سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش‌آیت‌الله‌مکارم‌شیرازی به‌قطعنامه‌اروپا

هنوز قضیه هسته‌ای ما تمام نشده آنها چنین بساطی به پا کرده‌اند که باید به شدت مراقب بود.
آیت‌الله مکارم شیرازی در واکنش به قطعنامه ضدایرانی در پارلمان اروپا گفت: اتحادیه اروپا طرح 20 ماده‌ای ضد ایرانی ارایه کرده که باید به شدت مراقب بود.
این مرجع تقلید پیش از ظهر امروز در مراسم شهادت حضرت زهرا(س) که در مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) قم برگزار شد، با اشاره به اقدام پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: روز گذشته اتحادیه اروپا طرح 20 ماده‌ای را ارایه کردند که بر طبق آن هروقت اعضای این اتحادیه به ایران سفر کند، می‌تواند با مجرمان فتنه 88 ملاقات کند؛ هنوز قضیه هسته‌ای ما تمام نشده آنها چنین بساطی به پا کرده‌اند که باید به شدت مراقب بود.

وی با اشاره به زندگی حضرت فاطمه(س) افزودد: خطبه معروف فدکیه حضرت زهرا(س) دربردارنده مضامین عمیق توحیدی، عرفانی، اخلاقی و سیاسی است که همه ما باید به این مباحث دقت کرده و آن را در زندگی خود پیاده کنیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: حضرت زهرا(س) مدت‌ها در بستر بیماری از این مسئله غمگین بودند که در زمان حمل تابوت مرسوم آن روز حجم پیکرشان مشخص نباشد و به همین جهت امر کردند که تابوتی برای ایشان بسازند که بدن مطهر ایشان مشخص نباشد؛ ولی متاسفانه امروز شاهد بد حجابی‌های بسیاری هستیم که در شان مسلمانان و پیروان حضرت زهرا(س) نیست.

وی گفت: بخشی از خطبه فدکیه مرتبط به موضوع توحید است و بخش دیگری از خطبه مرتبط با خدمات و شخصیت حضرت محمد(ص) است؛ معاد و قرآن بخش دیگری از این خطبه را تشکیل می‌دهد.

مکارم شیرازی بیان کرد: حضرت زهرا(س) در این خطبه دفاع جانانه‌ای از ولایت داشتند؛ این دفاع از ولایت درس بسیاری بزرگی برای همه شیعیان است؛ حضرت زهرا(س) در بخش دیگری از این خطبه به مسائل روز اشاره داشته و درس سیاست می‌دهند.

وی افزود: یکی دیگر از بخش‌های این خطبه مربوط به بیان فلسفه احکام است؛ ایشان در این خطبه به فلسفه بسیاری از احکام اشاره می‌کنند؛ از جمله فلسفه نماز که دوری از تکبر است؛ ایشان رمز ولایت را رسیدن جامعه به وحدت اسلامی عنوان کردند.

وی گفت: ولایت مدار نبودن مسلمانان را به جان همدیگر انداخته و جان هم را می‌گیرند در حالی که دشمنان قسم خورده مسلمانان و صهیونیست‌ها در امان می‌باشند؛ حضرت زهرا(س) جهاد را مایه عزت مسلمانان ذکر کرده‌اند که در حقیقت نیز چنین است.

این مرجع تقلید بیان کرد: این حضرت قصاص را به عنوان عبرتی برای جلوگیری از ظلم عنوان کرده‌اند، ولی متاسفانه عده‌ای که اعدام را بد می‌شمارند در حقیقت از یک جانی و مفسد حمایت کرده و مظلوم را فراموش می‌کنند.

این مرجع تقلید گفت: در مسئله بیان احکام توسط حضرت زهرا(س) دو نکته مهم وجود دارد؛ نکته اول، مساله عقلانیت اسلام است؛ شیعه بر همین محور تاکید دارد؛ مخالفان ما با مخالفت خود با عقلانیت دینی به نوعی منکر حکومت دینی هستند.

مکارم شیرازی افزود: نکته دوم در بیان فلسفه احکام، پیام تربیتی احکام است؛ امروز بیش از هر زمان دیگری به مسایل و پیام‌های تربیتی و فرهنگی احکام توجه کنیم؛ زیرا در هیچ دوره‌ای مثل امروز زمینه گناه فراهم نبوده است.

وی بیان کرد: زندگانی حضرت زهرا(س) پر از پیام است؛ از زمان انعقاد نطفه حضرت که پیامبر اکرم(ص) چهل روز عبادت کردند و از میوه بهشتی تناول کردند می‌توان دریافت که شکل گیری شخصیت یک فرزند از زمان انعقاد نطفه شکل می‌گیرد و مال حلال و عمل صالح مهمترین اصل است.

این مرجع تقلید افزود: عبدالرحمن عوف با سرمایه عظیم خود به خواستگاری حضرت آمد ولی پیامبر(ص) وی را طرد کرد ولی زمانی که امام علی(ع) به خواستگاری ایشان آمد، پیامبر(ص) فرمودند که باید از حضرت زهرا(س) اجازه بگیرند که نشان می‌دهد، نباید مال و ثروت را ملاک قرار داد، بلکه ایمان و خواست دختر شرط اصلی است.

مکارم شیرازی گفت: امروزه تحصیلات، شغل و مسکن و ازدواج مهمترین مشکلات جوانان را تشکیل می‌دهند، ولی متاسفانه بسیاری از هزینه‌های بی مورد مثل همایش‌های بی خاصیت و سفرهای خارجی با خانواده و دوستان مانع از حل مشکلات می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠١-١٣٩٣, ١٨:۴٧

   

پر مبحث ترین ها