهیم قرآنی توجه کنیم وقتی برکتی الهی به مردم می‌رسد آن روز عید خواهد بود، خاطرنشان کرد: حضرت عیسی(ع) از خداوند خواست مائده‌ای آسمانی برای ایشان و حواریون بفرستد و در ادامه فرمود که من این روز را برای مسیحیان عید اعلام می‌کنم.

آیت‌الله سبحانی به ویژگی‌های عید نوروز اشاره کرد و گفت: ویژگی الهی بودن در نوروز وجود ندارد و نمی‌توان آن را نوعی عید اسلامی دانست، ولی رسم خوبی است به شرط این که مردم در ملاقات‌ها و سفرهای خود گناهی انجام ندهند و رسانه‌ها هم این موضوع را رعایت کنند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: مراسم تحویل سال نو باید ساده و عاری از گناه باشد ولی امسال مقارن با ایام فاطمیه شده است که باید احترام فاطمیه را هم نگاه داشت.

به گزارش مركز خبر حوزه وي با تاکید بر خواندن دعای تحویل سال به نیت نزدیک شدن به خداوند و پرهیز از گناه ابراز داشت: هر روزی که گناهی انجام نگیرد لطفی الهی نصیب آدمی شده و عید خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٢-١٣٩٢, ٠٠:٣٨

   

پر مبحث ترین ها