سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله نوری همدانی: امر به معروف و نهی از منکر یکی از مسئولیت‌های مهم اجتماعی است

وی در ادامه با بیان اینکه انسان نباید نسبت به اجتماعی که در آن زندگی می‌کند بی تفاوت باشد، عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از موارد مهمی است که نباید از آن غافل شد و اگر فردی در اجتماع شاهد منکر و خلافی بود نباید تنها تماشاکننده باشد زیرا قطعا این خلاف و منکر گسترش یافته و دامن وی را نیز خواهد گرفت.
یکی از مراجع تقلید شیعیان، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از مسئولیت‌های مهم اجتماعی برای هر فرد عنوان کرد.

به گزارش مهر، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر پنج شنبه در دیدار مهندس مهدی چمران و اعضای شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه برای هر انسان سه نوع مسئولیت وجود دارد، گفت: اولین مسئولیت مهم برای انسان مسئولیت فردی است که برای انسان وظیفه خودسازی را ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه انسان برای ساخت جامعه ابتدا باید خودسازی را آغاز کند، عنوان کرد: ایمان به خدا و ارزش‌های دینی، علم، عقل و تقوا و تعهد از جمله اصولی هستند که انسان در خودسازی باید بدان توجه داشته باشد.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به تفاوت بین علم و عقل گفت: علم به معنای دانستن است اما عقل به معنای قدرت تشخیص حق و باطل است و با این تعریف می‌توان گفت که امکان دارد فردی عالم باشد اما عاقل نباشد و بصیرتی که مقام معظم رهبری در سخنان خود به کار می‌برند نیز به معنای داشتن عقل است.

استاد برجسته حوزه در ادامه تاکید کرد: انسان وقتی پا به دنیا می‌گذارد موجودی ناپخته و ناقص است و تنها معصومین بودند که کامل هستند و این انسان ناپخته باید در مدرسه دنیا تعلیم و تعلم را یاد گرفته و خود را بسازد.

وی با تاکید بر اینکه عمل و اخلاق از اعتقاد و جهان بینی سرچشمه می‌گیرد، گفت: محکمترین دلیل برای شناخت خداوند و داشتن اخلاق نیکو توجه به خلقت آسمان و زمین است و عاقلان کسانی هستند که در همه حال به یاد خداوند باشند.

انسان نباید نسبت به اجتماع بی تفاوت باشد

آیت الله نوری همدانی، دومین مسئولیت برای انسان را مسئولیت اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: انسان موجودی اجتماعی است که رفتار وی در اجتماع تاثیرگذار است.

وی در ادامه با بیان اینکه انسان نباید نسبت به اجتماعی که در آن زندگی می‌کند بی تفاوت باشد، عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از موارد مهمی است که نباید از آن غافل شد و اگر فردی در اجتماع شاهد منکر و خلافی بود نباید تنها تماشاکننده باشد زیرا قطعا این خلاف و منکر گسترش یافته و دامن وی را نیز خواهد گرفت.

این مرجع تقلید شیعیان ابراز داشت: اجتماع ما انقلاب کرده و حفظ دست آوردهای انقلاب اسلامی از موارد بسیار مهم است که کشوری که روزی زیر سلطه استکبار بود با انقلاب نجات یافت و به استقلال رسید.

وی عنوان کرد: زمانی کشور ما آنچنان وابسته و زیر سلطه بیگانگان بود که از بیگانگان به عنوان سران قدرت یاد می‌کرد اما امام خمینی(ره) با انقلاب خود آنان را تحقیر و از غرب به عنوان مستکبر یاد کرد.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به صدور انقلاب به سایر کشورها گفت: اگر ما هم اکنون شاهد بیداری مردم در تونس و بحرین و ترکیه و اروپا و بخشی از آمریکا هستیم اینها همه ناشی از انقلاب اسلامی است هر چند که غرب و آمریکا درصدد است تا این سر و صداها را خاموش کند اما نمی‌تواند جلوی این بیداری اسلامی که در سراسر جهان در حال رخ دادن است را بگیرد.

وی در ادامه به دست آوردهای هسته‌ای ایران اشاره و گفت: من از نزدیک با دانشمندان هسته‌ای دیدار داشته‌ام و به آنها گفته‌ام که من از طرف حوزه آمده‌ام تا دستان شما را بخاطر تلاشتان برای خودکفایی کشور و دست یابی به آخرین مدارج علمی ببوسم.

خدمت به مردم عبادت است

استاد درس خارج حوزه در ادامه با اشاره به مسئولیت شغلی، گفت: شغل برای هر انسانی مسئولیت آفرین است و انسان باید بداند که مسئولیت وی در این زمینه ساده نیست.

وی خطاب به اعضای شورای عالی استان ها بیان کرد: شما در برابر ملت و در برابر رأیی که به شما داده شده باید امانت دار بوده و به وظیفه خود در قبال مردم را به خوبی انجام دهید و خدمت به مردم هر لحظه‌اش عبادت است.

آیت الله نوری همدانی تاکید کرد: شما باید روز به روز به دنبال افزایش قدرت و اقتدار کشور باشید و به رشد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی که مد نظر مقام معظم رهبری بوده نیز توجه کنید.

شورای عالی استان ها دومین پارلمان در کشور است

در ابتدای این دیدار مهدی چمران، نیز طی سخنانی با بیان اینکه شورای عالی استان ها دومین پارلمان در کشور است گفت: شورای عالی استانها پارلمانی است که به نفع مردم، رأی مردم و در جهت خدمت به مردم شکل گرفته است.

وی بیان کرد: مبنای کار شورای عالی استان‌ها بر اساس قوانین اسلامی و جاری کشور است که در بند هفتم قانون اساسی نیز از شوراها نام برده شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠١-١٣٩٣, ١۶:١۶

   

پر مبحث ترین ها