سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم: افشاگري تا زماني كه ثابت نشده حرام است

وی با بيان اينكه برخي روزنامه‌ها گمان مي‌كنند مملكت فقط تهران و آن هم شمال شهر است ابراز داشت: همه باید بدانند به ديگر نقاط كشور هم توجه باید شود و بدانند كه در شهرهاي مرزي و ديگر مناطق مشكلات زيادي وجود دارد؛ اگر بخواهيم از الطاف الهي بهره‌مند شويم بايد به فكر اقشار محروم هم باشيم.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه افشاگري تا زماني كه ثابت نشده حرام است، گفت: نباید رسانه‌ها به افشاگری بپردازند، خيلي اوقات مسائل غير واقعي در رسانه‌ها منتشر می‌شود و دست قاضي بسته مي‌شود و نمي‌تواند حكم بدهد.

آيت الله ناصر مكارم شيرازي در آخرین درس خارج فقه خود در سال 92 با اشاره به روايتي از امام حسن عسكري(ع) اظهار داشت: امروز افشاگري‌هايي صورت مي‌گيرد كه بعدا معلوم مي‌شود درست نبوده؛‌ تا وقتي كسي در دادگاه اسلامي محكوم نشده است، نبايد شايعاتي را در مورد او منتشر کنند، زيرا موجب رفتن آبروي ديگران خواهد شد.

شایعات قضاوت را مختل می‌‌کند

آيت‌الله مكارم شيرازي با بيان اين كه افشاگري تا زماني كه ثابت نشده حرام است و نباید رسانه به افشاگری وآبرو ریزی افراد بپردازند گفت: خيلي اوقات مسائل غير واقعي در رسانه‌ها منتشر می شود و دست قاضي بسته مي‌شود و نمي‌تواند حكم بدهد.

وي ادامه داد: خیلی از شايعه‌سازي‌ها دست قضات را مي‌بندد و دادگاه را منحرف مي‌كند؛ خوب است در مسير دين و تعاليم اسلام حركت كنيم.

اين مرجع تقليد ادامه داد : ابراز عقايد باطني در مقابل افراد خطرناك نوع ديگري از افشاگري می باشد و اين كار را نبايد انجام داد، زيرا خطراتي به همراه دارد؛ تقيه در اسلام به همين معناست و قرآن مجيد و روايات صريحاً به اين موضوع اشاره دارند.

استاد درس خارج فقه حوزه ادامه داد: ولي امروز برخي افراد تقيه را مربوط به شيعه مي‌دانند در حالي كه تعاليم قرآن براي همه مسلمانان بوده و جايي كه اظهار عقيده صحيح خطراتي دارد انسان بايد جانش را حفظ كند.

آیت الله مکارم با اشاره به سوره های «غافر» و «مومن» خاطرنشان کرد: استتار در ميدان جنگ از جمله مصاديق تقيه به شمار مي‌رود، تمام نامه‌هايي كه با عنوان محرمانه و سري هم ارسال مي‌شوند اينگونه هستند.

انتقاداز نخست وزیر ترکیه

وي همچنین با اشاره به سخنان نخست وزير تركيه و نسبت‌هاي نارواي او به شيعيان تصریح کرد: امروزه معمول شده، ندانسته در مورد شيعه و عقايد پيروان مكتب اهل بيت(ع) قضاوت های نادرست می کنند.

وي افزود: نخست وزير تركيه با اين كه مقام اول يك كشور را دارد، اما بدون اطلاع و از روي سخنان دشمنان مكتب اهل بيت(ع) در مورد شيعيان قضاوت كرده و سخن مي‌گويد.

این استاد برجسته حوزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخان امام علی (ع) ادامه داد: عشق به رياست و مقام انسان را به هلاكت مي‌كشاند و سبب مي‌شود آدمي آبرو، وجدان و همه سرمايه‌هاي خود را از دست بدهد؛ انسان باید مقام را به عنوان امانتي الهي و در راستاي خدمت خلق طلب کنند.

حرمت فاطمیه حفظ شود

آیت الله مکارم شیرازی در بخش ديگري از سخنان خود به ايام فاطميه اشاره كرد و ابراز داشت: فاطميه دوم را در روزهاي 12 تا 14 فروردين در پيش داريم كه بايد احترامش را حفظ كرد؛ در ساير روزها شاد بودن و مراسم‌هاي مشروع و معقول برگزارکردن اشکال ندارد، همه باید توجه داشته باشند که مراسمات با حرام آلوده نشود.

فرصت طلب ها سوء استفاده کردند

وي با بیان این که علی رغم هشداری های که داده بودیم شب چهارشنبه سوری اتفاقات تلخی افتاد افزود: شب گذشته عده‌اي از جوانان به دليل يك امر خرافي آسيب‌هاي فراواني به خودشان زدند و عده‌اي هم از فرصت سوء استفاده كردند و كارهاي خلاف دیگری را مرتکب شدند .

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اتفاقات شرق و غرب دنیا بیان داشت:درگيري های ميان شرق و غرب و نيز سران عرب در روزهاي اخير اتفاق افتاده که باید معارضين سوري را هم که به جان يكديگر افتاده‌انداضافه کرد.

وي ادامه داد: اميدواريم سال جديد سال اتحاد و وحدت ميان مسلمانان در مقابل دشمنان باشد؛ سالي باشد كه براي مبارزه با مشكلات اقتصادي زياد در جامعه و جلوگيري از فشار بر قشر محروم همدل و متحد باشيم.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: در مسأله اقتصاد مقاومتي همه وظايف بر عهده دولت نيست بلكه مردم هم بايد تشريفات را كمتر و زندگي‌ها را ساده‌تر كنند و در عين حال دولت هم بتواند بيشتر به اقشار محروم جامعه كمك كند.

به فكر اقشار محروم باشيم

اين مرجع تقليد با بيان اينكه برخي روزنامه‌ها گمان مي‌كنند مملكت فقط تهران و آن هم شمال شهر است ابراز داشت: همه باید بدانند به ديگر نقاط كشور هم توجه باید شود و بدانند كه در شهرهاي مرزي و ديگر مناطق مشكلات زيادي وجود دارد؛ اگر بخواهيم از الطاف الهي بهره‌مند شويم بايد به فكر اقشار محروم هم باشيم.

امربه معروف رواج پیدا کند

آیت الله مکارم با تاكيد بر دعا براي حل همه مشكلات كشور و امت اسلامي گفت: بهترين حالات آن است كه مسائل اخلاقي اسلامي رعايت شوند، مشكلات فرهنگي و اقتصادي حل شده باشند و امر به معروف و نهي از منكر در جامعه رواج يابد نکند که فساد در جامعه عیان و آشکارا جلوه کند .

به گزارش مركز خبر حوزه اين مرجع تقليد در پایان خطاب به طلاب و فضلا تاکید کرد: طلاب و مبلغین حتما با لباس روحانيت در مناطق مختلف حاضر شوند و به اين امر افتخار كنند که سربازی امام زمان (عج)را انجام می دهند .
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٢-١٣٩٢, ٠٠:۵٣

   

پر مبحث ترین ها